SEP, sosyalistlerin ortak bir aday çıkaramamasını eleştirdiği açıklaması ile 24 Haziran’da “eleştirel ve stratejik olarak” HDP’ye destek çağrısı yaptı.

Toplumsal muhalefetin 24 Haziran seçimlerine ilişkin tavır açıklamaları peş peşe gelirken, Sosyalist Emekçiler Partisi (SEP) de bir açıklama yayımladı.

AKP’nin erken seçim ile muhalefeti hazırlıksız bir biçimde yakalamak isterken muhalefet partilerinin sürece müdahil olmayı başardığını, hazırlıksız yakalananın ise sadece sosyalistler olduğunu belirten SEP, sosyalistlerin ortak bir aday etrafında kampanya yapma, 100 bin imza toplama ve bunun peşinde koşma gibi fırsatları kaçırdığını belirterek sürecin başarısızlığına ilişkin bir dizi eleştiri sıraladı.

“Neticede olan oldu. Mevcut gerçeklik ve şartlar dahilinde SEP emekçileri ve gençliği HDP’ye eleştirel ve stratejik destek vermeye çağırmaktadır” denilen açıklamada devrimci sosyalistlerin HDP’ye yönelik baskılara karşı çıkılması gerektiği gibi, HDP’nin siyasi yörüngesinde olmaması gerektiği de kaydedildi.

Açıklamanın tamamını okumak için tıklayın.