BURSA – HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “En kısa zamanda adayımızı açıklayacağız. Adayımızın, Türkiye toplumunu kucaklayacak bir isim olmasına dikkat edeceğiz. Türkiye’de demokrasiyi, kardeşliği, barışı, özgürlüğü savunan, gençliğin, kadınların sorunlarına ilgilenen bir adayımız olacak” dedi.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve beraberindeki heyet, baskın seçim çalışmaları kapsamında Kocaeli’nin ardından Bursa’ya geçti. Aralarında HDP milletvekilleri Hüda Kaya, Garo Paylan, Müslüm Doğan ve Ertuğrul Kürkçü’nün yanı sıra HDP eski Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay ile HDP MYK, PM ve Kadın Meclisi üyelerinin yer aldığı heyet, Bursa’da çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcisiyle kahvaltıda bir araya geldi.
HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, burada yaptığı konuşmada AKP iktidarı dönemi boyunca toplumun her kesiminin baskıdan nasibini aldığını söyleyerek, “15 Temmuz darbe girişiminden sonra AKP darbeyi bahane ederek ülkeyi OHAL’e soktu ve KHK’lerle beraber darbeyi kendi lehine çevirmeye çalıştı. Bunu bir nebze de olsa başardı; çünkü devletin tüm imkanlarını kullandı. Kendisi gibi olmayan, kendisi gibi düşünmeyen, hareket etmeyen, herkesi tasfiye etmeye başladı. HDP’den başladı, Kürtlerle, farklı inançlarla devam eden bir süreç yaşandı ve bunun devam ettiği bir noktadayız. Özellikle Kerkük’le başlayan ve Efrin’le devam eden işgal girişimleri Kürt halkının kazanımlara saldırılar başladı. Kürtlerin bölgesel statüleri AKP hükümetini rahatsız etti. Kürtlere yapılan bu saldırılar sadece Kürtleri değil, Türkiye’yi bir savaş sarmalının içerisine soktu. Bununla birlikte bu zararı Türkiye’de yaşayan tüm topluma yaşattı. Savaş sadece bir tarafı etkileyen bir şey değildir. Savaş nerede yapılırsa yapılsın orada yaşayan tüm toplumu etkiler” dedi.
‘TÜRKİYE EN İTİBARSIZ EN İSTİKRARSIZ DÖNEMİNİ YAŞIYOR’
Suriye’de yaşamını yitiren askerlerin cenazelerinin Türkiye’nin her yerine gittiğini ifade eden Buldan, “Suriye’ye atılan her bir bombanın, Suriye’de sıkılan her bir kurşunun, Türkiye toplumunun sofrasına atıldığını da ifade etmek isterim. Savaş politikası ile birlikte ekonomiden, siyasi krizlere kadar Türkiye bu dönem en itibarsız, istikrarsız dönemini yaşıyor. Her türlü sorunun diyalogla çözülmesini ifade etmemize rağmen bu politikalarından vazgeçmediler. Bu politikaları yaparken kendi iktidarlarının hesabını yaptılar. Ama görüyoruz ki savaş, onlara tek bir puan getirmedi. Çünkü Türkiye toplumu demokrasiden, özgürlükten, eşitlikten yana bir tavır sergiledi” şeklinde konuştu.
‘MİLLETVEKİLLERİMİZ FETÖ’CÜLERİN DOSYALARIYLA TUTUKLANDI’
İktidarın savaş politikasında artı puan almadığını görmesi ve Türkiye’yi yönetemediği için baskın seçim kararı aldığını sözlerine ekleyen Buldan, bu kararı almadan önce “HDP’yi nasıl tasfiye ederiz” kampanyasını başlattıklarını vurguladı. Buldan, “Belediye eş başkanlarımızdan başladılar, hemen ardından parlamentoda dokunulmazlıkları kaldırarak milletvekillerimize kumpas sonucu FETÖ’cü hakimlerin hazırladığı dosyaları ellerine alıp cezaevlerine koydular. Şu anda 9 milletvekilimiz cezaevinde rehin tutuluyor. Rehin tutuluyor diyorum çünkü bu arkadaşlarımızın hiçbiri herhangi bir suça karışmamış. Dosyalarına suça karıştıklarına dair hiçbir belge yok. Selahattin Demirtaş çok ayrı bir şekilde rehin alındı. Çünkü Recep Tayyip Erdoğan’ın Selahattin Demirtaş’a özel bir kini, nefreti vardı. Ondan intikam almaya çalıştı. Onun cezaevinde olmasının tek nedeni Recep Tayyip Erdoğan’ın vermiş olduğu siyasi bir karardır. Sadece siyasetçilerle de sınırlı kalınmadı. Bu ülkede barış isteyen, barıştan yana tavır sergileyen akademisyenlerden, tabipler odasına, herkesi tasfiye etmeye çalıştılar. Bütün bunlar karşısında başta biz HDP olmak üzere diğer kesimlerde hiçbir şekilde ilkelerimizden taviz vermedik. Demokrasi, özgürlük, eşitlik, demokratik siyaset dedik ve bu ilkelerimizden bundan sonra da vazgeçmeyeceğiz” dedi.
‘YARINLAR HEPİMİZİN OLSUN’
Türkiye’nin toplumsal bir barışa ihtiyacının olduğuna dikkat çeken Buldan, toplumsal barışı sağlayabilmenin herkesin elinde olduğunu söyledi. AKP-MHP olmadan herkesin yapacağı, üstleneceği görev ve sorumlulukların olduğunu belirten Buldan, “Bunun ilk fırsatı 24 Haziran’dır. Bunun için herkesin çok güçlü bir şekilde, bir arada olması gereken bir döneme girdik. Biz HDP olarak artık son toplantılarımızı karar mekanizmalarımızda yapıyoruz. En kısa zamanda adayımızı Türkiye toplumuna açıklayacağız. Adayımızın, Türkiye toplumunu kucaklayacak bir isim olmasına dikkat edeceğiz. Türkiye’de demokrasiyi, kardeşliği, barışı, özgürlüğü savunan, gençliğin, kadınların sorunlarına ilgilenen bir adayımız olacak. Umut ediyor ve diliyoruz ki, diğer muhalefet partilerin de çıkaracağı aday ifade ettiğimiz niteliklere sahip olur. Yoksa hepimiz kaybedeceğiz. Kaybedecek hiçbir şeyimiz olmamalıdır. Kazanmak, başarmak Türkiye’yi değiştirmek için çalışmalıyız. Bir kez daha umudu vadedeceğiz. Birlikte yaşamanın koşullarını ortaya koyacağız. Bu seçim hepimizin kaderini değiştirecek bir seçimdir. Türkiye’nin geleceği açısından kaderimizi belirleyeceğimiz bir seçim. Bir olalım, birlik olalım, hep birlikte başaralım, kazanalım. Yarınlar hepimizin olsun” ifadelerini kullandı      (MA)