Toronto’da bir minibüs işlek bir caddede yayaların üzerine sürüldü. Olayda 9 kişi yaşamını yitirdi, 16 kişi de yaralandı. Aracı kullanan kişi gözaltına alındı.

Kanada’nın Toronto kentinde yayaların yoğunlukta olduğu Yonge Caddesi ile Finch bulvarının kesiştiği alanda yayaların arasına beyaz renkli bir minibüs daldı. Olayda 9 kişinin öldüğü, 16 kişinin yaralandığı bildirildi.

​Polis yetkilileri, aracın olay yerinden kaçtığını ancak bir süre sonra sürücünün yakalanarak gözaltına alındığını açıkladı.

Polis bölgeyi trafiğe ve insan geçişine kapatırken, bölgedeki metro ulaşımı da durduruldu.

Olayın kaza mı olduğu yoksa kasten mi gerçekleştirildiği henüz bilinmiyor.

 

Konuyla ilgili açıklama yapan Kanada Başbakanı Justin Trudeau, soruşturmanın devam ettiğini ve olayla ilgili daha fazla bilgi sahibi olduklarında açıklama yapacaklarını söyledi.

 

Olayın meydana geldiği yer, şehir merkezine 18 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Şehrin merkezinde Pazar ile Pazartesi günleri G7 dışişleri bakanları toplantısı yapılmıştı. Olayın G7 toplantısıyla bir alakasının olup olmadığı henüz bilinmiyor.Konuyla ilgili açıklama yapan Kanada Başbakanı Justin Trudeau, soruşturmanın devam ettiğini ve olayla ilgili daha fazla bilgi sahibi olduklarında açıklama yapacaklarını söyledi.
CBC News: The National

✔ @CBCTheNational
3sa

@CBCTheNational adlı kullanıcıya yanıt olarak
.@JacquelineCBC is at the scene of the collision in Toronto, where police have taken the driver of a van into custody after several pedestrians were struck on Monday afternoon. pic.twitter.com/TqpTBxF6f4

CBC News: The National‏Verifizierter Account @CBCTheNational
Prime Minister Justin Trudeau and Conservative Leader Andrew Scheer reacted to the unfolding situation in Toronto, after a van struck several people in the city’s north end on Monday afternoon.