HDP’li milletvekilleri Selahattin Demirtaş’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı için YSK’ya başvurdu. Ardından açıklama yapan HDP Eş Genel Başkan Pervin Buldan, “Bugün Sayın Demirtaş, Türkiye toplumuna özgürlükleri, demokrasiyi ve barışı vadeden tek adaydır, eşit şart ve koşullarda süreci tamamlamalı” dedi.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Pervin Buldan ve beraberindeki milletvekilleri 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçiminde Selahattin Demirtaş’ın adaylığı için Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurdu. Başvuru sonrası HDP’liler basın açıklaması yaptı.
‘EŞİT ŞART VE KOŞULLARDA SÜREÇ TAMAMLANMALI’
Buldan, Demirtaş’ın başvurusunun Türkiye’de demokrasiyi, barışı, eşitliği ve özgülüğü isteyen herkesin başvuru olarak yaptıklarını belirterek, “Sayın Demirtaş tam bir buçuk yıldır Edirne Cezaevi’nde rehin olarak tutulmaktadır. Sayın Demirtaş ile ilgili kesinleşmiş bir karar ve hüküm yoktur. Dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı adaylığı kesinleştikten sonra Sayın Demirtaş’ın derhal özgürlüğüne kavuşması gerekmektedir. Diğer Cumhurbaşkanı adaylarının seçim süresince seçim kampanyasını yürütürken, yapacağı çalışmalar nasıl eşit ve özgür koşullarda olacaksa Sayın Demirtaş’ın da bu kampanya sürecinde eşit şartlarda ve eşit koşullarda bu süreci tamamlaması gerekmektedir” diye belirtti.
‘DEMİRTAŞ BİRAN ÖNCE ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞMALI’
“Bugün Sayın Demirtaş, Türkiye toplumuna özgürlükleri, demokrasiyi ve barışı vadeden tek adaydır” diye devam eden Buldan, “Türkiye’nin geleceğine dair umut vadeden tek adaydır. Dolayısıyla burada Türkiye toplumuna da bir çağrı yapmak isteriz, özellikle 50 milyon seçmenin oyuna talip olduğumuzu belirtmek isteriz. Haksız ve hukuksuz bir şekilde cezaevinde rehin olarak tutulan Sayın Selahattin Demirtaş’ın bir an önce özgürlüğüne kavuşması gerektiğini bir daha ifade ediyoruz” diye konuştu.
‘TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ OLAN HDP’DİR’
CHP, Saadet Parti, İYİ Parti ve Demokrat Parti’nin oluşturduğu ittifakta HDP’nin dışlanması üzerine görüş belirten Buldan, “Elbette ki bu ittifakların HDP’nin dışında yapılmasının Türkiye’nin demokrasinin açısından büyük bir ayıp olduğunu ifade etmek isteriz ve her iki ittifakın da aslında bir sağ ittifak olduğunu belirtmek isterim. Ancak Türkiye’de oy kullanacak olan seçmenlere de şu çağrıyı yapmak isterim; Evet diğer partiler sağ tarafta birleştiler, şuanda Türkiye’nin geleceği olan sol taraf, sol muhalefet HDP’dir. Her ne kadar bu ittifakların dışında bırakılmış olsa da, barajın altında bırakılmaya çalışılsa da biz Türkiye toplumunun bu barajı yıkacağına olan inancımızla seçim çalışmalarını yürüteceğiz” dedi.