Başbakan Yıldırım ABD’nin Suriye’yi bombalamasına ilişkin, ‘Bunu olumlu bir adım olarak görüyoruz. Kalıcı barış için daha fazlasına ihtiyaç var’ dedi.

ABD’nin “kimyasal silah kullanıldığı gerekçesiyle” Suriye’yi bombalamasına ilişkin Türkiye’de hükümet cephesinden gelen “olumlu” tepkilerine Binali Yıldırım da katıldı. Başbakan Binali Yıldırım, ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’nin askeri üslerine yönelik hava saldırısına ilişkin olarak, “Sizin insanlığınız sadece kimyasal silah kullanıldığında mı aklınıza geliyor?” dedi.

AKP’nin İstanbul Esenler 6. Olağan İlçe Kongresi’nde konuşan Yıldırım saldırıyı “olumlu” olarak tanımladı. Başbakan Yıldırım, “Suriye’de gerçekten sorumluluk alınmalı. Bunu olumlu bir adım olarak görüyoruz. Kalıcı barış için daha fazlasına ihtiyaç var” diye konuştu.

Yıldırım Suriye ile ilgili şunları dile getirdi;

“Geçtiğimiz günlerde Suriye’de alçak rejim kimyasal silahlarla çocukları, masum insanları katletti. Birdenbire dünyanın vicdanı olarak kendilerini gören ülkeler seslerini yükselttiler. 7 yıldır Suriye’de vahşet devam ediyor. Sizin insanlığınız sadece kimyasal silah kullanıldığında mı aklınıza geliyor? Yedi yıldır Suriye’de insanlar katlediliyor.

“BUNU OLUMLU BİR ADIM GÖRÜYORUZ”

Tabi ki ne kimyasal silahla ne de normal silahla hiçbir insan hayatına kastetmeyi bizim inancımız da hukukumuz da kabul etmez” diyen Yıldırım, “Ancak Suriye’de çözüm isteyenlerin göstermelik vicdan istismarıyla değil gerçekten sorumluluk alarak bu vahşetin sona erdirilmesi için daha çok çalışması gerekiyor. Sahada rekabet etmek ülkedeki sorunları çözmez. Sivillerin yaşamasına katkı sağlamaz. Suriye’de tek ülke barış için, insanlık için, terörün yok edilmesi için çalışıyor. O ülkenin adı Türkiye’dir. O liderin adı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Bu sabah ABD ve koalisyon ortakları bir operasyon düzenledi. Tabi bunu olumlu bir adım görüyoruz. Ancak barış için daha fazlasına ihtiyaç var. Türkiye, bilinmelidir ki iç meseleleri kadar bölgedeki bütün sorunlara hakimdir. Gereken adımları atmaktadır. Dün BM Güvenlik Kurulu’nda onurumuz Kudüs için mazlumların gür sesi olduk. Bugün Doğu Guta’da, Duma’da yaşanan katliama karşı küresel barış çağrısı yapıyoruz. Çünkü İstanbul’daki bir çocuğun Kudüs’teki, Duma’daki çocukların bizim nazarımızda farkı yoktur. Bir insanlık suçuna maruz kalarak kimyasal, biyolojik, normal silahla can veren onlarca masumun hakkını korumaya Türkiye olarak devam edeceğiz. Bölgesel barışın, sağduyunun yanında olmaya devam edeceğiz.”  HABER MERKEZİ