İSTANBUL –  13’üncü Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, yazar ve yönetmen Ercan Kesal’in kapitalizm eleştirisi yapan “Fındıktan Sonra” belgesel filmiyle başladı.

Bu yıl 13’üncüsü düzenlenen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Şişli Kent Kültür Merkezi’nde açılış töreniyle başladı. Açılışa, oyuncu Tilbe Saran, oyuncu, yazar ve yönetmen Ercan Kesal, Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konsey Başkanı Raşit Tükel, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu’nun yanı sıra birçok kişi katıldı. Gazeteci İrfan Değirmencioğlu’nun sunuculuğunu yaptığı festivalde, sinemaya verdiği emeği nedeniyle set emekçisi Zafer Yılmaz’a teşekkür plaketi verildi.

‘AHMET ŞIK’A TEŞEKKÜR PLAKETİ’

Gazeteci Ahmet Şık ve KHK ile ihraç edilen Semih Özakça ve Nuriye Gülmen’in yer aldığı sinevizyon gösteriminin ardından Ahmet Şık’a teşekkür plaketi verildi. Sinevizyon gösterimleri sırasında alkışlar hiç durmadı. Şık, çok duygulandığını belirterek “Siz sinemada da sokakta da sessiz değilsiniz. İyi ki varsınız. Ben dik durduysam siz varsınız diye oldu. Şundan hiçbir zaman kuşku duymadım. Bu faşizm de mafya saltanatı da bitecek. Çünkü biliyorum ki bu ülkede direnenler var. Ben hiçbir zaman tarafsız olmadım. Tarafsız olmak demek Amerikan okullarından türemiş bir safsatadır. Ölen ve öldüren, ezen ve ezilen, zalim ve zulme uğrayan var. Ben sizlerle aynı taraftayım” diye konuştu.

RAŞİT TÜKEL: BİZ KAZANACAĞIZ

TTB Merkez Konsey Başkanı Raşit Tükel’in de yer aldığı sinevizyon gösterimin ardından konuşan Tükel, “Gözaltı sürecimizde bizi güçlü kılan şey sizlerin desteğiydi. Ülkemizde o kadar çok antidemokratik uygulama var ki hapishaneler dolmuş durumda. Bizim bir haftalık bir gözaltı sürecimizi onlarla kıyasladığımızda çok önemli görünmese de şu açıdan önemliydi; biz hekimler olarak yaşatmaktan yanayız. Her koşulda savaşlara karşıyız. Her koşulda ve ortamda yaşamı savunduk. Hekimlik değerlerinin çok doğal ifadelerine karşı böyle bir gözaltı ülkemizde baskıların en yoğun olduğunun göstergesidir. Fakat birlikte güçlüyüz ve biz kazanacağız” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Erdal Güney sahne alarak şarkılarını seslendirdi.

Açılış gecesi Ercan Kesal’ın “Fındıktan Sonra” belgesel film gösterimiyle sona erdi.

İstanbul’da 7 Mayıs’a kadar sürecek festivalde filmler, Fransız Kültür Merkezi, Beyoğlu Sineması, Yeşilçam Sineması, Aynalı Geçit Etkinlik Mekanı, Komşu Kapısı Maçka Dayanışma Derneği, Kimya Mühendisleri Odası, Barış Manço Kültür Merkezi, Kadıköy Halkevi, Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde gösterime girecek. 65 filmin gösterime gireceği festivalde tüm filmler ücretsiz izlenebilecek. (MA)