Şaryat Hava Üssü 6, Şam’daki bir tesis ise 3 füzeyle hedef alındı. Pentagon’dan ‘biz değiliz’ açıklaması geldi. Suriyeli kaynaklara göre saldırıyı İsrail düzenledi. 9 füzenin de hava savunma sistemleri tarafından düşürüldüğü açıklandı.

ABD, İngiltere ve Fransa’nın 13 Nisan’da düzenlediği saldırıların ardından Suriye bu gece bir kez daha hedef alındı. Bu kez Şaryat Hava Üssü ile Şam’daki bir tesis hedef alındı. Reuters Haber Ajansı’nın Suriye devlet televizyonuna dayandırdığı habere göre, Suriye hava savunma sistemi 6 füzeyi Humus üzerinde etkisiz hale getirdi. Şam’a atılan 3 füzenin de düşürüldüğü duyuruldu.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, bölgede kendilerinden kaynaklanan herhangi bir askeri hareketliliğin bulunmadığını açıkladı. Pentagon Sözcüsü Eric Pahond, “Şu anda bu bölgede ABD askeri hareketliliği yok” açıklamasında bulundu.

Suriyeli yetkililer ise saldırıdan İsrail’i sorumlu tuttu. Füzelerin ise Lübnan hava sahasından geçerek Suriye’yi hedef aldığı öne sürülüyor.

13 Nisan’da ABD, İngiltere ve Fransa ortak hava saldırısı başlatmış ve Suriye’deki bazı hedeflerin vurulduğu açıklanmıştı.

Geçen yıl da Amerika, seyir füzeleri ile Şaryat Hava Üssü’nü vurmuştu.
(HABER MERKEZİ)