ANKARA –  KESK Eş Başkanı Aysun Gezen, iktidarın OHAL’e ihtiyaç duyduğunu belirterek, “OHAL’siz yapamıyorlar. Çünkü gerçeklerin aydınlığa çıkmaması için OHAL karanlığına ihtiyaçları var” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde öğlen saatlerinde “OHAL ve iş güvenliği”ne ilişkin yapmak istedikleri basın açıklamasına polisin izin vermemesi üzerine Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyen Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Başkanları, AKP’nin OHAL’siz ülkeyi yönetemediğini söyledi. Toplantıya KESK  Eş Başkanları, Mehmet Bozgeyik ile Aysun Gezen, konfederasyona bağlı sendikaların yöneticileri ve üyeleri ile CHP’li bazı milletvekilleri katıldı. Burada açıklama yapan Gezen, iktidarın hayata geçirmek istediği emek karşıtı düzen için OHAL’e ihtiyacı olduğunu söyledi.
‘OHAL’SİZ YAPAMIYORLAR’
Hukukun çiğnendiğine dikkat çeken Gezen, konuşmasını şöyle sürdürdü: “OHAL’siz yapamadıklarını, Anayasa ve yasalarla teminat altına alınmış grev hakkını, sendikal hak ve özgürlükleri engellemek için ‘OHAL’den istifade ettiklerini’ kendileri de itiraf ediyorlar. OHAL’siz yapamıyorlar. Çünkü kamu alanını tasfiye etmek, kamu kurumlarını şirketleştirmek, biz kamu emekçilerini iktidarlarının kapıkulu haline getirmek için OHAL’e ihtiyaçları var. Fiilen yok edilen iş güvencemizi kalıcı olarak ortadan kaldırmak, kamuda kuralsız, esnek, güvencesiz istihdamı yaygınlaştırmak için OHAL düzenine ihtiyaçları var. OHAL’siz yapamıyorlar. Çünkü gerçeklerin aydınlığa çıkmaması için OHAL karanlığına ihtiyaçları var.”
‘PARLAMENTOYU İŞLEVSİZ HALE GETİRDİLER’
Hükümetin parlamentoyu işlevsiz hale getirdiğini de sözlerine ekleyen Gezen, hukukun üstünlüğü ve hukuk devleti ilkelerini yerle bir edildiğini söyledi. Gezen, şunları söyledi: OHAL’i yaşamımızın her hücresine müdahale etmenin aracı haline getirdiler. Gece yarıları çıkardıkları KHK’ler ile 116 bin kamu emekçisini hiçbir soruşturma ve mahkeme süreci olmadan sorgusuz, sualsiz işinden, ekmeğinden ettiler. Hukukun en temel normlarını tepe taklak edip masumiyet karinesini yok saydılar. Neyle suçlandığını dahi bilmeyen 116 bin kamu emekçisini bir yıl sonra kurdukları OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonuna havale edip, ‘git suçsuzluğunu ispatla’ dediler. 11 yıl boyunca ‘beraber yürüdük biz bu yollarda’ nakaratını tutturdukları yapıya karşı, birileri gibi, 15 Temmuz’dan sonra değil, en başından beri mücadele eden konfederasyonumuz KESK’i hedefe koydular.”   (MA)