VAN/ ADANA – “Demokratik ve Barışçıl bir Türkiye için 1 Mayıs’a” sloganıyla yapacakları mitinge Van ve Adana halkını davet eden emek ve meslek örgütleri, “OHAL uygulamalarına karşı ses vereceğiz” diye belirtti.

Van’da Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Tabipler Birliği (TTB) ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB),  “Demokratik ve Barışçıl bir Türkiye için 1 Mayıs’a” şiarıyla yapacakları 1 Mayıs mitingine ilişkin basın toplantısı düzenledi. KESK binasında yapılan toplantıya, emek ve meslek örgütlerinin temsilcileri katıldı.
‘OHAL’E KARŞI SES VERECEĞİZ’ 
Toplantıda konuşan KESK Van Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Seher Kadiroğlu Ataş, 1 Mayıs’ta emeği, barışı ve demokrasiyi haykıracaklarını belirterek, “OHAL uygulamalarına karşı ses vereceğiz. Kamudan ihraç edilen yüz binlerin sesini haykıracağız” dedi.
Halkın, ekonomik krizi yaşamın her alanında her gün daha yakıcı bir biçimde hissettiğini söyleyen Ataş, “Geçinemeyenler seslerini duyurmak için kendi canlarını ortaya koyuyor. ‘Taşerona kadro’ yalanlarının ortaya çıkmasıyla binlerce işçi kadro beklerken işsiz kalıyor. İş güvencemiz, geleceğimiz gün be gün elimizden alınıyor, esnek, güvencesiz istihdam ile kadınlar eve kapatılmaya çalışılıyor. Kamusal varlıklarımız ve kamusal olması gereken hizmetler özelleştiriliyor, parası olmayan ne sağlık hizmeti ne eğitim hizmeti alabiliyor, tüm kamusal varlıklarımız emperyalistlere peşkeş çekiliyor” diye konuştu.
Ataş, halkı Musa Anter Kültür Parkı’nda yapacakları 1 Mayıs mitingine davet etti.
ADANA 
Adana 1 Mayıs Tertip Komitesi de, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (EĞİTİM SEN) Şube binasında düzenlediği basın toplantısıyla 1 Mayıs’a katılım çağrısı yaptı.
Tertip Komitesi Başkanı Muzaffer Yüksel,  1 Mayıs İşçi Bayramı’nda Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu’ndan Uğur Mumcu Meydanı’na kadar yapmak istedikleri yürüyüşün Adana Valiliği tarafından “güvenlik” gerekçesiyle izin verilmediğini belirtti. Yüksel, “Geçtiğimiz günlerde Portakal Çiçeği Karnavalı gerçekleşti. İnsanlar kardeşçe günlerini geçirdi. Bize güvenlik gerekçesi sunanlar güvenliğimizi sağlamaya mecburdur” sözleriyle karara tepki gösterdi.
‘1 MAYIS ALANINA’
Kadrolu ve güvenceli istihdam ortadan kaldırılarak sözleşmeli, geçici, güvencesiz istihdamın yaygınlaştığının altını çizen Yüksel, kadro talebiyle 1 Mayıs alanında olacaklarını söyledi.  Hükümetin rekor büyüme nutuklarına rağmen emekçilerin ne gelirinin, ne de refahının arttığını belirten Yüksel, “Açlık sınırına yakın bir yaşam sürmeye zorlanıyoruz. Emekliliğimizde sefalete itiliyoruz. Grevler yasaklanıyor, sendikal hak ve özgürlüklerimiz alabildiğine daraltılıyor. İşçiler, emekçiler, işsizler, çalışırken sakat kalmak, ölmek istemeyenler, emek barış, demokrasi isteyenler sermayenin ve tek adam rejiminin kuşatmasına karşı 1 Mayıs’ta olacağız” diye konuştu.
Yüksel, herkesi 1 Mayıs’ta Uğur Mumcu Meydanı’nda yapacakları mitinge davet etti.
DTK: MÜCADELER RUHUYLA 1 MAYIS’A 
Demokratik Toplum Kongresi de (DTK) yaptığı yazılı açıklamayla 1 Mayıs’ın işçinin-emekçinin demokrasi ve özgürlük taleplerinin ve mücadelesinin zirveleştiği bir gün olduğunu belirterek, “Bu bilinç, inanç ve mücadele kararlılığı ile bütün dünya işçi sınıfının-emekçilerinin ve halklarının 1 Mayıs İşçi Bayramını kutluyor;  1 Mayıs İşçi Bayramı mitinglerine, işçi ve kamu emekçileri başta olmak üzere bütün halkımızı büyük bir mücadele ruhu, coşkusu ve iradesi ile katılmaya çağırıyoruz” ifadelerine yer verdi.  (MA)