HDP, 24 Haziran’da yapılacak Genel Seçimlerde partilerinden milletvekili adayı olacakların kriterlerini belirledi. HDP, kadın, genç (18-25), engelli ve KHK mağduru adaylardan ücret almayacak.

25 Nisan 2018 tarihinde yapılan HDP PM toplantısında 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak 27. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde partilerinden gösterilecek adayların, takvim sıkışıklığı da göz önünde bulundurularak Merkez Yoklaması Usulüyle belirlenmesi kararı aldı. Ayrıca adayları belirleme yetkisi dahil seçimle ilgili tüm iş ve işlemlerin yürütülmesi için MYK’ya yetki verildiği bildirildi.

Aynı gün yapılan MYK toplantısı HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli başkanlığında; HDK, DTK, tüm parti bileşenleri, kadın ve gençlik meclisi temsilcilerinin de içinde yer aldığı Merkezi Aday Belirleme Komisyonu kuruldu.

HDP adayları, Merkezi Aday Belirleme Komisyonu tarafından tespit edilecek. Aday adayları başvuruları ise 28 Nisan 2018-5 Mayıs 2018 tarihleri arasında alınacak.

HDP’den aday aday olacakların kriterleri şöyle:
“-HDP programıyla ve tüm bileşenlerimizle yürüttüğümüz ortaklaşmış mücadelemizle çelişen, bu mücadeleye karşı eylemlerin içinde bulunmuş olanlar ile Parti Tüzük ve ilkelerine aykırı davranışlarda bulunması nedeniyle hakkında ilgili parti yetkili organlarının vermiş olduğu disiplin yaptırımı olan veya disiplin soruşturması devam eden kişiler aday adayı olamaz.
-Partimizin kadın özgürlük çizgisini ve eşit temsil ilkesini benimsememiş olanlar aday adayı olamazlar.
-Kadına yönelik şiddet uygulamış olanlar aday adayı olamazlar.
-Çok eşlilik durumu olanlar aday adayı olamazlar.”
Etha