URFA – Seçim çalışmaları kapsamında Urfa’yı ziyaret eden HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, şehrin tarihi yerlerini ziyaret ederken Urfalıların yoğun ilgisiyle karşılandı.
Seçim çalışmaları kapsamında Urfa’ya gelen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Divan Üyesi Selim Sadak, HDP Diyarbakır milletvekilleri Nimetullah Erdoğmuş, Feleknas Uca ve beraberindeki heyet halk buluşmasından sonra kentin tarihi yerlerini ziyaret etti. Balıklıgöl yerleşkesini ziyaret ile başlayan kent gezisi Haşimiye Meydanı’nda son buldu.
‘BÖLGEYE BARIŞI GETİRECEĞİZ’
Kadınların ve gençlerin yoğun ilgisi ile karşılaşan Temelli, Bediüzzaman Said Nursi’nin Balıklıgöl’deki temsili mezarını ziyaret ettikten sonra Hz. İbrahim’in doğduğu mağaraya girdi. Bakırcılar Çarşısı’nı ziyaret ederken esnafların çay davetine icabet eden Temelli, çay içip esnaf ve yurttaşlarla sohbet etti. İşlerin kötü oluşundan ve bölgeye turistin gelmemesinden yakınan esnaflara Temelli, bölgeye huzuru ve barışı getireceklerini söyledi. Geçmiş yıllarda sokaklarında turistlerin gezdiği Urfa’da şimdi TOMA ile akreplerin gezdiğini aktaran Temelli, bölgedeki tüm sorunların barışın gelişi ile çözülebileceğini anlattı.
Tarihi Gümrük Hanı’nda mola veren Temelli ve beraberindeki heyet yurttaşlarla beraber handa çay ve Urfa yöresine ait mırra (acı kahve) yudumladı. Urfalılara hemşerileri olduğunu annesinin de Urfalı olduğunu söyleyen Temelli’ye bir yurttaş “Urfalıysan çiğ köfte yoğurmayı bilmen gerek” demesi üzerine Temelli, “Çok iyi çiğ köfte yoğururum. Çiğ köftede iddialıyım” yanıtı verdi.     (MA)