İSTANBUL – Taksim Kazancı Yokuşu’nda 1977 yılının 1 Mayıs’ında katledilenleri anan Tertip Komitesi, baskın seçimlere değinerek, “AKP-MHP Cumhur blokuna karşı 24 Haziran’da kamu emekçileri; emeği, hakları, demokrasi ve barış için gerekli cevabı verecektir” dedi.
İstanbul 1 Mayıs Tertip Komitesi, 1977 yılının 1 Mayıs’ında katledilen 34 işçiyi Kazancı yokuşunda andı. 1 Mayıs pankartının açıldığı anmada, sık sık “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” , “Yaşasın 1 Mayıs”,  “Bijî 1 Gulan” sloganları atıldı. Anmada, yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunuldu.
‘ÖNEMLİ BİR SÜREÇTE 1 MAYIS’A GİRİYORUZ’
Anmada, ilk olarak DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu konuştu. 1977’nin 1 Mayıs’ında yaşamını yitiren işçileri anarak konuşmasına başlayan Çerkezoğlu, “Bu yıl, 1 Mayıs’a Türkiye’nin son derece önemli ve tarihsel bir süreçten geçtiği bir dönemde giriyoruz. Bu yıl, Türkiye’nin bütün demokrasi birikiminin ortadan kaldırılmaya çalışıldığı, ülkenin adım adım tek adam rejimine doğru sürüklenmeye çalışıldığı bir dönemde 1 Mayıs’a gidiyoruz. 24 Haziran’da baskın seçim sandığının önümüze konduğu bir dönemde 1 Mayıs’a gidiyoruz. O nedenle 1 Mayıs bizim açımızdan bu gündür. Bu günümüze sahip çıkmaktır” dedi.
‘MİLYONLARI BULUŞTURACAĞIZ’ 
1 Mayıs’ın Taksim Meydanı’nda kutlama yapılmasını yasaklanmasına da değinen Çerkezoğlu, “Milyonların buluşmasından korkmaktadırlar. O nedenle Taksim Meydanı’nı 1 Mayıs’a yasakladılar. Korku o kadar büyüktür ki sadece 1 Mayıs’ı yasaklamakla kalmaz. Onun simgesi olan AKM’yi de yıkar. Sanırlar ki AKM’yi yıktıklarında onunla bütünleşmiş olan o dev işçi pankartından da kurtulacaklar. Ama bilsinler ki emek, işçi sınıfı var oldukça, bu ülkenin gerçek sahipleri var oldukça, 1 Mayıs’ta Taksim Meydanı’nda ve emeğin hakları için mücadele de devam edecektir. Bizler 2018 1 Mayıs’ında 50’inin üzerinde sendika, meslek örgütleri, siyasi parti, demokratik kitle örgütü olarak dedik ki; bu 1 Mayıs’ta ülkenin kutuplaştırıldığı, halkın birbirine düşman edilmeye çalışıldığı, kutuplaşmadan ve gerilimden beslenen bir siyasi iktidara karşı bu kadar tarihsel bir süreçte1 Mayıs’ı milyonların buluştuğu demokrasi buluşmalarına çevireceğiz. O nedenle bu yıl İstanbul Maltepe Meydanı olmak üzere Türkiye’nin her yanında 1 Mayıs meydanlarında buluşacağız. Tüm işçileri emekçileri, işsizleri, kadınları, gençleri bu ülkeye sahip çıkan herkesi emeğine, geleceğine sahip çıkmaya çağırıyoruz” diye konuştu.
‘MİLYONLARLA TAKSİM’DE KUTLAYACAĞIZ’
Çerkezoğlu devamla, “Bugün bu ülkeyi yöneten Başbakan, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayip Erdoğan’a sesleniyoruz. Bilin ki bu ülkede, bu ülkenin tüm değerlerini ve güzelliklerini üreten işçiler, emekçiler, sanatçılar, akademisyenler, aydınlar, kadınlar, gençler 1 Mayıs’ı Taksim Meydanı’nda yeniden yüz binler ve milyonlarla kutlamayı başaracaktır” dedi.
‘KATLİAM SONRAKİLERİN BAŞLANGICIDIR’
Ardından söz alan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik de, “41 yıl önce 8’i kadın 35 arkadaşımızı katlettiler. Bu katliamın ardından 41 yıl geçmesine rağmen karanlık güçler açığa çıkarılmamıştır. Bu karanlık güçlerin açığa çıkması için 41 yıldır haykırdığımız taleplerimiz gerçekleşmemiştir. 1 Mayıs 1977’de katledilen arkadaşlarımızın katillerinin açığa çıkarılmasını ve toplumla yüzleştirilmelerini talep ediyoruz. Sadece 1977’de değil, diğer 1 Mayıs’lar da katledilenlerin de katilleri açığa çıkmamıştır. Adil bir yargılama yürütülmemiştir” diye konuştu.
‘24 HAZİRAN’DA GEREKEN CEVABI VERECEĞİZ’
Emekçilerin işçilerin yaşamış olduğu birçok sorun varken, baskın seçimle karşı karşıya kaldıklarını dile getiren Bozgeyik, “Bu AKP-MHP Cumhur blokuna karşı 24 Haziran’da kamu emekçileri, emeği, hakları, demokrasi ve barış için gerekli cevabı verecektir” dedi. Bozgeyik, Taksim’i özgürleştirme taleplerinin devam ettiğini belirterek Maltepe mitingine çağrı yaptı.
‘TEK ADAM REJİMİNE TESLİM OLMAYACAĞIZ’
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz da, 41 yıl önce 1 Mayıs’ta yaşamını yitirenleri anarak, “Yüzlerce kitlesel katliam yaşadık. Bu katliam, ondan sonra gelen katliamların başlangıcıdır. Bu katliamın ardında Beyazıt, Bahçelievler, Maraş, Çorum katliamı gelmiştir. Bu katliamın faillerini biliyoruz ve ardındaki güçleri de biliyoruz. Hala failler yargı önüne çıkarılmadı. Katliamın faillerini ve arkasındaki güçleri unutmadık ve unutmayacağız. Suruç, Diyarbakır, Ankara da benzer katliamlar yaşandı. Bu katliamların arkasında da aynı güçler vardır. O günün tavrı bugün de devam ediyor” dedi. Koramaz, “Biz dün olduğu gibi toplumun bütün kesimleri olarak yine alanlarda olacağız ve bağımsız Türkiye sloganını atacağız. Tek adam rejimine teslim olmayacağımızı haykıracağız” diye konuştu.
‘BU YIL AYRI BİR ÖNEM KAZANDI’ 
TTB Merkez Konsey Başkanı Raşit Tükel ise 1 Mayıs 1977’de yaşamını yitirenlere atıfta bulunarak, “41 yıldır acısı derinleşerek devam ediyor. Bu katliam da diğer katliamlarda olduğu gibi toplumsal muhalefeti susturmak sindirmek için gerçekleştirildi. Sorumluları açığa çıkarılmadı. Katliamların sorumluların hesabını sormazsanız yeni katliamlara zemin hazırlarsınız. Ülkemiz katliamlar ülkesi oldu” ifadelerini kullandı.
Katliamların topluma baskı uygulamak için yapıldığını dile getiren Tükel, “Anti – demokratik uygulamalarına, savaş politikalarına karşı mücadeleyi yükselteceğiz. Seçim öncesi bu yılki 1 Mayıs ayrı önem kazandı. Muhalefetin sesini yükseltecek bir alana dönüştü” diyerek taleplerini haykıracaklarını ifade etti.
1 MAYIS’TA YAŞAMINI YİTİREN DALCI ANILDI
Kitle ardından Kazancı Yokuşu’na yaşamını yitirenleri anmak için karanfil bıraktı. Buradan ayrılan kitle İstiklal Caddesi’nde bildiri dağıtarak 1 Mayıs 1989’da yaşamını yitiren Mehmet Akif Dalcı’nın yaşamını yitirdiği Şişhane’ye yürüdü.  Açıklamanın ardından kitle Dalcı’nın yaşamını yitirdiği yere karanfil bıraktı. Kitle daha sonra, 1 Mayıs 1996’da Kadıköy’de katledilen Hasan Albayrak, Dursun Odabaş ve Yalçın Levent’i anmak için Kadıköy’de geçti.  (MA)