Barbar insanoğlu boşuna denmiyor. Gerçekten barbarların hâkimiyeti dünya ülkeleri üzerinde etkisini gösteriyor. İktidar ve güç onlarda, dişini geçirdiğine acımasız ve zalimdir. Dünya bunların etrafında şekilleniyor, şimdilik!
Ortadoğu’da ölüm çanları çalmaya devam ediyor. Sömürücüler cellatlarıyla, aracılarıyla işbaşındalar. Sahtekârlıklarıyla pişmiş kelle gibi her gün sırıtıyor. Dünya basınında haramilerin gücü ve gövde gösterileri mide bulandırmaya devam ederken, kendi aralarındaki çıkar çelişkileri de su yüzüne çıktı. Olanlar ezilen halklara oluyor.
Sömürücüler Ortadoğu’yu her yönüyle deneme tahtasına çevirirlerken, aslan payını kapmak için aralarında it dalaşına çevirirler. Benim şu kadar kimyasal silahım var. Uçağım var. Var varlarla yapılan üstünlük kavgası durmadan devam eder.
Sıra Suriye’de ama koruma kalkanı olduğu için Esad ve iktidarı ayakta şu anlık duruyor ama ülkesi işgal altında. Çin, Rusya ve İran Esad’ı açıktan destekliyor. Karşılarındaki güçte Amerika, Fransa, İngiltere ayrı bir cephe oluşturdu.
Suriye konusuna bakarken Ortadoğu bataklığıyla bir bütün olarak görmemiz gerekiyor. İktidarlar belirleniyor. Yeni silahlar deneniyor. Üstünlüğün tekrarı yaşanıyor. Suriye’yi sevdiklerinden değildir.  Emperyalistlerin kendi aralarındaki iç hesaplaşmalarından kaynaklıdır. Bu hesaplaşmanın ağır faturası emekçi, yoksulara çıkartılıyor.
Donald Trump Suriye’yi vurmaktan söz ederken, Rusya’ya, Çin’e hani benim payım demeye getiriyor.
Bu ülkelere baktığımızda ve diğerleri de dâhildir. Silah ve nükleer bombaların yapıldığı fabrikalara sahiptirler. İşin aslına gelelim: ‘Kimyasal silah kulandı. Kullanmadı.’ Cümleleri kurulurken. Kimyasal silahlar nerede üretildiğine bakılması gerekiyor. Nükleer bombaların yapıldığı yerlere bir bakmanız yeterlidir. Nükleer santrallere de bakılması gerekiyor. Ähnliches FotoŞöyle bir soru sormamız gerekiyor. Amerika başta olmak üzere, İngiltere, Fransa ve diğer sömürücü ülkeler, bir ülkeyi işgal etmek istiyorsa; söylemlerinden birisi şudur: “Kimyasal silah kullandı.” Varsayalım o ülkenin başındaki kişi halkına karşı kullandı. Bunları nereden temin edecektir. Sömürücü dediğimiz barbarlardan. Bakkal Hasan’ın marketinde bu ölümcül silahlar satılmıyor bilginiz olsun.
Asıl konumuza gelelim. Ülkelerin canını okuyan bu iğrenç güçler söylemlerinde; “Suriye’yi vuracağım” dese de vuramaz. Kendi sonlarını hazırlarmış olurlar. İğrenç işgallerinde taşeron yapılarını kullanırlar, ‘Allah adına, cennet adına’ durmadan örgütlerin biri bitiyor ve yeni isimleriyle sahneye çıkıyor. Bunları finansmanını başta Amerika yapıyor.
Diğerleri de masum değildir. Bu nedenle üçüncü dünya savaşı çıkmaz.
Dünya nükleer çöplüğe dönmeden, Savaşa hayır diyenlerin, barışı isteyenlerin, halkların birlikte yaşamasını isteyenlerin, paylaşmayı, bölüşmeyi isteyenlerin birliğini oluşturmamız gerekiyor.
Emperyalizmin karşısına etten duvar örmeliyiz.
Hüseyin Habip Taşkın