ANKARA – 21’inci Uçan Süpürge Uluslarası Kadın Filmleri Festivali, “Umut” temasıyla sinema severlerle buluşacak. Festival boyunca 12 kısa ve 16 belgesel olmak üzere 57 film gösterilecek.
21’inci Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali bu yıl, “Umut” temasıyla 10-17 Mayıs 2018 tarihlerinde Ankara’da sinema severlerle buluşacak. Festival düzenleyicileri, programını tanıtmak amacıyla Shareton Hotel’de basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Festivali Organizatörü Elif Topkaya Sevinç, festivalin bu yıl perdelerini umuda açtığını belirterek, “Çünkü umut zor zamanların çok güçlü bir duygusudur.Umut sinemaya da çok yakışır” dedi.
UMUT, KADIN, DAYANIŞMA
Dünyanın her köşesinde sinema salonlarına yürüyenlerin aslında biraz da umuda yürüdüğünü dile getiren Sevinç, umudun kadınların gücü ve yeniden deneme cesareti olduğunu söyledi. Bu cesaret ve umut duygusuyla festivali gerçekleştirdiklerini kaydeden Sevinç,”Umut ve kadın dediğimizde bir başka duygu daha çıkıyor dayanışma. Bu sene Filmmor Kadın Festivaliyle beraber birlikte festival baharı yaşıyor, yaşatıyoruz. Umut, kadın, dayanışma dedik. Hep beraber bu duygularla açılış gecemiz olan 10 Mayıs’ta Karun Çim ALan’da kendi sahnemizi kurarak, açılış gecemizi gerçekleştireceğiz” diye ifade etti.
FESTİVAL ÖDÜLLERİ
Sevinç festival kapsamında bu yıl ödül alan isimleri şu şekilde açıkladı: “Onur Ödülü, sinemaya 300’ü aşkın film ile imza atan, başarılı tiyatro oyunlarını sahneye koyan Nedret Güvenç’e, Bilge Olgaç Başarı Ödülleri oyuncu Işık Yenersu ile yönetmen Biket İlhan’a, Tema Ödülü filozof, araştırmacı, yazar Prof. Dr. Ioanna Kuçuradi’ye, Kadının emeğinin gelecek kuşaklarda daha da görünür olması, gençlerin sinema sektöründe yaptığı başarılı çalışmaları teşvik etmek amacıyla her sene düzenlenen Genç Cadı Ödülü ise Öykü Karayel’e verildi.”
Sevinç’in ardından film seçkisinde katkıda bulunan Alin Taşçıyan söz alarak, film ve belgesellerin hikayesi hakkında bilgi vererek, “Sinemaya ve hayata farklı kadrajlar açan kadın filmlerinin, kadın yönetmenlerin sinemayla dansını sinemaseverlerle buluşturacak olan festival boyunca, 24 uluslararası, 6 ulusal seçki, 12 kısa film ve 16 belgesel olmak üzere 57 film gösterimi ve 8 mekanda 17 etkinlik gerçekleşecek” dedi.
Türkiye Prömiyeri yapan 4 uzun metraj, 2 belgeselin yanı sıra, İspanya, Fransa, Meksika, Portekiz, Hollanda, ABD ortak yapımlarının da festivalde dikkat çeken filmler olacağını söyleyen Taşçıyan,”Filmlerindeki belgeselci gerçekçiliği ve dürüstlüğünü tiyatro geleneğindeki titizlik ve dramaturgiyle harmanlayan İran sinemasının dünyaca ünlü ismi Rakhshan Banietemad onur konuğu olacak ” diye belirtti.
4 UZUN METRAJ FİLM TÜRKİYE PRÖMİYERİ YAPACAK 
Film programında; 7×7 Yedinci Sanattan “Yedi Örnek Seçkisi”, hem biçim hem de içerik bakımında feminist olan Fem², FIBRESCI jürisinin değerlendirme yapacağı 11 filmin gösterileceği “Her Biri Ayrı Renk” yarışma bölümü, Türkiye Prömiyeri ile karşımıza çıkacak olan 2 belgeseli kapsayan “Karestan Belgeselleri”, My Year with Helen belgeselinin gösterileceği “Özel Gösterim”, festivalin ilk yılında gösterilen Bilge Olgaç’ın “İpekçe” filminin yeni kopyası izleyiciyle buluşacak. “Onların Süpürgesi” başlığı altında gösterilecek olan 6 ulusal film bulunuyor.
Festivalde prömiyer yapacak uzun metraj filmler şu şekilde: Vaktinde evlatlık verilen gençlerin gerçek aile arayışı ve kimlik bunalımı ve birbirlerinden güç alma üzerine kurulu film, “The Return”,  Bosna-Hersek ve Karadağ’ın etrafında, yalnız annenin küçük ve hasta çocuğu ile hayatta kalma mücadelesini anlatan “The Chaotic Life Of Nada Kadic”, biten aşkının tekrar başlayabileceğine dair her zaman bir umut taşıyan Claudia’nın hikayesini anlatan “Amori Che Non Stare Al Mondo”, Arap dünyasının en büyük şiir yarışması Million’s Poet’e erkekleri gölgede bırakarak katılan ve cesur açıklamalarda bulunan Hissa Hilal’in hikayesini anlatan “Poetess”.
8 FARKLI MEKANDA 17 ETKİNLİK
21.Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nde Boğaziçi Üniversitesi’nin yanı sıra Ankara üniversitesi, Başkent, Bilkent, Fransız Kültür, Büyülü Fener Sineması’nda iki ayrı salon ve Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde 17 etkinlik düzenlenecek. Kate Millett ve Şirin Tekeli’nin anılacağı “Kadınlar vardır” paneli, 2. Kamera Arkasındaki Kadınlar Buluşması, Tema Ödülü’nün sahibi Prof.Dr. İonna Kuçuradi belgeselinin gösterimi, sergisi ve söyleşisi, Seçil Büker İle Sinemada 50 Yıl, Anneler gününe özel söyleşi ve film gösterimleri, Mülteciler günü gibi birçok etkinliğe imza atacak.
FIBRESCI JÜRİSİ GELİYOR
Festivalde her sene olduğu gibi Sinema Yazarları Federasyonu FIBRESCI jürisini de ağırlayacak. 15 kadın yönetmenin Kolektif olarak hazırladığı film, 21. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin kapanışında gösterilecek.    (MA)