Seçimler yaklaştıkça ortalık renkleniyor. Ayak oyunları da artıyor. Türkçemizin eşsiz argolu cümleleri devleti yönetenlerin dilinden “tencere, tava hep aynı hava” eşliğinde hiç düşmüyor.
12 Eylül 1980 askeri faşist darbesi anayasasını hiçbir iktidar ve koalisyon hükümetleri kaldırmadı. Hepsi darbecilerin izinden gitti. Demokratik bir anayasa hiçbir zaman yapılmadı. Devrimcilerin, aydınların, muhaliflerin ve Kürt siyasetçilerin, basının ve diğerlerinin askeri darbeden günümüze uzanan yolculuğunda hep darbe almışlardır.
HDP diye bir parti ortaya çıktı. İktidar yanlıları ve muhalefet ‘Kürt partisi ve terörist’ ilan ederek, önünü kesmeye çalıştılar. HDP içinde bulunan bileşenlerinden devrimci partilerde vardır. HDP misyon olarak halkların partisidir diyebiliriz. Bu partinin bir yükselişi oldu ama önüne bombalar, binalarının kundaklanması ve etrafının sarılması, ırkçı söylemlerle, bazı dar kafalı düşünce içinde olanlar önünü kesmek istedi.
HDP Genel Başkanı ve Eş Genel Başkanı cezaevine gönderildi. Belediyelerine kayyum atandı. Tutuklanan Belediye Başkanları ve Eş Başkanları cezaevine gönderilenleri vardır. Milletvekilliği düşenler vardır. Gıkınız çıkmıyor.
TBMM’de bulunan hiçbir partinin kılı kıpırdamadı. İçlerine sindirerek izlediler.
Şimdi durum nedir? TC elden her şeyiyle gidiyor.
Seçim süreci vardır. Haziranda büyük olasılıkla seçime gidiyoruz gitmesine HDP yine dışlanan partidir.
AKP, MHP, BBP birlikte yeni Osmanlıyı kurma hayalindedirler. CHP, İYİ Parti, SAADET, DP TC’nin devamından yanadırlar. HDP ağır darbe alsa da, tavrını net olarak koymaya devam ediyor.  Her nedense CHP, İYİ Parti, SAADET, DP bileşenleri HDP’nin tek adam rejimine karşı olmasını bildikleri halde, bir arada olmamaya özenle dikkat ediyorlar. Buradan çıkan anlamlardan bir tanesi:   “Kapının dış mandalı” olarak görülüyor.
Eliniz mahkûm HDP’ye gün gelecek kapısına gideceksiniz. Şöyle bir var sayım yapalım. Hayır, bloğunda CHP, İYİ Parti, SAADET, DP ile HDP’yi de sayarsak, seçimlerde çoğunluk olarak milletvekilliğini aldıklarını düşünelim. Cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tura kaldığını düşünelim. HDP’nin kapısını mecbursunuz çalmaya! Çalmazsanız HDP’de kendi adayı Selahattin Demirtaş ile çıkarsa… Erdoğan aradan sıyrılıp Cumhurbaşkanı olma olasılığı vardır.
Aklıma gelmiyor değil, geliyor. Varsayalım: AKP ve tek adamlıktan kurtularak eski tas ve hamama devam mı edilecek? HDP AKP iktidarında uğradıkları baskılarla yeni dönemde de uygulamaya devam mı edeceksiniz? Dahası var ama konunun dışına çıkmayayım.
Düşüncesine katılır, katılmazsınız: HDP yasal bir partidir. Öcü değildir ama sizler bunu anlayamazsınız!
Hüseyin Habip Taşkın