Cumhuriyetçi ve Demokrat 66 senatör, Erdoğan’a gönderdikleri mektupta, Brunson davası nedeniyle Türkiye’ye karşı bazı yaptırımlar uygulanabileceği uyarısında bulundular.

Amerikan NBC kanalı, ABD’li 66 senatörün, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a, Türkiye’de FETÖ suçlamasıyla tutuklu yargılanan rahip Andrew Craig Brunson ile ilgili bir mektup gönderdiklerini duyurdu. Mektupta dava nedeniyle ‘Türkiye’ye karşı bazı önlemler alınabileceği’ belirtilerek yaptırım uyarısı yapıldı.

Habere göre hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat Parti’den 66 senatör, Erdoğan’a gönderdikleri mektupta, Brunson davası nedeniyle Türkiye’ye karşı bazı ‘önlemler’ alınabileceği uyarısında bulundu. Mektubun imzacılarından Cumhuriyetçi Senatör James Lankford ile Demokrat Senatör Jeanne Shaheen de Türk yetkilileri hedefleyen yaptırımlara yönelik girişimlerini sürdüreceklerine dair açıklama yaptı.

‘İDDİANAME SAÇMALIKTAN İBARET’

Mektupta, rahip Brunson iddianamesi için “meçhul suçlamalar, hayaller ve rastgele karakter karalamalarının saçma bir toplamı” denildi.

‘Brunson’ın Türk hükümetinin bazı unsurları tarafından siyasi rehin olarak alındığı, bunun iki büyük ülke arasındaki uzun süreli ortaklığa zarar verdiği’ belirten mektupta, ‘ABD’nin adaletin yerini bulması konusunda sabırlı olduğu’ ifade edildi.

‘Türkiye’nin hukuka saygılı ABD vatandaşları ve çalışanlarına herhangi bir baskıya maruz kalmadan seyahat, yaşama ve çalışma hakkını sağlanması için bazı önlemlerin gerekli olduğu’ vurgusu yapıldı.

‘YAPTIRIMLAR İÇİN ADIM ATACAĞIZ’

Mektubun imzacılarından Lankford ile Shaheen Türk yetkilileri hedefleyen yaptırımlar için adım atacaklarını açıkladı. Senatörler Brunson’a karşı yöneltilen suçlamaları ‘uydurma’ ve tutukluluk halini ‘rehin alma’ olarak tanımladı. (Kaynak:Sputnik)