ANKARA – Efrin saldırısından sonra Duma’ya yönelik kimyasal saldırı iddiası, Suriye’ye askeri müdahale ihtimalinin ötesinde ABD ve Rusya gibi güçleri karşı karşıya getirirken, kimi Rus vekiller ABD’nin olası bir saldırısına karşılık verilmesi çağrısı yaptı.

Efrin saldırısı sonrasında Duma’da kimyasal silah kullanıldığı iddiası dünya güçlerini harekete geçirdi. ABD ve Rusya ilk kez bu düzeyde karşı karşıya geldi. ABD Başkanı Donald Trump’ın kararını açıklayacağını belirterek verdiği süre dolmak üzere. Ancak bu arada ABD’nin özellikle Akdeniz’deki askeri güçleri savaş pozisyonuna geçti ve yeni güç takviyesi yapıldı.
GÖZLER ABD VE RUSYA’DA 
Gelişmeler gözleri Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda konuyla ilgili karşı karşıya gelen ABD ve Rusya’ya çevirdi. ABD’nin askeri hareketliliğine karşılık Rusya’nın da Suriye sahasında savaş pozisyonuna geçtiğine ilişkin teyide muhtaç bilgiler geliyor. Tamda bu noktada İngiliz Daily Telegraph gazetesi, Rusya’da şahin milletvekillerinin Devlet Başkanı Vladimir Putin’e, Suriye’ye saldırı düzenlemesi halinde ABD füzelerini vurma çağrısı yaptıklarını yazdı.
RUSYA’DAN ASKERİ TATBİKAT 
Alec Luhn, Ben Riley-Smith ve Raf Sanchez imzalı haberde, ABD’nin Suriye’ye kimyasal saldırı iddiaları nedeniyle saldırı düzenlemesi ihtimali masadayken, Rusya’nın Salı akşamı askeri tatbikat yaptığı da kaydedildi. Haberde, Rusya Savunma Bakanlığı’nın “alçaktan uçan uzun menzilli kruz füzelerini tespit etmek ve yok etmek için askeri tatbikat” yaptığını açıkladığı bilgisi yer aldı.
KREMLİN’E ÇAĞRI 
Habere göre, iki Rus milletvekili, Amerikan ordusunun Suriye’yi vurması halinde buna askeri bir karşılık verilmesi için Kremlin’e çağrı yaptı. Daha önce Rusya’nın paraşüt birliğinde albay olarak görev yapan Frants Klintsevich, ABD’nin Suriye açıklarında bekleyen savaş gemisinden füze atılması halinde, “Rusya bu Tomahawk füzelerini vurarak düşürmeli” dedi. Parlamento Savunma Komitesi’nin başındaki Vladimir Shamanov ise, Moskova’nın Suriye’deki “yasa dışı eylemlere” yanıt vereceğini söyleyerek, “gerekirse askeri önlemler alınmalı” ifadelerini kullandı.
CUMHURİYETÇİLERİN BASKISI 
Bu arada ABD Başkanı Donald Trump’ın da Doğu Guta’daki kimyasal saldırı iddialarına askeri bir yanıt verilmesi için Cumhuriyetçi senatörlerin baskısı altında olduğu belirtiliyor. BBC’nin aktardığına göre Güney Carolina eyaletinin Cumhuriyetçi senatörü Lindsey Graham, Trump’ın Suriye’ye askeri bir yanıt vermemesinin “başkanlık döneminin en büyük hatası” olacağını söylediği kaydediliyor.
Bütün bu savaş krizi de Türkiye’nin Efrin’e girmesi ve buna karşılık Rusya destekli Suriye rejiminin Doğu Guta’daki operasyonları hızlandırmasından sonra patlak verdi. Türkiye’nin Efrin anlaşması nedeniyle Guta’nın boşaltılmasına öncülük ettiği süreç, Guta’ya bağlı Duma’ya yönelik kimyasal saldırıyla noktalandı.   (MA)