MANİSA – HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Manisa’da yaptığı konuşmada, AKP’nin korku politikalarını yaymaya çalıştığına dikkat çekerek, “Korku dediğiniz şey bitti. Unuttunuz ise hatırlatalım. Biz herkese cesareti bulaştırdık. Geç kaldınız” dedi.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Manisa İl Örgütü 2. Olağan Kongresi’ni Eş Genel Başkan Sezai Temelli’nin katılımı ile gerçekleştirdi. Binlerce kişinin katıldığı ve coşkunun yüksek olduğu kongreye Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, MYK ve PM üyeleri katıldı.
ANNELER GÜNÜNÜ KUTLADI
Kongrede ilk olarak söz alan Yiğitalp’ın ardından kürsüye çıkan Eş Genel Başkan Temelli, cezaevlerinde tutuklu siyasetçilere dikkat çekti. Temelli, “Özellikle uzun süre cezaevlerin haksız hukuksuz yere tutsak edilmiş bütün arkadaşlarımıza sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum. Onların cezaevindeki o onurlu direnişi hepimize güç kattı. Bir hukuksuzluk ülkesi bir adaletsizlik ülkesinde yaşıyoruz. Buna son vermek bizlerin elinde” dedi. Ardından 13 Mayıs Anneler Günü’nü kutlayan Temelli, Cumartesi Anneleri’ne selam gönderdi. Cumartesi Anneleri’ne “İyi varsınız” diye seslenen Temelli, “İyi ki o Galatasaray Meydanı’nda o kararlı duruşunuzla bu ülkenin tarihi ile yüzleşmesi için varsınız. Sizlerin önünde saygıyla eğiliyorum. Bu ülkeye barış gelecekse annelerle gelecek. Bu mücadele ile gelecek. Nerede olursa olsun direnen annelerle gelecek. Sise Ana’ya da selam olsun” dedi.
’24 HAZİRAN BUNLARDAN KURTULMA GÜNÜDÜR’
24 Haziran seçimlerine dikkat çeken Temelli, “Bir baskın seçim, bir komik seçim, bir çaresiz kalmış bir iktidarın seçimi ile seçimlere gidiyoruz. Sandılar ki hepimizi hazırlıksız yakalayacaklar. Oysa biz hep demiştik; ne kadar erken o kadar iyi. Ne kadar çabuk olursa bunlardan da o kadar çabuk kurtuluruz. İşte 24 Haziran bunlardan kurtulma günüdür. Bu ceberut iktidardan bu zulüm iktidarından, bu şiddet baskı iktidarından kurtulma günüdür. İki seçime bir arada gidiyoruz. Cumhurbaşkanı ve parlamento seçimi. Bizim adayımız Türkiye’nin adayı. Bizim adayımız, barışın, demokrasinin adayıdır. Gençlerin, kadınların adayıdır. Bizim adayımız Demirtaş’tır. Türkiye’nin adayıdır. Bizim mücadelemiz Türkiye’nin mücadelesi olmuştur. Ne mutlu ki; bizimle Türkiye’nin insanları yan yana gelmiştir. Biz Türkiye’nin sorunlarına ortak çözüm arıyoruz. Bu sorunları çözebilecek bir Cumhurbaşkanı adayını hep birlikte seçtik” diye konuştu.
‘BU TUTSAKLIĞA SON VERECEĞİZ’
HDP’nin kendi çıkarları için siyaset yapmadığını sözlerine ekleyen Temelli, Demirtaş’ın cezaevinde olduğunu hatırlatarak, şöyle konuştu: “Neden orada, bir suçu olduğu için mi? Bizim adayımızın bir sevdası olduğu için cezaevinde. Demokrasi barış tutkusu olduğu için orada tutsak. Tıpkı Figen Başkan gibi. Tıpkı Sebahat Başkan gibi. Tıpkı Selma başkan gibi. Gültan Başkan gibi. Tıpkı 6 bin yoldaşımız gibi Türkiye cezaevlerinde tutsaklar. Bir suçları yok. Türkiye’de sürdürdükleri bir demokrasi mücadelesi, bir barış mücadelesi var. Ve buna tahammül edemeyenler, barış istemeyenler, demokrasi istemeyenler, sadece kendi iktidarları devam etsin diye halkların arasına düşmanlık tohumları ekenler, sadece karşı karşıya getirenler, barış diyenleri tutsak ediyorlar. Hem de neyle FETÖ’cü savcıların fezlekeleri ile. Bu tutsaklığa, işte bu hukuksuzluğa 24 Haziran’da son vereceğiz. Burada bütün yetkililere Adalet Bakanlığı’na, tutukluluk kararı vermiş olan mahkemeye Anayasa Mahkemesi’ne burada AİHM’ye sesleniyorum. Bu hukuksuzluğa bir an önce son verin. Adayımızın bir an önce serbest bırakılmasını sağlayın.”
BAHÇELİ’NİN BAHSETTİĞİ MAFYA BOZUNTULARI
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı af çağrısına da değinen Temelli, şöyle dedi: “Bahsettiği cezaevindekiler mafya bozuntuları. Mafya bozuntularını kalkmış cumhurbaşkanlığı adaylığı için mevzu bahis haline getiriyor. Adayımızla aklı sıra kıyaslama yapıyor. Senin buna gücün yetmez. Sen ağzına bizim adayımızın adını da bizi de alma. Sen kendini kurtarmak için devletin bekası diye kendi kendini AKP’ye pazarladığın için kalkıp, bizim adayımıza laf söyleyemezsin. Bizim üzerimizde leke durmaz. Devletin bekası dedikleri meğerse Devlet Bahçeli’nin bekası imiş. Ne kadar AKP’li varsa MHP’ye geçmiş. İttifak yapmışlar Devlet Bahçeli barajı geçsin diye.
HEPİNİZİ SÜPÜRECEĞİZ
Diyor ki; benim cezaevlerin arkadaşlarım var. 100 bin imza toplasam onları aday yapsaydım. Yapsaydın. Herhalde Erdoğan’ın kaybedeceğini anladı ki; ‘Acaba hata mı yaptık’ diye düşünüyor. ‘Bizim bu mafyacıları mı aday yapsaydık’ diye düşünüyor. Yapsaydın elini tutan mı vardı. Madem bu kadar sevdalıydın bu arkadaşlarına, gidip Erdoğan’ı aday yapmak yerine onları yapsaydın. Bak hala şansın var. Milletvekili sıralarından aday göster. Sen ne diye Selahattin Demirtaş’ın peşine düşmüşsün. Kendi peşine düş. Çünkü 24 Haziran’da hepinizi süpüreceğiz.”
‘CESARETİ BULAŞTIRDIK’
AKP- MHP ittifakının gidici olduğunu anladığını belirten Temelli, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çok yakında, inşallah. Ramazan da geliyor dualar kabul olur. İttifak listesi yapmışlar. Diyorlar ki, oylar kime gidecek. 24 Haziran akşamı bunlar birbirine dalar. Söylemedi demeyin. Onun kavgasıdır. Bütün hesapları budur bunların. Türkiye’nin derdiymiş. Sorunları imiş, çıkmazlarıymış, böyle bir hesapları yok. Varsa yoksa sen kaç oy aldın ben kaç oy aldım. 16 Nisan’da bir yasa çıkardılar, yetmedi OHAL’i uzattılar. O da yetmedi HDP’nin barajını yükselttiler yetmedi şimdi Valilerle, askerlerle seçim çalışması yapıyorlar. Ne kadar kirli ilişki varsa hayata geçiriyorlar. Halkı tehdit ediyorlar. Eğer bizde oy vermezseniz şunlar şunlar başınıza gelir. Korku salmaya çalışıyorlar. O iş bitti. Korku dediğiniz şey bitti. Unuttunuz ise hatırlatalım. Biz herkese cesareti bulaştırdık. Geç kaldınız. Değil vali kim giderse gitsin hiç kimse ne baş eğer ne de siyasi iradesinden vazgeçer.”
‘7 HAZİRAN’DA YARIM BIRAKTIĞIMIZ İŞİ TAMAMLAYACAĞIZ’
“Kriz her yerden fışkırıyor. İşsizlik her yerden fışkırıyor. Açlık yoksulluk her yerden fışkırıyor” diye devam eden Temelli, Türkiye’de çocukların açlık sorunu, halkın sağlıklı beslenme sorunu olduğunu söyledi. Hükümetin ucuz et ithalatını da eleştiren Temelli, “Manisa’daki o zehirlenen askerler var ya işte o ithal ettikleri etten zehirlendiler. Hangi eti ithal ettiklerinin farkında değiller. Çünkü onlar için her şey göz boyamak” ifadelerinde bulundu.
HDP’nin ekranlara çıkarılmaması için AKP’nin tüm televizyonları, gazeteleri satın aldığını da vurgulayan Temelli, konuşmasını şöyle tamamladı: “Biliyor ki onu o iktidardan düşürecek olan HDP’dir. Biliyor ki; bu karanlık tabloyu parçalayıp atacak olan HDP’dir. Biliyor ki; HDP umuttur, umudun şimdi tam da zamanıdır. 24 Haziran bir mucize mi? Mucize 24 Haziran değil. Mucize bizim 40 yıllık mücadelemiz. Ama 24 Haziran kırılmadır. Kırılma. Şimdi yeniden mücadelemizi daha da ileri taşımak için sandıklara gideceğiz. Onurumuza sahip çıkacağız. Bu işin şifresi 7/24. Yani 7 gün 24 saat çalışacağız. Evlerimizin ışıkları sönmeyecek. Sokak sokak kapı kapı çalışacağız. 7 Haziran’da yarım bıraktığımız işi 24 Haziran’da tamamlayacağız. Mutlaka kazanacağız dedik. Kazanacağız.      (MA)