Türkiye’de insan hayatının ucuz olduğu alanlardan biri de yeraltında karaelmas diye adlandırılan kömürün çıkarılmasında yaşanan katliam diye adlandırabileceğimiz olaylara sıkça rastlıyoruz. Nedense bu katliamlar devlet eliyle sermaye sahipleri dolaylı yoldan korunuyor ve sahiplenmeye gidiliyor.
Yüce mahkeme oluveriyor yandaş mahkeme. İktidar ne derse diye korkan bir mahkeme, sürgün yemekten, şimdi de OHAL baskısı ile korkan hâkim ve savcılarla bu ülkede adaleti sağlayamaz. Adalet her yönüyle delik deşiktir.
Mahkemenin yeri değişiyor. Neden? Soma’da yapılsa madenci yakınları yoksa mahkemeyi mi basarlar? Hayır, basmayacaklarını biliyorlar. Olan katliamı sulandırıyorlar. Patronlar dolaylı yoldan aklanmaya gidiliyor. Bunun bir anlatım tarzı olamaz.
Ölen emekçilerin hiçbir değeri yoktur. İlk önce can ve mal güvenliği yazıları madenlerde ve diğer işyerlerinde yazılı levhaları olsa da formaliteden başka bir şey değildir.
Soma’da, 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen maden faciasında 301 emekçi işçi göz göre göre ölüme gönderildi. Emekçilerin istedikleri ücret artışını onaylamayan işveren, yeterli önlemi almazken, özel zevkleri arasında olan her işi yaparken su gibi paraları harcamaktan geri kalmazlar.
Soma’daki facia sonrası madenciyi ya da yakınını yerde tekmeleyen o dönemin Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel tam anlamıyla insanlık dışı davranışta bulunmuştu. Ne de olsa AKP’ye ve Erdoğan’a bağlılığını gösterme çabasıydı. İnsanlıktan uzak, barbarca yapılan bir hareketti. İnsanların canı yanmış, Yusuf Yerkel’in umurunda mı?
Demiş olabilir ki, ‘fırsatı kendi çıkarıma çevireyim. Ölen ölmüş banane.’ Devlet güçlerinin sayesinde tekme hakkı mı kullanıyorum. Size ne bundan ve her şeyi demiş olabilir.
Bir mahkeme bu kadar uzar mı? İşlerine geleni hemen sonlandırıyorlar. Türkiye burası her hokkabazlık olur. Şimdilerde tek adam ayarı var. Hâkim, savcı, polis, basın ve diğer kurumlarıyla bitmişliğin fotoğrafı her yönüyle sırıtıyor.
Soma halkının genelinde olaylara kayıtsız kalışı vardır. Buda bir utançtır. Vicdan meselesidir.
Soma’da katledilen 301 emekçi işçinin sorumlularının halka hesap vermesi gerekiyor. Sizlerde vicdan var mı?
Hüseyin Habip Taşkın

SOMA HALKI VİCDANLARINIZI VE İNSANLIĞINIZI NEREYE GİZLEDİNİZ?