Ermeni Soykırımı kurbanları yarın (24 Nisan) düzenlenecek etkinliklerle anılacak. İlk etkinlik İHD İstanbul Şubesi Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyonu tarafından 12.00’de Sultanahmet’te.

24 Nisan 1915 Ermeni Soykırımında hayatını kaybedenler için ilk anma etkinliği saat 12.00’de Sultanahmet’te düzenlenecek. İHD İstanbul Şubesi Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyonu tarafından düzenlenen anma öncesinde şu açıklama yapıldı:

“20. yüzyılın başında Küçük Asya ve Kuzey Mezopotamya’nın Ermeni, Asuri/Süryani ve Rum halklarına yapılan soykırımın başlangıç tarihi olarak kabul edilen 24 Nisan’ı bu yıl da Sultanahmet Meydanı’ndaki Türk İslam Eserleri Müzesi önünde anacağız.

“1915’te cezaevi olarak kullanılan, İstanbul Ermenilerinin Haydarpaşa’dan ölüm yolculuğuna çıkarılmadan önce tutulduğu bu bina ve çevresini soykırımın inkârına karşı bir hafıza mekânı olarak kabul ediyor, basını, soykırım ve inkâr karşıtlarını burada yapacağımız soykırım anmasına davet ediyoruz”.

TIKLAYIN – Ermeni Soykırımının Tanınması İçin Kanun Teklifi

Sevag Balıkçı mezarında anılacak

Bundan 7 yıl önce bir 24 Nisan günü askerlik görevini yaparken bir arkadaşının silahından çıkan kurşunla hayatını kaybeden Sevag Balıkçı da Şişli Ermeni Mezarlığı’nda anılacak. Nor Zartonk inisiyatifinin düzenlediği anma saat 15.00’te.

19.15’te Tünel Meydanı’nda

Yarın 19.15’te ise Tünel Meydanı’nda Durde Platformu tarafından da bir anma düzenlenecek. Platform anmayı “103 yıl oldu. Yüzleşin” başlığıyla gerçekleştirilecek. (PT)   (BİA)