HDP’nin Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Demirtaş’ı aday olarak göstermesine sosyalistlerin bir bölümü destek verirken henüz karar verememiş olanlar da var.

POLİTİKA – Halkların Demokratik Partisi (HDP) dün Beşiktaş Abbasağa Parkı’nda 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olarak Selahattin Demirtaş’ı göstereceğini açıkladı. Artı Gerçek’e konuşan sosyalist hareketin temsilcileri seçimler ve Demirtaş’ın adaylığı konusunda sosyalist hareketin bir bölümü destek çağrısında bulunurken bir bölümü ise halen kararını verebilmiş değil.

İşte o görüşler:

‘CUMHURBAŞKANLIĞI’NDA DEMİRTAŞ’A MECLİS SEÇİMLERİ’NDE HDP’YE OY İSTEYECEĞİZ’

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan: Seçimlerde somut bir çalışmamız olacak. Biz iktidarın işçi ve emek düşmanı politikalarını emekçi mahallelerinde fabrikalarda ve üniversitelerde anlatmaya, teşhir etmeye ve buradan gerçek bir demokrasi çıkarma çağrımızı yapacağız. Bu çağrıyla birlikte Türkiye’nin demokratikleşmesinin önemli bir göstergesi olarak Kürt sorunun çözümünü dikkate aldığımızda ve Demirtaş’ın tutukluğunda üzerindeki baskıları göz önüne aldığımızda Cumhurbaşkanlığında Demirtaş’a oy vermeye parlamento seçimlerinde seçimlerinde HDP’ye oy vermeye çağıracağız. Çünkü artık yüzde 10 barajı has HDP’ye uygulanan baraj haline gelmiştir bu anlamıyla HDP’nin barajı aşması hem Türkiye açısından gereklidir, hem de Kürt sorunun demokratik çözümü için gereklidir. Ayrıca AKP’nin alacağı sonuçlar rakamsal olarak da kırılmak isteniyorsa HDP’nin barajı aşması önemlidir. Bu gerekçelerle HDP’ye oy vermeye çağıracağız.

‘DEMİRTAŞ SERBEST BIRAKILMALI VE ÖZGÜR BİR KAMPANYA YÜRÜTMELİ’

Özgürlük ve Dayanışma Partisi Başkanlar Kurulu Üyesi  Alper Taş: Şunu söyleyebilirim, sonuç olarak ilk turda her siyasal kesimin güçlü adaylarla seçime katılması önemliydi, bu noktada Demirtaş’ın da aday gösterilmesi oldukça önemli. Çünkü Demirtaş hem Kürt seçmeni sandığa taşıma konusunda hem de Kürt seçmeni dışındaki toplumsal kesimi sandığa taşıma konusunda ve oy alma noktasında çok etkili bir özne. Güçlü adaylar açısından Demirtaş’ın HDP tarafından aday gösterilmesi önemli. İlk turda yapılması gereken seçimleri ikinci tura taşımak, ikinci tura taşımak açısından da herkesin güçlü adaylarla seçimlere katılması önemli. Doğal olarak Demirtaş’ın özel bir durumu var, kendisi cezaevinde. Bizim söyleyeceğimiz şudur zaten eşit olmayan bir seçim sürecindeyiz. Bir aday olarak seçim süreci boyunca Demirtaş’ın içeride tutulması bu eşitsizliğe bu adil olmayan tablonun daha karanlık bir noktaya gitmesine neden oluyor. Hukuki bir karar değil siyasi bir karar Demirtaş’ın cezaevinde olması, zaten cezaevinde olmamalı ama en azından seçim çalışması yapabilmesi için serbest bırakılması ve özgür bir kampanya yürütmesinin olanaklarının sağlanması gerekiyor.

‘DEMİRTAŞ’A DESTEK İÇİN AKTİF ÇALIŞMA YÜRÜTECEĞİZ’

Siyaset Meclisi’nden Emre Öztürk: Biz Demirtaş’ın desteklenmesi kararını aldık ayrıca Demirtaş’ın adaylığı için ayrı bir çalışmayı da aktif olarak yürüteceğiz. Bu konuda da isteyen herkesle, parti veya kurum fark etmez kapımız herkese açık, bütün yurttaşlarla birlikte meclisler oluşturacağız. Demirtaş’ın adaylığını destekleyen, oy isteyen bir meclis olacak. Bununla ilgili Çarşamba günü saat 19’da Taksim’de Makine Mühendisleri Odası’nda toplanacağız. Buraya her kesimden insanı davet etmeyi düşünüyoruz. Çeşitli görüşmelerimiz oldu, bazıları olumlu yanıt verdi.

 

‘DEMİRTAŞ’IN SESİ OLACAĞIZ’

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi Eş Başkanı Tülay Hatimoğlulları: Demirtaş’ın adaylığını destekliyoruz. Demirtaş bu ülkenin demokratikleşmesi için Türkiye’de OHAL ve KHK’larla yaratılan mağduriyetlere karşı mağdurların mazlumların sesi olarak görüyoruz. Demirtaş’ın daha önceki Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki başarısı ortadadır. Parti bu başarısını bilen bir yerden kendisini aday göstermiştir. Bütün baskılara rağmen HDP dimdik ayakta, kitlelerle buluşmaya devam ediyor. Demirtaş cezaevinde ancak biz onun sesi olacağız ve büyük bir dayanışmayla onun kampanyasını biz yürüteceğiz bu seçim boyunca.

 

‘DEMİRTAŞ’IN ADAYLIĞINA YAPILACAK BİR DESTEK ÇAĞRISINA SICAK BAKIYORUM’

Türkiye Komünist Partisi Merkez Komite Üyesi ve TİP Kurucu Meclis Üyesi Onur Emre Yağan: TİP bu konuda henüz bir karar almadı, bütün adayların netleşmesini bekliyordu. Önümüzdeki günlerde kurucu meclis üyeleriyle toplantı yapıp kararımızı vereceğiz. TİP Kurucu Meclisi adına konuşmak doğru olmaz ama Türkiye İşçi Partisi çağrıcılarından biri olarak Demirtaş’ın adaylığına yapılacak bir destek çağrıya sıcak bakıyorum. Recep Tayyip Erdoğan karşıtı Saray rejimi adayına karşı öne çıkan bir adaya işaret edeceğiz diye düşünüyorum.

 

‘GENİŞ BİR KESİMİN DESTEĞİ VAR, OYA YANSIYACAK’

Demokrasi İçin Birlik üyesi Gencay Gürsoy: HDP’nin bir taraftan yargı zulmüne bir taraftan siyasi partilerin tecridine maruz kaldığı bir dönemde Selahattin Demirtaş gibi sazıyla sözüyle gülümsemesiyle yüreklere ferahlık veren bir adayın çıkması hepimizin ümit kaynağıdır. Umuyorum ki bu vahşi engellemeler bu aşamada geri çekilir çünkü çok geniş bir destek bulduğuna tanığım çünkü sadece partiye yakın kişiler değil bugüne kadar HDP’ye hiç oy vermemiş kişilerde de bir teveccüh var. dolaysıyla bunun oya yansıyacağından eminim, yeter ki yeni bir engellem    (artigercek)