ABD Başkanı Trump, İran ile nükleer anlaşmaya ilişkin beklenen açıklamayı yaptı. Trump İran ile nükleer anlaşmadan çekileceğini duyurdu.

ABD Başkanı Donald Trump, İran ile krize neden olan nükleer anlaşmaya ilişkin kararını açıkladı. Anlaşmadan çekileceğini duyuran Trump, “İran terör örgütlerine destek vermektedir” ifadelerini kullandı.
Trump’un açıklamaları şöyle:
“İran terör örgütlerine destek vermektedir. İran’la nükleer anlaşma tek taraflı korkunç bir anlaşma. İsrail nükleer silah konusunda İran’ın uzun zamandır gizli tuttuğu belgeleri ortaya döktü. Hamas, Taliban ve El-Kaide’ye destek vermektedir. Nükleer anlaşmaya izin verirsem Orta Doğu’da silahlanma yaşanacak.”
“Eğer bir şey yapmazsak başımıza ne geleceğini biliyoruz. Terör sponsorları dünyanın en tehlikeli silahlarına sahip” diyen Trump, yeni yaptırımları hayata geçireceklerini açıkladı.
TRUMP SON KEZ UZATMIŞTI
Trump, ülkesinin Barack Obama döneminde İran’la imzaladığı nükleer anlaşmadan şimdilik ayrılmayacağını belirtirken, “Kongre ve müttefiklerimizle bir çözüme ulaşamazsak, o zaman anlaşma iptal edilecek. Anlaşma inceleme altında ve herhangi bir zamanda bizim katılımımız, Başkan olarak tarafımdan iptal edilebilir” değerlendirmesini yapmış ve Beyaz Saray, alınan kararla anlaşmanın son kez uzatıldığı duyurmuştu.
İRAN’DAN TEPKİ GELMİŞTİ
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD Başkanı Trump’ın nükleer anlaşmadan çekilme söylemlerine karşın, “İran Atom Enerjisi Kurumu, beklenen ve beklenmedik tüm durumlara hazır” mesajı vermişti.
NÜKLEER ANLAŞMANIN İÇERDİĞİ MADDELER NELER?
2015 yılında İran ABD, Çin, Rusya, Almanya, Fransa ve İngiltere ile nükleer faaliyetlerini sınırlandırmaya karşılık ekonomik yaptırımların kaldırılmasına yönelik bir anlaşma imzaladı.
Resmi adı Ortak Kapsamlı Eylem Planı olan anlaşmaya göre İran uranyum zenginleştirdiği santirfüjleri azaltma taahhüdünde bulunuyor.
Anlaşma koşulları İran’ın zenginleştirilmiş uranyumu büyük anlamda azaltması ve nükleer silah yapmaya yetecek düzeye çıkarmamasını öngörüyor.
Anlaşmadan sonra İran’ın Natanz ve Fordo tesislerindeki santrifüj sayısı azaltıldı ve tonlarca az zenginleştirilmiş uranyum Rusya’ya gönderildi.
Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’ndan denetçiler İran’ın nükleer tesislerinde teftiş yapma yetkisine sahipti.