HAKKARİ- Hakkari’de konuşan CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Kürt sorununu adına 3B dediği “barışmak, büyümek, bölüşmek” formülü ile çözeceklerini söyleyerek, “Kürt sorunu var. Hakkari’de yaptığım konuşmayı Rize’de yapacağım” dedi.
CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, seçim çalışmaları kapsamında Hakkari’de yaptığı konuşmada, Kürt sorununu 3B adını verdiği “Barışmak, büyümek ve bölüşmek” formülü ile çözeceğini söyledi. Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı’na inen CHP adayı Muharrem İnce’yi HDP Hakkari eski Milletvekili Esat Canan ve CHP il yönetimi karşıladı.
CANAN: DEMİRTAŞ’I ZİYARET ETTİĞİ İÇİN TEŞEKKÜR ETTİM
Havalimanın VİP odasında gazetecilere açıklamalarda bulunan İnce, “Rakiplerimden Hakkâri’ye selam getirdim” dedi. İnce’yi karşılamaya gelen eski vekil Canan ise, “Sayın Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin Edirne’de yatan HDP Eski Eş Genel Başkanı Demirtaş’ı ziyaret ettiği için Hakkari adına kendisine teşekkür ediyorum, kendisine başarılar diliyorum” dedi.
‘DEMİRTAŞ’IN TUTUKLU OLMASI BİZİM AYIBIMIZ’
Açıklamalarının ardından İnce ve beraberindeki partililer kent merkezine geçti. Hakkari Cumhuriyet Meydanı’na kurulan sahnede sürekli Kürtçe müzikler çalınırken, kentte yoğun güvenlik önlemleri alındı. Bölgede bulunan CHP il teşkilatlarının da katıldığı mitingde ilk olarak konuşan CHP PM Üyesi Yıldırım Kaya, “Selahattin Demirtaş cezaevinde. Belediye başkanları, milletvekilleri cezaevindeyse bu bizim günahımız, bizim ayıbımız. Sizin seçtikleriniz değil, devletin atadıkları sizi yönetiyorsa bu bizim ayıbımızdır. Size söz veriyoruz. 25 Haziran’da sizin seçtikleriniz size hitap edecek” dedi.
‘KARDEŞLİK KÖPRÜSÜ KURMAK İÇİN HAKKARİ’DEYİM’
Ardından miting alanına gelerek halkı selamlayan İnce, “Bir kardeşlik köprüsü kurmak için Hakkari’deyim. Benim projem var. Projem hafriyat değil, bizim projemiz huzur projesi. Beraberlik ve kardeşlik projesi. Köprü, yol kolay iş. Huzuru bulmak zor. Türkiye’nin barışa ve kardeşliğe ve özgürlüğe ihtiyacı var. Biz bunu gerçekleştireceğiz” dedi.
MİTİNG ALANINDA ‘SELO BAŞKAN’ SLOGANLARI
İnce konuşmasın sırasında “Dün Demirtaş’a gittim” deyince alandan “Selo Başkan” sloganları yükselirken, İnce’nin “Ardından Erdoğan’a gittim” sözü üzerine alanda bulunanlar yuh çekti. İnce ise, “Emekliliği gelmiş birini yuhalamayın” diyerek uyardı.
KÜRT SORUNU İÇİN 3B FORMÜLÜ
Kürt sorununu çözme sözünü veren İnce, “Kürt sorunu var. Kürt sorunu; siyasal, ekonomik, kültürel, eksik demokrasi sorunudur. Kürt sorunu bir ahlak sorunudur. Politikacı Diyarbakır’a, Hakkari’ye gelir Kürtlerin hoşuna gidecek laflar eder. Sonra başka yere gider ve bambaşka biri olur. Ben size söz veriyorum. Burada yapacağım konuşmayı Rize’de yapamazsam bu siyaseti yapmam. Ne Edirne’ye ne size yalan söyleyeceğim. 81 milyon insan kendisine; ‘biz beraber mi yaşayacağız’ sorusunu sorduktan sonra gerisi gelecek. Bu soruna 3B ile çözeceğiz. Barışacağız, büyüyeceğiz, bölüşeceğiz yani adil paylaşacağız” diye konuştu.
‘DEMİRTAŞ SERBEST KALMALI’
HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın serbest kalması gerektiğini belirten İnce, sözlerini şöyle tamamladı: “Güreşin iki kişiden birinin elini bağlayarak güreş olur mu? Cumhurbaşkanı adayı tutuklu olmaz. Ben öyle bir adaletsizlik istemem. Yarış adil olacak. Yarın Erdoğan tutuklu olur ve aday olursa onun da eşit koşullarda seçime girmesini isterim. Bu demokrasi, insanlık ve adalettir. Senin iyin benim iyim olmaz. Adalet yoksa hiçbir şey yoktur.”
(MA)