ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınmasıyla başlayan protestolarda onlarca Filistinli’nin öldürülmesi Ankara’da ABD’yi Büyükelçiliği önünde protesto edildi. Protestoya katılan HDP’li Ertuğrul Kürkçü, “Trump gelince ümitliyim diyenler şimdi ümidin ne olduğunu görmüşlerdir. Bu Filistin halkının ümidi değildir” dedi.

ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşımasıyla başlayan protestolarda onlarca Filistinli öldürüldü. Ankara’da protestoların adresi ABD Büyükelçiliği önü oldu. Polis tarafından yoğun güvenlik önleminin alındığı protesto ABD Büyükelçiliğine yakın mesafede polis barikatının önünde gerçekleştirildi.

Filistin İçin İsrail’i Boykot Hareketi ile Halkevleri’nin destek verdiği protestoya HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de katıldı. “Filistin’de taş atan çocuklara bin selam”, “Her yer Filistin her yer direniş” sloganlarının atıldığı eylemde ABD’nin kınandı. Protesto sırasında konuşmacılar, “Filistin halkı Kudüs’ten asla vazgeçmeyecektir. ABD’yi uyarmak için buraya geldik. Filistin halkının kendi topraklarına yaptığı yürüyüşe işgalci İsrail gerçek mermilerle saldırıyor. ABD Başkanı Trump Netanyahu ile elçiliği Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararı aldılar. Bu hukuksuz, Filistin halkını hiçe sayan bir karardır. Biz Türkiye halkları olarak daima Filistin halkının yanında durduk. Bugün de burada Filistin halkının yanındayız” ifadelerini kullandı.

‘TRUMP GELİNCE ÜMİTLİYİM DİYENLER ÜMİDİN NE OLDUĞUNU GÖRMÜŞLERDİR’

HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de ABD’yi protesto için Büyükelçilik önündeydi. Filistin özgürlük hareketiyle dayanışmalarının yeni olmadığını hatırlatan Kürkçü, “Bizler ABD’nin iki devletli çözüm prensibini inkar eden tutumunu bekliyorduk. Nakba’yı katliam günü haline getirmesi onun iki devletli çözüm fikrine benimsemediğinin göstergesidir. Bu kavga dinler sayesinde kazanılacak kavga değildir. Netanyahu’nun arkasında bütün İsrail halkı yoktur. İsrail’in yanında Arap dünyasının bir bölümü ABD ile saf tutmaktadır. Türkiye hükümetleri de Filistin’in yanında gibi görünerek İsrail ile açık ya da örtük saf tuttular. Büyük Ortadoğu Projesi’nin eş başkanıyım diye yırtınanlar, Trump gelince ‘ümitliyim’ diyenler şimdi ümidin ne olduğunu görmüşlerdir. Bu Filistin halkının ümidi değildir. Türkiye halkları toparlanıp Filistin halkının yanında olacaktır. Türkiye devrimcileri ile HDP onların sözüdür” dedi   (gazeteduvar)