İSTANBUL – Büyük bir coşkuyla sona eren Maltepe 1 Mayıs’ında, işsizlik, OHAL ve KHK’ler protesto edilirken, emekçilerin çeşitli talepleri dile getirildi.
Yüzbinlerin katıldığı Maltepe mitingi, Kürtçe ve Türkçe ezgilerle sona erirken, emekçiler taleplerini dile getirdi. Renkli görüntülerin oluştuğu mitingde, AKP’nin antidemokratik politikaları, OHAL ve KHK’ler protesto edildi. 24 Haziran’da yapılacak olan seçimler için birlik ve dayanışma mesajları verilirken, AKP-MHP ittifakının ülkeyi artık yönetemediğinin vurgusu yapıldı. 7’den 70’e toplum tüm kesimleri taleplerini haykırdığı alanda halkların ortak mücadelesi öne çıktı.
KÜRTÇE VE TÜRKÇE ORTAK AÇIKLAMA 
Miting Kürtçe ve Türkçe okunan ortak açıklama ile sona erdi. Zeytinburnu Belediyesi’nden ihraç edilen Kenan Güngördü ve KESK üyesi Nuray Şimşek açıklamayı Türkçe, Kürtçesini ise HDP İstanbul İl Yöneticisi Havin Kınay okudu.
‘KARANLIK GÜNLERDEN GEÇİYORUZ’
Okunan ortak açıklama şöyle: “Kapitalizm krizini tüm dünyada emeğe ve emekçilere yönelik yeni bir saldırı dalgası ile aşmaya çalışıyor. Uluslararası sermaye milliyetçiliği, yabancı düşmanlığı çatışmaları yaygınlaştırarak, sömürü alanlarını genişletmeye çalışıyor. Sendikal haklar bir bir budanırken, örgütlenme önüne engeller konuluyor. Ülkemizde de güvencesizliğin temel istihdam biçimi olarak görüldüğü, kadın ve çocuk emeği sömürüsünün yaygınlaştığı, kazanılmış haklara yönelik darbe girişiminin bahane edilerek topyekûn bir saldırının olduğu karanlık günlerden geçiyoruz.
BARIŞA DEĞİL SAVAŞA İHTİYAÇLARI VAR
Biz emekçileri kapıkulu haline getirmek için OHAL düzenine ihtiyaçları var. Gerçeklerin aydınlığa çıkmaması için OHAL’in karanlığına ihtiyaçları var. Tek adam rejimin kalıcı hale getirilmesi için OHAL’e ihtiyaçları var. Kadın özgürlük mücadelesi uykularının kaçırıyor, rejime tehdit olarak görüyorlar. Bunun için eril zihniyeti büyütüyorlar. Toplumsal ilişkilerimizi muhafazakarlık temelinde yeniden biçimlendiriyorlar. Barış değil savaşa ihtiyaçları var. Bu yüzden içeride ve dışarı da savaş politikalarını hayata geçiriyorlar. Halklarımızın bir arada yaşama iradesinden korkuyorlar. O yüzden Kürt sorununda çözümsüzlüğü esas alıyor, çatışmaları derinleştiriyorlar.
İŞSİZLİK ALDI BAŞINI GİDİYOR
Taşeronu kaldıracağız dediler, var olan işimizi de elimizden aldılar. İstihdam seferberliği dediler işsizlik aldı başını gidiyor. Yüzümüzün akı barış akademisyenlerini ve öğrencilerimizi cezaevlerine doldurdular. Mafyayı baş tacı ettiler. ‘Millet iradesi’ dediler seçilmiş belediye başkanlarını, milletvekillerini tutuklandılar, ülkeyi kayyumlarla yönetmeye başladılar. Tıka basa doldurdukları cezaevlerini tabutluklara çevirdiler. Yarım yamalak olan hukukun üstünlüğü ve hukuk devleti ilkelerini yerle bir ettiler.
AKP’YE KORKULARIN EN BÜYÜĞÜNÜ YAŞATIYORUZ
Darbesiz yapamayan, OHAL’den beslenen, KHK’lar ile ayakta duran AKP iktidarına bugün korkularının en büyüğünü yaşatıyoruz. Son yıllarda diğer darbeleri kat be kat aşan baskılarına rağmen bugün burada toplanan emekçiler güzel günlerin çok yakında olduğunun müjdesini veriyorlar. Buradan on binler olarak tüm muhalif kesimleri emek, demokrasi ve barış perspektifi etrafında kenetlenmeye, sol değerleri ve ilkeleri yaşama geçirerek, güzel günler için faşizme karşı birlikte hareket etmeye çağırıyoruz.”
Yüzbinlerin katıldığı mitingden bazı notlar şu şekilde:
* Sabahın ilk ışıkları ile birlikte yüzbinler yönünü Maltepe sahilde bulunan miting alanına çevirdi. Birçok cadde ve yol trafiğe kapatılmasına rağmen halk dört bir yandan alana ulaşmak için büyük çaba sarf etti.
*Alan binlerce polis tarafından ablukaya alındı. Alan girişlerinde yurttaşlar didik didik arandı. Çakmaktan telefon şarjlarına kadar birçok eşya alana sokulmadı.
* Alanda girişlerde polisler tarafından gazetecilerin malzemeleri de tek tek incelendi. 3G canlı yayın cihazı ise alana “tespit edilemeyen bir cihaz” şeklinde ilk önce alınmazken daha sonra gazetecilerin ısrar sonucunda alınabildi.
 * Polislerin gazetecileri özellikle platform çevresine almaması dikkat çekti. Platform önünde gazeteciler için oluşturulan platform yerine canlı yayın araçlarının konuşlandığı bölgeye yönlendirildi. Kapılarda yer yer sarı basın kartı tartışması yaşandı. CHP ise kortejlere dahil olmadan alana giriş yaptı.
 * Mitinge çevre illerden de katılımlar oldu.
* Girişler DİSK ve KESK’in öncülüğünü yaptığı iki ayrı kortejden oluştu. Tüm siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, yöre dernekleri kortejler halinde alana girdi.
* Alana önceki yıllara bileşen olarak katılımlar daha geniş oldu. Hemen hemen İstanbul’daki tüm fraksiyonlar alanda yerini aldı. Saadet Partisi’nin kortej eşliğinde miting alanına giriş yapması dikkat çekti.
* Kortej halinde alana girmek isteyen Dışardaki Gazetecilerin “Gazetecilere özgürlük” pankartına polislerce el konularak alana sokulmadı.
* HDP’nin önceki dönem eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın fotoğrafları da “Aramızda” yazısı ile alanda yer aldı. Bazı yurttaşlar üzerinde Demirtaş’ın fotoğrafının yer aldığı “Ana muhalefet rolünü üstlenmek için HDP ile sınırlı olmayan sol blok” dövizler açtı.
* Platformun en önünde yer alan boş bir sandalyeye Demirtaş’ın fotoğrafı ve baret bırakıldı.
* Miting başlangıcından son bulduğu saatte kadar yüzbinlerin tempolu halayı aralıksız sürdü.
* Üzerinde “Patronsuz, pezevenksiz bir dünya istiyoruz” yazılı balon uçuruldu.
* “Faşizme karşı omuz omuza”, “Hak, hukuk, adalet” ve “Yaşasın hakların kardeşliği” sloganları öne çıkan sloganlar oldu.
* Konuşmalarda verilen temel mesajlar ise OHAL ve KHK’lere tepki yer alırken, 24 Haziran baskın seçimlerinde AKP-MHP ittifakını başkanlık hayallerinden etmek oldu.
* 7 ayrı dile platforma “Yaşasın 1 Mayıs” yazısı yansıtıldı.
* Miting alanına girmek için polis kontrol noktalarından geçerken 10 kişi çeşitli gerekçelerle gözaltına alındı.