ANKARA – AKP Genel Başkanı Tayip Erdoğan’ın İngiltere’ye gerçekleştirdiği 3 günlük ziyaretin arkasında “para pazarlığı” çıktı. Görüşmelere katılan üst düzey bir bürokrat, Erdoğan’ın Katar’ın İngiltere borsasında bulunan yüklü miktarda parasını getirmek için pazarlık yaptığını ileri sürdü.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan’ın İngiltere’ye yaptığı 3 günlük ziyaret süresi muhalefet tarafından eleştiri konusu olurken, bu süre içinde Erdoğan’ın heyetinde yer alan üst düzey bir bürokrat çarpıcı iddialarda bulundu.
‘ERDOĞAN GÜVEN VERMEDİ’ 
Görüşmelere ilişkin detaylı bilgiler veren ve adının yazılmasını istemeyen bürokrat, Erdoğan’ın İngiltere Başkanı Theresa May ile görüşmek için üç gün beklemek zorunda kaldığını söyledi. Bizzat görüşmelere katıldığını ileri süren kaynak, “Erdoğan İngiltere’ye güven vermedi” dedi.
Erdoğan’ın, Katar’ın İngiltere borsasında bulunan yüklü miktarda parasını Türkiye’ye getirmek için pazarlığa oturduğunu anlatan bürokrat, paranın getirilmesi İngiltere’nin iznine bağlı olduğunu belirtti.
Erdoğan’ın ısrarcı tavrı sonucu May’ın görüşmeyi kabul ettiğini sözlerine ekleyen kaynak, İngiltere’nin söz konusu paranın çıkışına izin vermediğini kaydetti. Üst düzey bürokrat, Erdoğan’ın İngiltere’de bulunduğu sırada doların fırlamasını da para transferine vize çıkmaması üzerine olduğunu ileri sürdü.
‘ERDOĞAN GÜL’E VERİLEN MİSYONU İSTEDİ’
Erdoğan’ın düşünce kuruluşu Chatham House’da yaptığı özel toplantıya ilişkin de bilgi veren kaynak, Erdoğan’ın İngiltere’nin daha önce Abdullah Gül’e verdikleri politik desteği kendisi için de istediğini dile getirdi.
Bürokrata göre, Erdoğan’ın üç günlük ziyaretinde istediğini elde edemediğini, nedeni ise Türkiye’nin içerisinde bulunduğu, siyasi, sosyal ve ekonomik risk olduğunu vurguladı.   (MA)