Anayasa Mahkemesi’nin karar vermemesi durumunda 20 Nisan günü kızı Deran ile birlikte cezaevine girecek Ayşe Çelik için imza kampanyası başlatıldı.

Anayasa Mahkemesi’nin lehine karar vermemesi durumunda önümüzdeki Cuma günü kızı Deran ile birlikte hapse girecek Ayşe Öğretmen için, imza kampanyası başlatıldı.

İnsan Hakları Aktivisti ve Sanatçı Şanar Yurdatapan’ın öncülük ettiği imza kampanyasında, 20 Nisan gününe kadar en az 30 bin imza toplanması hedefleniyor. Toplanan imzalar, konuyla ilgili bir karar alınması için Anayasa Mahkemesi’ne gönderilecek.

İmza kampanyası metninde Ayşe Öğretmen’in ceza almasına neden olan gelişmelere yer verilerek, “8 Ocak 2016 akşamı telefonla katıldığı Beyaz Show’da ‘Çocuklar ölmesin, analar ağlamasın’ dediği için Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesinde, kendisine destek olan ve aynı sözleri tekrarlayarak aynı suç(!?)u işleyen 38 kişi ile birlikte yargılandı. 38 kişi aklanırken Ayşe Çelik 15 ay hapse mahkum edildi” sözleriyle, Ayşe Öğretmen ve bebeği Deran’ın niçin hapse gireceği belirtiliyor.

Ayşe Öğretmen ile bebeğinin hapse girmesinin önlenmesi için Anayasa Mahkemesi’nin karar vermesi gerekiyor’ denilen açıklamada şu görüşlere yer veriliyor:

“Bunun için hep birlikte Anayasa Mahkemesi’ne başvurabiliriz. Topu topu 3 gün var. Neden günde 10 bin imza ile, toplam 30 bin kişi olarak bu kapıyı zorlamayalım? Bu karar, eninde sonunda, gene ‘Türkiye’nin bir ayıbı’ olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden dönecek. İş oralara varmadan Anayasa Mahkemesi’nden dönmeli. Bunun için el ele verelim: Deran bebek ve anası Ayşe öğretmen’i ağlatmayalım.”

İMZA KAMPANYASINA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ