EDİRNE – Çok kimlikli kentlerden biri olan Edirne’de seçim heyecanı dorukta. HDP’nin Çingene adayı Serdal Zımba, “24 Haziran’da Hıdırellez ile Newroz’u birleştirip, başaracağız” dedi.
Yunanistan ve Bulgaristan ile sınırdaş olan ve çoklu kimliğiyle önce çıkan Edirne’de seçim heyecanı dorukta. 406 bin 855 nüfusa sahip kent, Tunca, Arda ve Meriç ırmaklarının buluştuğu bir doğa harikası. Avrupa’ya kara ve demiryolu ile bağlantısını sağlayan ve 5 sınır kapısı olan kentte, jeostratejik konumu ile dikkat çekiyor. 2017 referandumunda 308 bin 500 seçmenin olduğu kent, 4 milletvekili ile temsil ediliyor.
‘KENTİN SORUNLARINA TEK ÇÖZÜM HDP’
Zehir saçan Ergene Nehri’nin temizlenmemesi, her sene Meriç ve Tunca nehirlerinin taşması ve gerekli tedbirlerin alınmaması tarım kenti Edirne’de yaşayan çiftçilerin yaşadığı önemli sorunların başında geliyor. Kaya gazının yoğun çıkarıldığı kentte, verimli topraklar yok olmak ile yüz yüze. Seçim bildirgesindeki ekolojik sorunların çözümü ile kentin sorunlarına çözüm bulmak için yola çıktıklarını belirten Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) milletvekili adayları, tek çözümün partileri olduğunu söylüyor.
SAVAŞA KARŞI ÇIKTIĞI İÇİN TUTUKLANDI 
HDP’nin 1’inci sıra milletvekili adayı Murat Amil, 1981 Bingöl Karlıova doğumlu evli 3 çocuk babası. İki dönem HDP Yalova İl Eşbaşlanlığını üstlenen Amil, yıllardır HDP geleneğindeki partiler içerisinde yer alan bir isim. Milletvekili adayı olmadan önce, Efrin operasyonuna karşı çıktığı için tutuklanan ve Kandıra’da 4 ay cezaevinde kaldıktan sonra 15 Mayıs’ta cezaevinden tahliye oldu. Amil, şimdi milletvekili adayı olarak mücadelesini sürdürüyor.
‘KRİZİ HDP ÇÖZER’ 
Seçim çalışmaları hakkında bilgi veren Amil, “Partimizin fikirleri sürekli ‘terörize’ edilerek, düşmanlaştırılmak isteniyor” hatırlatmasında bulundu. Ülkeyi yönetecek ve özgürlükleri getirecek yegane partinin HDP olduğunu dile getiren Amil, çözüm sürecinin bitmesiyle birlikte ülkenin hem siyasal hem ekonomik krize girdiğin ve bu krizi çözecek olan partinin de HDP olduğunu dile getirdi.
‘CEVAP OLACAĞIZ’
Edirne’de yaşayan halklar için çok önemli projeleri olduğunu vurgulayan Amil, “Edirne’nin ciddi sorunları var. İktidar doğa tahribatı politikalarını yoğun bir şekilde burada uygulamakta. Doğaya kıyan hiçbir politika Edirnelilere hizmet etmiyor. Edirne halkı ne istiyorsa onu yerine getireceğiz. Bizim kıblemiz Edirne ve halkıyla olacak. Her alanda toplumun isteklerine cevap olacağız. Bundan dolayı halklardan destek bekliyoruz” diye konuştu.
‘EDİRNE DEMİRTAŞ’A SAHİP ÇIKACAK’
Kapı kapı herkese ulaşacak çalışma yürüttüklerini dile getiren Amil, “Bizi tanıyan tanımayan, her insanın elini tutacağız. Edirne sokaklarında dolaşırken, bizimle hiç tanımamış, bize ilk defa oy verecek birçok insanla karşılaştım. İnsanlar da ciddi bir sıcaklık olduğunu görmek mümkün. Bu seçim sürecinde daha önce elimizi tutmayan bütün insanların elini tutmak için çalışacağız. Edirne’nin demokrat yapısını partimize, mücadelemize katmaya çalışacağız. Edirne’ye, ve insanlarına güveniyoruz. Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan cumhurbaşkanı adayımız Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılması talebi sokakta, kahvehanelerde rastlamak mümkün. Bu durumun demokratik olmadığını, hukuksuz olduğunu çok iyi görüyor ve biliyorlar” dedi. Edirnelilere çağrıda bulunan Amil, şöyle devam etti: “İddiamız doğadır, kültürdür, yaşamdır bütün Edirne’dir. Her insanın rengi kimliği dini mezhebi ne olursa olsun bütün hak ve özgürlüklerini savunuyoruz. Bu anlamda bütün Edirne halkının desteğini bekliyorum. Edirne’nin HDP’ye adaylarına ve tutuklu cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’a sahip çıkacağına inancım tam.”
‘KADIN KİMLİĞİMLE HDP’DEYİM’
Diğer aday Hanım Güzel ise, evli ve 5 çocuk annesi. Kürt Alevi kimliğine sahip Edirne 2’nci sıra milletvekili adayı olan Güzel, HDP İstanbul ve Edirne il örgütlerinde çeşitli görevlerde bulunmuş bir ev kadını. Güzel, HDP’nin kadın partisi olduğu için aday olduğunu vurguladı. Edirne halkına, kadın kimlikleriyle gideceklerini belirten Güzel, şunları dile getirdi: “Kadınları hem örgütlülüğümüze hem de seçimlerde HDP’ye ve Demirtaş’a oy vermeye davet edeceğiz. Edirne’de CHP’lisi de, AKP’lisi de Selahattin Demirtaş’ın içerde olmasına gönlü razı değildir. Bunun adaletli bir şey olmadığını söylüyorlar. Bizim kabul etmediğimiz gibi onların da kabul etmediğini görmekteyiz. 24 Haziran’da kazanan taraf biz olacağız, diyoruz. Demirtaş’ı Edirne Cezaevi’nden çıkartıp Ankara’ya göndereceğimizin umudu çok büyük.”
‘HDP ÇİNGENELER İÇİN DE KURTULUŞTUR’
Edirne 3’üncü sıra milletvekili adayı Serdal Zımba ise, 1971 doğumlu ve Çingene olduğunu söylüyor. İlkokul mezunu olan Zımba, hayatı boyunca işçi olarak çeşitli yerlerde çalıştığını ifade ediyor. HDP’de Çingene kimliğiyle yer almasının çok değerli olduğunu dile getiren Zımba, Çingenelerin diğer partilerde sadece söylem düzeyinde var olduklarını hatırlattı. HDP’nin politikalarıyla Çingenelerin sesi olduğunu ifade eden Zımba, “Beni sahiplenen, bu toplumun bir rengi olarak beni sayan bir parti olduğu için HDP’nin adayı oldum. Benim de HDP’yi sahiplenmem gerektiğini düşünüyorum” dedi. İktidara gelenlerin hepsinin Çingene halkını hep ötekileştirici politikalar uyguladığını belirten Zımba, şöyle devam etti: “Ne yazık ki Çingenelerin eğitim düzeyi çok düşük olduğu için meseleyi fazla özümsemeyip, kavrayamıyorlar. Biz onlara tabi ki HDP’nin Çingenelerin sorunları karşısında bir çözüm olduğunu söylüyoruz. Biz de Çingenelere bunları dile getireceğiz. Çingenelere ‘Sizi bu duruma düşüren bu iktidarlardır. Sizi kurtaranlar bunlar olamaz. Onların söylemleri hep aynı. Ancak HDP’nin Çingeneler için de bir kurtuluştur’ diyeceğiz.”
Mecliste yer alması dahilinde Çingenelerin sorunlarına çözüm arayacağını sözlerine ekleyen Zımba, “Bugün Çingenelerin en büyük sorunları işsizlik, Çingenelerin tanınmaması, ötekileştirilmesidir. Türkiye’de ötekileştirilmeyi, Türk ırkı dışında diğer ırklar da yaşıyor. Ama Çingeneler en net örneğidir” diye konuştu.
‘NEWROZ İLE HIDIRELLEZİ BİRLEŞTİRECEĞİZ’
Zımba, 24 Haziran için büyük umutlarının olduğunu belirterek, “Bizim Hıdırellez günü var. Aynı zamanda Kürtlerin de Newroz’u var. Hıdırellez ile Newroz’u birleştirerek bu işi başaracağız” diye belirtti.
HAK SAVUNNUCUSU LGBTi+ KİMLİKLİ 
Trakya Üniversitesi Yunan Dili Edebiyatı öğrencisi olan ve 8 yıldır Edirne’de yaşayan Hasan Atik ise, Balkan göçmeni bir İzmirli. Hem hak savunucusu hem de LGBTİ+ kimliğiyle HDP’nin Edirne 4. sıra milletvekili adayı olan Atik, HDP ve bileşenlerinin kendisini kabul edebilecek yegane parti olduğunu söylüyor. Önceleri SODAP’tan siyaset yaptığını aktaran Atik, “Genel olarak bütün ezilmiş, dışlanan, ötekileştirilen kimliklerin toplanabildiği ve birlikte güç üretebildiği bir platform olarak HDP’yi görüyorum ve bu yüzden buradayım” diye konuştu.
‘MECLİSTE HER KESİM RENGİYLE OLMALI’
Edirne’de aktif bir şekilde, büyük bir destekle çalışmalarını sürdüreceklerini anlatan Atik, şunları söyledi: “8 yıldır Edirne’de hak savunuculuğu yapıyorum ve burada bütün kurumlarla organik bağım var. Aday seçildiğimde arkadaşlardan çok olumlu tepkiler aldım. Türkiye’nin Meclis’i tekçi, dışlayıcı, ötekileştirici, yasakçı bir Meclis. Özgürlükleri savunacak tüm kimlikleri, farklılıkları kendi kimlikleriyle ifade edebilecek bir platform oluşturmak HDP’nin bir prototipini orada oluşturmak bizim amacımızdır. Meclis’i demokratik bir hale getirmek için bizler de orada olmalıyız. Yani eş cinseller, translar, Ermeniler, Romanlar, Kürtler, Türkler olarak hep beraber o Meclis’te mücadeleyi kendi rengimizle yürütebiliyor olmamız lazım. Öncelikle bunu sağlamak önemlidir.”
Son olarak herkesi sandıklara, oyuna sahip çıkmaya davet eden Atik, “HDP’li olur, CHP’li olur, İYİ Parti’li olur fark etmez. Oy hepimizin oyu. Oylarımıza sahip çıkmamız gerekiyor. Eğer biz oylarımıza sahip çıkarsak iktidarı yenebileceğiz” dedi.
MA / Bilal Seçkin