ANKARA – Son yıllarda tasfiye politikalarının merkezinde yer alan HDP, baskın seçim tartışmaları ile birlikte hem örgütsel seferberlik startı verdi hem de sahaya inme kararı aldı. Yarın İzmir ve Mersin’den başlatacağı “örgütsel hamle” startını 30 Nisan tarihine kadar yapacağı il ve ilçe gezileri ile sürdürecek.

Oluşturulmak istenen yeni rejimin önünde en büyük engellerden biri olarak görüldüğü için en fazla saldırıya uğrayan, yargı eliyle tasfiye edilmek istenen HDP, bütün bu saldırılara karşı etkin ve belirleyici bir güç olarak yeniden sahaya iniyor. HDP yarın başlatacağı ve 30 Nisan’a kadar sürecek olan program kapsamında Eş Başkanlar Sezai Temelli ve Pervin Buldan başkanlığında oluşan heyetler ile iki koldan “örgütsel seferberlik” kapsamında il, ilçe gezileri başlatıyor.
‘FAŞİZME KARŞI ORTAK MÜCADELE’
Konuya ilişkin il ve ilçe örgütlerine bir genelge gönderen HDP Örgütlenme Komisyonu, daha etkin ve kapsamlı bir mücadele için parti olarak bütün il ve ilçe örgütlerini harekete geçmeye çağırdı. Türkiye’de “faşizme karşı mücadele eden demokrasi güçlerinin tasfiye edilmek” istendiğine işaret edilen genelgede, “HDP, demokrasi ve barış mücadelesini faşizme ve her türlü adaletsizliğe, sömürüye karşı kararlı bir şekilde sürdüren demokratik siyaset gücüdür. HDP, bir taraftan bu azgın ve baskıcı tekçilik karşısında toplumun bütün farklılıklarını demokratik ve eşit bir ortamda bir arada yaşatabilecek ve geleceği kurdurabilecek bir odaktır. Bu dönemde oynadığı ve oynayacağı rol, kurulduğu dönemden daha belirleyici ve önemlidir.
HDP, bu anlayışı ve yapısıyla demokratik cumhuriyet, demokratik toplum ve demokratik ulus sisteminin en gerçekçi ve sağlam odağıdır” görüşlerine yer verildi.
ÖRGÜTLENME SEFERBERLİĞİ
HDP’nin her yerde ve her alanda, demokrasi, özgürlük, eşitlik ve adalet konularında sözünü söylemesi gerektiğine işaret edilerek, HDP’nin bütün saldırılara karşı demokratik siyasette ısrar edeceği belirtildi. Genelgede HDP’ye yönelik saldırılara da dikkat çekilerek, “HDP’yi bu alandan tasfiye etmenin aslında tüm demokratik muhalefeti etkisiz hale getirmek olduğu gerçeği artık herkes tarafından anlaşılır hale gelmiştir. Bu tasfiye hamlesinin karşısındaki kararlı ve etkili duruşumuz, demokratik siyasetin bütün alanlarında ve faaliyetlerinde var olma azmimiz ve mücadelemiz bu planı boşa çıkarmıştır” denildi ve HDP’nin 3’üncü kongresinde ortaya konulan kararlılığa vurgu yapıldı.
Genelgede başlatılan yeni hamleye de şu sözlerle yer verildi: “Örgütlenme seferberliği: Demokratik siyasetteki kararlı duruşumuzun devam edebilmesinin biricik yolu örgütlemek ve örgütlenmektir. Örgütlenmemizdeki eksikleri tamamlamaktır. Yerel örgütlerimizi, mahalle komisyonlarımızı güçlendirmektir. Seçimler için sandık temelli örgütlenmemizi diri ve sağlam tutmaktır. Örgütsel disiplinimizle, kolektif çalışma anlayışımızla ve umudu büyüten yürekliliğimizle barış, demokrasi, özgürlük, eşitlik ve adalet mücadelesini yükseltmektir.”
SEÇİM ÇALIŞMALARININ DA STARTI VERİLDİ
HDP il ve ilçe örgütlerinden “Seçim İşleri Komisyonlarını” oluşturulmasını isterken, öte yandan ortak mücadelenin de gereğine şu sözlerle işaret edildi: “Barış ve demokrasi mücadelemizi dün olduğu gibi bugün de kararlı bir şekilde sürdüreceğiz. Tüm çalışmaların bu ciddiyetle ve titizlikle hayata geçirilmesi büyük önem taşımaktadır. Tüm bu çalışmalar örgütümüzün güçlenmesine, tabanımızın genişlemesine ve partimizin yükselişine katkıda bulunmalıdır. HDP’nin Türkiye siyasetinin geleceğinde vazgeçilmez ve önemli bir demokrasi gücü olduğu gösterilmelidir. Çalışmalarımız tüm bileşenlerimiz, yakın çevremiz ve birlikte mücadele ettiğimiz demokrasi mücadelesi veren tüm güçleri de kapsayacak biçimde sürdürülmelidir. Bizler çoğulcu, dayanışmacı ve faşizme karşı birlikte mücadeleyi önceleyen bir anlayışla siyasetimizi sürdürme konusunda, ilke ve mücadele hattımızdan taviz vermeksizin ısrarcı olmalıyız.”
AKP-MHP KOALİSYONUNU GÖNDERMENİN ZAMANIDIR!
Türkiye’de yürütülecek olan siyasi mücadelenin “demokratik program birlikteliğini” esas alması gerektiği belirtilerek, “Bunun dışındaki her siyasi yaklaşım AKP-MHP koalisyonunu rahatlatmak ve ömrünü uzatmak anlamına gelir” denildi.
HDP, seçim çalışmalarına ilişkin de şunlara işaret etti: “Seçim çalışmaları: Örgütlerimizin tamamı seçim çalışmaları hazırlıklarını tamamlamalıdır. Sandık örgütlenmesinden mahalle örgütlenmesine kadar seçim güvenliğini sağlayacak her adım hızla atılmalıdır. Kürdistan coğrafyasında halkın iradesini yok sayan, Kürt düşmanı politika ve uygulamalarla hem içerde hem de dışarıda, bölgede her türlü saldırganlığı yapan AKP-MHP koalisyonuna def etmenin zamanıdır. Bütün birliklerimizi bu anlayış ile sağlamlaştırmak, bu hedeften taviz vermemek birinci iştir.”
İZMİR VE MERSİN TURU
HDP başlatacağı programın startını 19 Nisan tarihinde Mersin ve İzmir’de iki koldan başlatacağı program 30 Nisan’da sona erecek. 19 Nisan’da Mersin’de başlayacak olan gezi HDP Eş Başkanı Sezai Temelli başkanlığında bir heyet ile yürütülecek ve aynı heyet 20 Nisan’da Adana’da, 21 Nisan’da Hatay’da sürdürülecek. 19 Nisan’da İzmir’de başlatılacak olan gezide HDP Eş Başkanı Pervin Buldan başkanlığındaki bir heyet ile sürdürülecek. İzmir ekibi 20 Nisan Kocaeli ve 21 Nisan Bursa programı ile geziyi sürdürecek.
BÖLGE PROGRAMI
HDP Milletvekilleri, PM üyeleri, Eş Başkan yardımcıları, Kadın ve Gençlik temsilcilerinin yer alacağı gezi programının takvimi ise şöyle:
Pervin Buldan başkanlığındaki heyet 26 Nisan’da Iğdır, 27 Nisan’da Ağrı, 28 Nisan Van, 29 Nisan’da Hakkari’ye geçecek. Sezai Temelli başkanlığındaki heyet ise 26 Nisan Urfa, 27 Nisan Mardin, 28 Nisan Siirt, 29 Nisan Şırnak’ta olacak. HDP’nin programı Sezai Temelli başkanlığındaki heyetin 30 Nisan’da Cizre’deki programı ile sonuçlandırılacak.
MA / Kenan Kırkaya