İSTANBUL – 24 Haziran seçimlerinde adayların yüzde 21,5’inin kadın olduğunu belirten SODA, “Siyaset erkeklerin iktidar alanı, kariyer basamağı değildir” eleştirisinde bulundu.

 Sosyal Dayanışma Ağı (SODA), 24 Haziran’da yapılacak olan milletvekilliği seçimlerinde partilerin belirlemiş olduğu adaylara ilişkin açıklama yayınladı.  “Kadınları bir kez daha uçurumdan attılar” başlığıyla yayınlanan açıklamada, Küresel Cinsiyet Uçurumu’nda 144 ülke arasında 131. sırada yer alan Türkiye’nin daha alt sıralara inmek için büyük bir atak daha yaptığının altı çizildi. 24 Haziran’da seçime girecek olan 7 partinin açıklamış olduğu aday listelerinin yüzde 21,5’ini kadınların oluşturduğunu belirten SODA, hiçbir partinin yüzde 50’lik kadın aday oranına yaklaşmadığını ifade etti.
‘HDP EŞİTLİĞE EN ÇOK YAKLAŞAN PARTİ’
Açıklamada yüzde 36,7 ile Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eşitliğe en çok yaklaşan parti olduğu kaydedilirken, yüzde 11,5’lik kadın aday listesi ile son sırada yer alan MHP için ise “en maço parti’ unvanını ısrarla korudu” denildi.  Kadın adayların yüzde 5,4’ünün “ilk sıralara” konulduğu belirtilen açıklamada, CHP’nin tüzüğünde yer alan yüzde 33’lük cinsiyet kotasını görmezden geldiğinin altı çizildi.
‘AKP’DE TEK ADAMIN İSTEDİĞİ OLDU’
Açıklamada İyi Parti’nin başkanının kadın olduğu fakat listenin kadın bakış açısı ile hazırlanmasını sağlayamadığı, erkek çoğunluğun istediğini elde ettiği kaydedildi. Açıklamada AKP için ise “AKP’de ‘tek adam’ın istediği oldu” ifadelerine yer verildi.
Açıklamanın devamı şu şekilde:
“25 Haziran’da oluşacak yeni millet meclisinde yine cinsiyet eşitliği olmayacak. Kadınları ilgilendiren konularda ‘kadınları ilgilendirmeyen’ yasalar dayatılacak. Bakanlık koltuklarında 1 ya da en çok 2 kadın oturacak, bürokrasi kadroları erkeklerle doldurulacak. Siyasetteki ‘ayrımcı, saldırgan, maço dil’ sürecek, toplum ‘ayrışmaya’ devam edecek.
‘Barış’ yerine ‘savaş’ konuşulacak, ‘uzlaşma’ yerine ’çatışma’ yaşanacak, ‘hoşgörü’ yerine ‘tahammülsüzlük’ örnekleri sergilenecek. Özgür bir toplum için oluşmasını hedeflediğimiz demokratik, katılımcı, çoğulcu yapıdan uzaklaşılacak. Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine dayalı ayrımcılık ve nefret, LGBTİ’ler ve sivil toplum kuruluşlarını hedef haline getirerek, kamu güvenliğini tehlikeye atmaya devam edecek.
Antidemokratik bir biçimde ‘İsteseniz de, istemeseniz de’ diyerek kadının insan hakları ve yaşamsal hakları tehlikeye sokan, elinden alan yasalar dayatılmaya devam edilecek.
 İŞ ‘KOLTUĞA’ GELİNCE KADINLARIN EMEKLERİ VE VARLIKLARI GÖRMEZDEN GELİNİYOR
Siyasi partileri yönetenler, uzun yıllardır kadınları ‘iktidara gelmenin aracı’ olarak kullanıyorlar. Seçmenlere ulaşmanın ve iletişim kurmanın en kolay ve güvenilir yolu olarak kadınları görüyorlar. Ancak iş ‘koltuğa’ gelince, kadınların emekleri ve varlıkları görmezden geliniyor, ‘yok’ sayılıyorlar.
Kadına yönelik şiddetin farklı bir türü siyasette yaşanıyor. Kadınlar aday adayı olabiliyor ama aday olamıyorlar. Bir avuç kadın milletvekili olabiliyor ama kadınların sesini duyurmakta, onlar için gereken yasaları çıkarmakta ‘yetersiz’ ve ‘etkisiz’ kalıyorlar. Eşitliğin ve adaletin hakim olacağı demokratik Türkiye için, siyasette de kadına yönelik şiddet sona ermelidir.
Siyaset erkeklerin iktidar alanı, kariyer basamağı değildir. Siyaset ortak yaşamı eşit koşullarda birlikte kurma becerisidir. Beceriksizlikte bir üst kura atlayan tüm siyasileri ayrıca kutluyor, ama bunun böyle devam etmeyeceğini de bir kez daha da hatırlatıyoruz.”
SODA HAKKINDA
SODA uzun yıllardır insan hakları alanında çalışan kadınlar tarafından kuruldu. Sivil toplum ve iş dünyası tecrübelerinin buluştuğu bir havuz olan SODA, kadınların, iş dünyasının her alanında ve her düzeyde, ekonomik yaşamın içinde hakettikleri düzeyde yer alabilmelerini sağlamak amacıyla güçlenmesini hedefliyor.   (MA)