New York Times gazetesi, Suriye’ye yapılan saldırının ABD’yi bölgedeki savaşın içine çekebileceğini yazdı. Gazetenin yorumuma göre Trump bu riske rağmen saldırılara devam edebilir.

ABD’nin Suriye saldırı ABD basında da geniş yer buldu. New York Times gazetesi saldırının ABD’yi bölgede devam eden savaşın içine çekebileceğini söyledi. Gazetenin yorumuma göre ABD Başkanı Trump bu riske rağmen saldırılara devam edebilir.

Gazete bu sabah yapılan saldırının Trump’ın talimatıyla geçen yıl yapılan saldırıdan iki kat daha büyük olduğunu belirtti. Bunun nedeni, son saldırının, Şam ve Humus’ta kimyasal silah üretildiği idda edilen tesisleri de hedef alması. Geçen yıl Nisan ayında 59 Tomahawk füzesiyle Suriye’nin Şayrat hava üssüne düzenlenen saldırı, gazeteye göre daha dar kapsamlıydı ve hava üssü, saldırıdan bir gün sonra yeniden kullanıma açılmıştı.

Gazete, saldırının sınırlı olmasının nedeninin Rusya ve İran’ın karşılık verme olasılığını mümkün olabildiğince kontrol altında tutmak olduğu yorumu yaptı. Son saldırının geçen yılınkinden farklı olmasının bir başka nedeni de Fransa ve İngiltere’nin de Esat rejiminin kimyasal silah saldırısı düzenlediği iddialarına verilen yanıtta Amerika’nın yanında yer almaları.

‘KONGRE BÖLÜNDÜ’

New York Times ayrıca, Amerikan Kongresi’nin saldırıya verilen tepkiye de yorumladı. Habere göre, Cumhuriyetçi Kongre üyeleri Trump’a destek verirken Demokratlar, askeri saldırı sonrasında Trump’ın üzerinde iyice kafa yorulmuş, tüm ayrıntılar dikkate alınarak hazırlanmış bir planı olup olmadığını sorguluyor.

Virginia eyaletinden Demokrat Partili Senatör Tim Kaine, başkanların askeri harekat kararı almadan önce Kongre’nin onayına başvurması gerektiğini belirtti ve “Başkan Trump’ın Kongre’nin olurunu almadan hava saldırısı düzenleme kararı alması yasadışıdır. Daha geniş kapsamlı bir stratejiden yoksun olan bu hamle aynı zamanda sorumsuzca alınmış bir kararın yansımasıdır” dedi.

Temsilciler Meclisi üyesi Nancy Pelosi ise ”Tek gecelik hava saldırıları, açık, net ve kapsamlı bir Suriye stratejisinin yerini alamaz” şeklinde tepki verdi.

WASHİNGTON POST: KORKULDUĞU GİBİ OLMADI

Washington Post ise Louisa Loveluck ve Liz Sly imzalı haberde, saldırının Suriye’deki yankılarına yer verdi. Habere göre Amerika’nın füze saldırıları korkulandan daha sınırlı kalırken Şam’ın, cüretkar ve meydan okuyucu tutumundan ödün vermediği gözleniyor.

Haberdi, Suriye, Rusya ve İran’ın saldırıyı sert sözlerle kınamalarına rağmen karşılık vereceklerine dair herhangi bir işaretin olmadığı belirtildi.

Habere göre Suriye’ye yönelik saldırı olacağının haberlerinin uzun süredir etrafta dolaşıyor olması, Suriye ve müttefiklerinin hedef alınabilecek kritik noktaları önceden boşaltmasına imkan tanımış olabilir. Bu da gazeteye göre saldırının ne kadar etkili olacağı meselesini tartışmaya açıyor. (Amerika’nın Sesi)