İSTANBUL – Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim manifestosunda ifade özgürlüğünden söz etmesinin komik olduğunu belirten gazeteci meslek örgütleri, “Maden böyle bir şeye ihtiyaç var. Neden şimdiye kadar yapmadın?” diye sordu.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, dün partisinin İstanbul İl Kongresi’nde seçim manifestosunu açıkladı. Manifestoda millet iradesinin ön plana çıkacağı, bürokrasi ve oligarşinin son bulacağı, yasama, yürütme ve yargının bağımsız olacağı, ifade özgürlüğünün sağlanacağı, hayat standartlarının yükseleceği gibi pek çok konuda vaatlerde bulundu.
Erdoğan’ın seçim vaatlerini gazeteciler tarafından samimi bulunmadı.
‘TÜRKİYE GAZETECİ HAPİSHANESİ KONUMUNDA’
Erdoğan’ın açıkladığı seçim manifestosunun hiçbir inandırıcılığının olmadığını belirten Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na bağlı (DİSK) Basın İş Genel Başkanı Faruk Eren, “Bunlar, bir politikacının vaatleridir. O vaatlerin içerisinde kuvvetler ayrılığından söz etti. Birincisi, bunları yapmasının önünde hiçbir engel yok. Niye şimdi yapmıyor? Neden seçimden sonra yapacak? İfade özgürlüğünden söz etmesi veya demokratik haklardan söz etmesi komik kaçtı. Şu anda Türkiye bir gazeteci hapishanesi konumundadır. Ülkeyi bu duruma getiren bu iktidar dışında başka bir iktidar değil. Sadece gazeteciler değil, ifade özgürlüğünü kullanan politikacılar, sosyal medya üzerinden hükümeti eleştiren yüzlerce insan hapishanelerde. Maden böyle bir şeye ihtiyaç var. Neden şimdiye kadar yapılmadı?” diye sordu.
‘148 GAZETECİ CEZAEVİNDE’
“Türkiye’de şu an iktidarda bulunan AKP hükümetidir. Dolayısıyla bugün Türkiye’nin içinde bulunduğu durumun nedeni de AKP hükümetidir” diyen Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş da, “Bugün sadece mesleki olarak bile baktığımızda 148 gazeteci cezaevlerinde tutuklu bulunuyorsa bu ülkede hukukun üstünlüğü tartışma konusudur. Çünkü bu 148 gazeteci yaptıkları haberlerden, yazdıkları yazılardan, televizyondan, yaptıkları yorumlardan dolayı tutuklular. Dolayısıyla gazeteciliğin suç haline geldiği bir ülke haline geldik” dedi.
‘ŞİMDİ VAATLER ZAMANI’
Seçim öncesinin vaatler zamanı olduğunu hatırlatan Durmuş, “AKP vaatlerinin başında daha fazla özgürlük, daha fazla demokrasi geliyor. İktidarda olan bir parti daha fazla özgürlük daha fazla demokrasi diyorsa, şu anki durumumuzu göz önüne aldığımızda çok kaygı verici. Evet, ülkenin daha fazla demokrasi, özgürlüğe, hukukun bağımsızlığına ve basın özgürlüğüne ihtiyacı var. Umarım 24 Haziran seçimlerinden sonra bu oluşur.  Ve Türkiye’de gazeteciler yine gazeteciliklerini konuşturabilirler” diye konuştu.  (MA)