گیاهی ترین گیاهی ترین AnzanDigital فروشگاه
Horonlu, halaylı 1 Mayıs kutlamaları

Horonlu, halaylı 1 Mayıs kutlamaları

841

İşçi ve emekçiler birçok ilde sokağa çıkarak sorunlarını ve taleplerini dile getirdiler. Horon tepip, halay çektiler.

İşçilerin birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ta işçi ve emekçiler İstanbul ve Diyarbakır’ın yanısıra Türkiye’nin birçok ilinde sokağa çıkarak sorunlarını ve taleplerini dile getirdiler.

ANKARA’DA 1 MAYIS KUTLAMALARINDA GERGİNLİK

Ankara’da dört elle arama, bir x-ray ile arama iki de pankart arama noktasında kontrol edilen emekçiler miting alanına alındı. Arama sırasında zaman zaman gerginlikler yaşandı.

Ankara’da 1 Mayıs, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin (TMMOB) oluşturduğu tertip komitesinin öncülüğünde aralarında Cumhuriyet Halk Partisi’nin de bulunduğu çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla Tandoğan Meydanı’nda kutlandı. G9 Gazeteciler Platformu, 1 Mayıs kutlamalarına “Gazetecilik Suç Değildir” pankartı ile başladı.

PANKART GERGİNLİĞİ

Anadolu Meydanı’nda gerçekleşen 1 Mayıs kutlamalarında grupların miting alanına alınması sırasında polisin, “pankartları sopalarla ve metal parçalarla içeri alamayız” uyarısı üzerine bir anlık gerginlik çıktı. Olay yerine hemen çevik kuvvet ekipleri geldi. Polis ekipleri, grubu sakinleştirdikten sonra pankartların bağlı olduğu sopaları aldı ve grubun alana girmesine izin verdi.

İZMİR’DE KİTLESEL VE COŞKULU 1 MAYIS

İzmir’de, 1 Mayıs Konak ilçesi Alsancak Semti’ndeki Gündoğdu Meydanı’nda coşkuyla kutlandı. Kutlamaya katılan ev kadınları, ‘Görünmeyen emek, sesini yükselt’ yazılı pankart açarken, katılımcılar üzerinde ‘Kadınlara yönelik ayrımcı politikalara hayır’, ‘Kadınız sevgi ve barıştan yanayız’, ‘Devlette, eşte, işte erken egemen istemiyoruz’, ‘Ne patron ne devlet itaat etme isyan et’ yazan pankartları taşıdı. Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği üyeleri ise gösterişli kostümleri, maske ve şapkalarıyla görsel şölen oluşturdu.

KANİ BEKO, DİSK KORTEJİNDE

CHP’den İzmir milletvekili adayı olmak için istifa eden DİSK eski Genel Başkanı Kani Beko, DİSK kortejinin önünde yürüdü. CHP İzmir Milletvekili olan DİSK eski Genel Sekreteri Musa Çam da sendikacılarla yürüyüp, grubun en önünde, sloganlarla işçilere destek verdi. CHP İzmir milletvekilleri Zeynep Altıok, Kamil Okyay Sındır, Ali Yiğit ve ilçe belediye başkanları da CHP kortejinde yer aldı.

GEBZE’DE 1 MAYIS KUTLAMASI

Gebze Sendikalar Birliği öncülüğünde düzenlenen kutlamalara, Osman Yılmaz Mahallesi Trafo Meydanı’nda başlandı. Binlerce işçi sloganlar atarak, Gebze Kent Meydanı’na yürüdü. Yürüyüşe katılanlar, polis tarafından yapılan arama sonrası meydana alındı. Polis, meydana girmek isteyen bazı kişilerin üzerindeki kalem ve çakmakları topladı. Kalemlerini vermek istemeyenler, içeri alınmadı. Gebze Sendikalar Birliği Dönem Başkanı ve Petrol-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz, yaptığı konuşmada, “İnsanca yaşam ve güzel gelecek isteyenlerin, eşitlik demokrasi ve barıştan yana olanların 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlu olsun. Emeğin ve emekçilerin birliğini Gebze’de tüm Türkiye’ye örnek olarak sağduyu içinde sağlamayı başardık. Bu birliğimizi kimse bozamaz” dedi.

İşçi sınıfının büyük cendere içine sokulduğunu savunan Akyüz, “İnsanca yaşamak için ürettiğimiz değerlerden adil pay almak istiyoruz. Demokratik bir ülkede eşit yurttaşlar olarak yaşamak, grev ve örgütlenme hakkımızı istiyoruz. Çalışırken ölmek, sakat kalmak ve hastalanmak istemiyoruz. Güvencesiz ve taşeron olarak çalışmak istemiyoruz” diye konuştu.

TRABZON’DA HORONLU KUTLAMA

Cumhuriyet Caddesi’nde toplanan yaklaşık bin kişi, sloganlar atarak Atatürk Alanı’na yürüdü. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı alana üzerleri aranarak alınan katılımcılar, burada horon oynadı, sloganlar attı. Kutlamalara yöresel kıyafetleriyle katılan kadınlar ve çocuklar renkli görüntüler oluşturdu. Bir grup Trabzonspor taraftarı da ‘Sene hep 2011’ yazılı pankartla alana geldi. Kutlamalara, demir doğrama ustası Özgür Çelik de iş elbiseleri ile katıldı. Atatürk Alanı’nda toplanan kalabalık oynanan horonların ardından dağıldı.

ANTEP’TE 1 MAYIS HALAYLARLA KUTLANDI

Sabah saatlerinden itibaren polis ekipleri kutlamaların yapılacağı Kırkayak Parkı’nda önlemlerini alırken, sivil toplum örgütleri ile siyasi partilerin grupları da öğleye doğru alandaki yerlerini aldı. Kutlama yapılan meydan ve çevresinde bin polis görevlendirilirken, alana gelenler üstleri arandıktan sonra içeri alındı. Sloganlar eşliğinde şehir merkezinden yürüyerek parka  ulaşan gruplar çalınan davul ve zurnalar eşliğinde halaylar çekti.

ESKİŞEHİR ŞEKER FABRİKASI ÖNÜNDE 1 MAYIS

Türk-İş tarafından düzenlenen, çeşitli siyasi partiler ile sivil toplum kuruluşlarının destek verdiği 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü etkinliği Şeker Mahallesi’ndeki Büyükşehir Belediyesi Opera Binası önünde başladı. CHP Milletvekili Utku Çakırözer, Odunpazarı Belediye Başkanı CHP’li Kazım Kurt, Tepebaşı Belediye Başkanı CHP’li Ahmet Ataç’ın da aralarında bulunduğu yaklaşık 1500 kişi, Kazım Taşkent Eskişehir Şeker Fabrikası’na doğru yürüyüşe geçti. Kalabalık sık sık  ‘Şeker vatandır, vatan satılamaz’, ‘Şekeri satanı biz de satarız’ ve ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ sloganları attı.

BARTIN’DA 1 MAYIS

Kemerköprü Meydanı’nda toplananlar, ellerindeki pankart ve dövizlerle yürüdü. Maden işçileri kortejin önünde yer aldı. Davul-zurna eşliğinde sloganlar atan kalabalık, Cumhuriyet Meydanı’na ulaştı. Yürüyüşe katılanlar polisin yaptığı üst aramasının ardından alana alındı. Sendika temsilcilerinin konuşmalarından sonra kalabalık halay çekerek 1 Mayıs’ı kutladı.

ORDU’DA 1 MAYIS

Kent merkezinde bulunan siyasi parti, sivil toplum örgütleri ve sendikalardan yaklaşık 350 kişi yürüyerek Cumhuriyet Meydanı’na geldi. Ellerinde döviz ve bayraklarla slogan atarak meydana gelen grup, polis noktasında aranarak alana giriş yaptı. Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) öncülüğünde burada düzenlenen programda, ‘Yaşasın 1 Mayıs’ sloganları atıldı. Tertip komitesinin konuşmalarından sonra kutlamalar, müzik eşliğinde devam etti. Yaklaşık 2 saat süren etkinliklerin ardından kutlamalar olaysız sona erdi.

ÇORUM’DA 1 MAYIS

Çorum’da sendika üyeleri 1 Mayıs için alanlara indi. KESK ve DİSK’in içinde yer aldığı 1 Mayıs platformu kutlama komitesi tarafından düzenlenen etkinliklere bazı siyasi parti ve sivil toplum örgütleri de katıldı. Pir Baba Çamlığı önünde toplanan yaklaşık bin 500 kişi, Gazi Caddesi’nden yürüyüşe geçti. Kortej, “Yaşasın 1 Mayıs” sloganları atarak Hürriyet Meydanı’nda bulunan saat kulesine kadar yürüdü. Polis, 1 Mayıs etkinlikleri nedeniyle Gazi Caddesi’ni trafiğe kapatırken, kutlama alanı güvenlik barikatı ile çevrildi. Kalabalık, polisin yoğun güvenlik önlemi altında alana giriş yaptı.

Miting alanına gelenlerin üstleri tek tek arandı. Seyyar satıcılar alana alınmazken, 1 Mayıs kutlama etkinlikleri yapılan basın açıklamasının ve çekilen halaylarla sona erdi.

MUĞLA’DA RENKLİ 1 MAYIS

Muğla’da, 13 ilçeden yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları renkli görüntülere sahne oldu. Etkinliğe yöresel kıyafetleriyle kadınlar büyük ilgi gördü.

Menteşe ilçesinde düzenlenen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarında Tertip Komitesi’nin çağrısı üzerine binlerce kişi, Atatürk Stadyumu altındaki boş arazide araya geldi. Siyasi partiler ve birçok sendikanın da katıldığı kutlamalar, ‘İnsanca, Özgürce, Kardeşçe, Yaşam’ adı verilen yürüyüşle başladı. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı CHP’li Bahattin Gümüş ve birçok ilçe belediye başkanının katıldığı yürüyüşte, ‘Faşizme karşı omuz omuza’, ‘OHAL kaldırılsın’, ‘Direne direne kazanacağız’, ‘Yaşasın 1 Mayıs’, ‘Susma sustukça sıra sana gelecek’ sloganları atıldı.

ANTALYA’NIN PERGE ANTİK KENTİ’NDE 1 MAYIS

Antalya’da, Perge Antik Kenti’nde arkeolojik kazı çalışmaları ve restorasyon çalışmalarını yürüten işçiler, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı’nı çalışma alanında pasta keserek kutladı.

Aksu ilçesindeki Perge Antik Kenti’ndeki 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı kutlamalarına Kültür ve Turizm İl Müdürü İbrahim Acar, Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Karabayram, kurum çalışanları ile alanda çalışan işçiler katıldı. Perge Antik Kenti’nin hemen girişinde restorasyonu süren Helenistik kulelerin önünde toplanan işçiler, ‘1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramımız Kutlu Olsun- Kültür ve Turizm Bakanlığı’ yazan pastayı kesti. Kültür ve Turizm İl Müdürü İbrahim Acar ile Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Karabayram pastayı işçilere elleriyle ikram etti.

BOLU’DA İŞ CİNAYETLERİ PROTESTOSU

Bolu’da, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü coşkuyla kutlandı. Yürüyüşte, Yol-İş Sendikası üyeleri işçi ölümlerini protesto etmek amacıyla giysilerini çıkarıp yere yattı.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü etkinlikleri kapsamında sendikalar İzzet Baysal Caddesi’nde bulunan Demokrasi Meydanı’nda toplandı. Yaklaşık 500 işçi, ellerinde Türk bayrağı ve flamalarla İzzet Baysal Caddesi’nde yürüdü. İşçiler, yürüyüş sırasında ‘Eşit işe eşit ücret’ yazılı dövizler ve ‘Türkiye’nin Zencileri Karayolları İşçileri’ yazılı pankartlar taşıdı. Yol-İş Sendikası üyeleri işçi ölümlerini protesto etmek amacıyla giysilerini çıkarıp yere yattı. İşçiler daha sonra yürüyüşlerine ayakkabısız olarak devam etti. Yürüyüş sırasında Bolu Belediyesi’nin yeni hizmet binasında çalışan işçiler, işlerini bırakıp yürüyüş yapanları izledi. Bolu Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne bağlı taşeron firmada temizlik işçisi olarak çalışan Nevzat Güler’in işçiler yürürken işine devam etmesi dikkat çekti. Bazı kişiler çocukları birlikte kutlamalara katılırken, yürüyüş Kent Meydanı’nda son buldu. Burada türküler söylenip halaylar çekilerek 1 Mayıs kutlandı.

MARDİN’DE 1 MAYIS

Mardin Artuklu ilçesinde bulunan Karayolları Parkı’nda buluşan yüzlerce emekçi, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutladı. Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) öncülüğünde gerçekleştirilen miting, KESK binası önünden yapılan yürüyüşle başladı. Yürüyüşe boyunca sık sık,  “Bijî berxwedana karkeran” ve “Bjiî Yek Gulan” sloganları atılırken, binlerce işsiz yaratan KHK’lere tepki gösterdi. Yürüyüş boyunca, halk da zılgıt ve alkışlarıyla destek verdi.

AZİZ YURAL DÖVİZİNE İZİN VERİLMEDİ

Polis ablukası altında gerçekleşen yürüyüşte, Şırnak’ın Cizre ilçesinde ilan edilen “sokağa çıkma yasağı” döneminde vurularak öldürülen sağlık emekçisi Aziz Yural’ın fotoğrafına el konuldu. Halayların hiç eksik olmadığı mitinge, HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, yerine kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk, HDP, DBP ve CHP’li yöneticileri katıldı.

HDP’DEN İŞÇİLERE ZİYARET

1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısı ile HDP ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Şırnak il yönetimleri de Şırnak Organize Sanayi Bölgesi’nde ki işçileri ziyaret etti. HDP Şırnak milletvekili Aycan İrmez ile HDP Şırnak İl Eşbaşkanı Zeki İrmez, DBP Şırnak İl Eşbaşkanı Yakup Barkın ve beraberindeki partililer, sanayide çalışan işçileri ile bir araya geldi.

VAN’DA 1 MAYIS

1 Mayıs Van’da da büyük bir coşkuyla kutlandı. Musa Anter Barış Parkı’nda yapılan kutlamalara HDP Amed Milletvekili Feleknas Uca, HDP Van İl Eş Başkanı Yadişen Karabulak, DBP Van İl Eş Başkanı Ayla Tarhan, HDP MYK Üyesi Zahide Besi, HDP-DBP PM üyeleri, KESK-DİSK yöneticileri, TJA aktivistleri, Barış Anneleri, DTK temsilcileri ve halk katıldı. Alana ‘OHAL değil demokrasi’, ‘KHK değil emek’ yazılı döviz ve pankartlar asıldı.

1 Mayıs 1977 Taksim ve 10 Ekim Ankara katliamlarında yaşamını yitirenler başta olmak üzere emek mücadelesinde hayatını kaybenler anıldı.    (artigercek)