Yurtdışındaki seçmenler için seçim maratonu resmi olarak dün başladı. İlk adım kayıtlı olmayan seçmenlerin kaydedilmesi. 2 Mayıs’ta başlayan süreç 12 Mayıs’ta sona eriyor. Yani sadece 10 gününüz var.

Kuzey Kürdistan ve Türkiye’de 24 Haziran’da yapılacak cumhurbaşkanı seçimi ve 27. dönem milletvekili genel seçim tarihinin netleşmesinin ardından siyasi partiler çalışmalarına başladı. Partiler, aday belirleme süreçleriyle birlikte şehirlerde miting, gezi turları düzenleme startını verirken Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyanın farklı merkezlerinde yaşayan Türkiye vatandaşı seçmenler için Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) tarafından detaylı açıklama yapıldı. YSK’nin açıklamasına göre, Türkiye dışında oy kullanma işlemi, 7-19 Haziran tarihleri arasında yapılacak. Bu işlem toplam 12 gün sürecek. Gümrük kapılarında da oy kullanma işlemi de 7 Haziran’da başlayıp, 24 Haziran tarihine son bulacak.

Kayıt işlemi 12 Mayıs’a kadar

Avrupa merkezli olmak üzere bütün dünyada seçim süreci dün resmen başladı. Bu süreç ilk olarak, kayıtlı olmayan seçmenlerin kayıt olmalarıyla start alıyor. 2 ila 12 Mayıs tarihleri arasındaki süreç, yeni 18 yaşına girenler ve kayıtları olmayanlar, Türkiye dışındaki seçim merkezleri olan konsolosluklara giderek, seçmen kayıt işlemlerini yapmaları gerekiyor. Oy kullanabilecek olanlar pasaportuyla konsolosluklara giderek, kayıt işlemlerini bu süre zarfında yapmaları zorunludur. Aksi taktirde 24 Haziran’da oy kullanamazlar. Ancak geçtiğimiz seçimlerde oy kullanan seçmenler bile bu adres üzerinde kayıtlı olup olmadıklarını kontrol ederek, öğrenebilirler: https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtdisi.jsp

Avrupa’nın herhangi bir ülkesinde geçen yıllarda oy kullanmış olsanız bile YSK sayfasında adınızı kontrol ettirmeniz gerekiyor.

Adres Beyan Formu’nu doldurun!

Seçmen kaydı olmayanlar ile geçen seçimden bu yana adres değişikliği yapan seçmenlerin ise yakın olduğu konsolosluğa giderek, “Adres Beyan Formu” doldurarak, bildirmesi gerekiyor. Bu formun posta ile gönderilmesi sadece “iadeli taahhütlü mektup” veya “kargo” ile mümkündür. Posta ile yapılan bildirimlerde kişinin kendisini ispat edecği fotoğraflı bir kimlik belgesi beyan formuna eklenmeli. Normal posta ile yapılan bildirimler ise işleme alınmıyor.

Oy kullanımı 7-19 Haziran arası 

Bu tarihler arasında yapılacak seçmen kayıt işlemlerin ardından Türkiye dışındaki seçmenler, oy verme işlemi 7 Haziran Perşembe günü başlayıp, 19 Haziran Cuma günü sona erecek. Seçmenlerin, oy kullanması için herhangi bir konsolosluğa, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olan nüfus cüzdanı veya pasaportu ile gidip oyunu kullanabilir.

Fransa’da yaşayan biri Almanya’da da oy kullanabilir

Türkiye dışındaki seçmenler için daha önce Anayasa değişikliği halk oylamasında yeni bir uygulama devreye girmişti. Buna göre seçmenler diledikleri temsilciliklerde oylarını kullanabildi. 24 Haziran’da gerçekleşecek seçimlerde de Türkiye dışındaki seçmenler için bu uygulama devam edecek. Seçmenler, farklı bir konsoloslukta kayıtlı olmalarına rağmen, oy verme gününde kendilerine en yakın buldukları veya istedikleri temsilcilikte oy kullanabilecek. Örneğin, seçmen kaydı Fransa’da bulunan bir kişi, Almanya’daki herhangi bir temsilcilikte belirlenen tarihler arasında oyunu kullanabilecek.

60 ülke 123 temsilcilikte sandık kurulacak

Türkiye dışındaki Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı seçmenler toplam 34 karayolu, havalimanı ve liman gümrük kapısında 7 Haziran’dan itibaren günün 24 saati oy kullanabilecek. 60 ülke ve 123 temsilcilikte sandık kurulacak, oy verme saatleri hafta sonları da dahil, 09.00-21.00 arasında yapılacak.

Oy kullanılacak ülkeler ve tarihleri

Bazı ülkelerdeki oy kullanma tarih ve süreleri şöyle:

* Almanya, Avusturya, Fransa: 7-19 Haziran (13 gün)

* Danimarka: 9-19 Haziran (11 gün)

* Avustralya, Lüksemburg: 9-17 Haziran (9 gün)

* Danimarka: 9-19 Haziran

*  Norveç: 14-19 Haziran (6 gün)

* İtalya: 15-17 Haziran (3 gün)

* Belçika, Hollanda, İsviçre: 15-19 Haziran (5 gün)

* Birleşik Krallık: 16-19 Haziran

* KKTC, Kanada, Bulgaristan: 16-18 Haziran (3 gün)

* Çin, Rusya, Romanya, Suudi Arabistan, Yunanistan, Lübnan, İsrail, Ukrayna: 16-17 Haziran (2 gün)

* Azerbaycan, Irak, İran, İrlanda, İspanya, Mısır, Malta, Özbekistan, Sırbistan, Japonya: 17 Haziran (1 gün)”

İkinci Tur: 30 Haziran-4 Temmuz

Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tura kalması halinde Türkiye dışında, 30 Haziran-4 Temmuz arasında oy kullanılacak. Gümrük kapılarındaki oy verme işlemi ise 8 Temmuz’a kadar sürecek. n HABER MERKEZİ

(yeniozgurpolitika)