İSTANBUL – Ana akım medyanın durumuna tepki olarak sosyal medyada başlayan ve kısa sürede TT olan #KapatGitsin protestosu sonrası Kadıköy’de bir araya gelen yurttaşlar forum düzenledi.

Birleşik Haziran Hareketi (BHH), 24 Haziran baskın seçimleri yaklaşırken ana akım medyanın muhalif seslere yer vermemesini protesto etmek için “Öyleyse #KapatGitsin” çağrısı yaptı. Etiket sosyal medyada kısa sürede Trend Topic oldu. Haziran Hareketi’nin çağrısı üzerine yurttaşlar televizyonlarının ekranlarını kapatarak Kadıköy’de bulunan Koşuyolu Parkı’nda bir araya geldi. Burada forum gerçekleştiren yurttaşlar, “Haydi televizyonu kapat. Parkta buluşalım. Çay demli bekliyoruz” pankartını açtı.
‘HABER ALMA HAKKIMIZ GASP EDİLİYOR’
Ana akım medyayı protesto etmek için bir araya geldiklerini belirten Birleşik Haziran Hareketi üyesi Can Güneş, “Halkın haber alma hakkının gasp edildiği, tekelci medya patronlarının arasında çok kolay bir şekilde el değiştirdiği, vergilerimizle çalışan devletin resmi televizyon kanalı TRT’nin tam manasıyla iktidarın resmi yayın organına dönüştüğü bir ortamın içine bırakıldık” dedi.
‘HDP’YE TEK BİR DAKİKA BİLE YER VERİLMEDİ’
TRT’nin halkın vergileriyle yayın yaptığına değinen Güneş, “TRT seçim propagandalarının başladığı günden bu yana AKP-MHP’nin başını çektiği Cumhur İttifakı’na 37 saat ayırırken CHP ve İyi Parti’nin kurduğu Millet İttifakı’na 3 saat yer verdi. HDP’ye ise tek bir dakika bile ayırmadı. Örtülü ödeneklerle ve devletin bütün kaynaklarıyla, milyarlarca lirayla tüm billboardlara reklamlar yapıyorlar, sokaklara milyonlarca bayrak asıyorlar. Bunlar yetmezmiş gibi elektrik faturalarımızla ödediğimiz ve ödemek zorunda bırakıldığımız TRT katkı paylarıyla sadece kendi seçim propagandalarını, mitinglerini bizlere izletmeye çalışıyor” diye belirtti.
‘MUHALEFETİN SESİ TAMAMEN KISILIYOR’
BHH üyesi Figen Küçüksezer de medyada muhalefetin sesinin tamamıyla kısıldığına dikkat çekerek, “Havuz medyası dediğimiz yandaş medya artık %90 iktidarın haberlerini yapıyor. Buna bağlı olarak medyada düzen içi partilerin sesi hiç duyurulamıyor. HDP’ye kanallarda zaten hiç yer verilmiyor. Cumhuriyet Halk Partisi, İyi Parti ve Saadet Partisi’nin haberleri çok az yapılıyor. Muhalif partilerin haberleri %1’ler oranında,  düşük mertebelerde ve farklı saatlerde veriliyor. Bizler de bu nedenle havuz medyasını protesto etmek ve onların haberleri aktarış biçimlerini onaylamadığımızı göstermek için penguen medyasını kapatıyoruz eylemi başlattık. Bu eylemleri büyük ölçüde sürdüreceğiz” diye konuştu.
‘ZATEN AÇMIYORUZ’
Farkındalık yaratmak için böyle bir eylem başlattıklarını ifaden eden Küçüksezer, “Halkın büyük bir kısmı kampanyamıza onay veriyor. Pazarlar da bununla ilgili duyuruları dağıttığımızda bir kısmı ‘biz zaten açmıyoruz’ diyor. Bir kısmı da ‘tamam kapatırız.  Evet haklısınız hiç yer vermiyorlar’ diyor” diye belirtti.
‘BÜTÜN KANALLARDA TEK ADAM FİGÜRÜ VAR’
BHH üyesi İzer Eroğlu ise bütün kanallarda tek adam figürü ve yandaşlarının olduğunun altını çizerek, “Medyada saatlerce iktidar partisine olanak hazırlanırken, muhalefet partilerine çok cüzi bir süre veriliyor. Bu haksızlıktan gerçekten bıktık ve usanç geldi. O nedenle bu eylemin yapılmasına karar verdik” diye konuştu.
Forum konuşmalarla devam etti.   (MA)