Görüntülerde 3 ÖSO militanının önlerine kattıkları 2 kişiyi halkın gözü önünde yerde süründürerek işkence yaptığı görülüyor.

Afrin’de bir grup ÖSO üyesinin sivil halka işkence yaparken çekilen görüntüleri yayınlandı. Rudaw televizyonunda yayınlanan görüntülerde, 3 silahlı ÖSO üyesi yerdeki iki sivile süründürün talimatı veriyor. Görüntülerde sokak ortasında gerçekleşen işkenceyi seyreden başka sivillerin varlığı da dikkat çekiyor.

Görüntüleri çekerek televizyona ulaştıran kaynak, işkencenin Afrin’in Mahmudiye mahallesinde gerçekleştiğini belirtirken sivil halkın tanıklık ettiği benzer görüntülerin Afrin’in TSK ve ÖSO denetimine geçtiği günden beri yaşandığını aktardı.

AFRİN RESMİ OLARAK HATAY VALİLİĞİ’NE BAĞLI

18 Mart 2018 tarihinden beri TSK ile ÖSO’nun denetimine geçen Afrin’in yönetimi resmi olarak Hatay Valiliği’ne bağlanmıştı. Daha sonra Antep’te Dışişleri Bakanlığı ile MİT’in girişimiyle gerçekleşen toplantı sonrasında oluşturulan meclis ise Hatay Valiliği’nin kontrolündeki kentin idari işlerini yürütmek üzere görevlendirilmişti.

Afrin’in idari işlerini yürütmek üzere Türkiye tarafından görevlendirilen meclis uluslararası güçlerin tepkisine neden olan ÖSO güçlerinin hırsızlık, insan kaçırma ve işkence uygulamalarının önüne geçmek iddiasıyla yaptığı ilk açıklamada, yerleşim yerlerindeki iç düzeni sağlamak amacıyla ÖSO’nun yerleşim yerleri dışına çıkarılacağını açıklamıştı. Yapılan açıklamada yerleşim yerlerinin yereldeki insanların katılımıyla oluşturulacak ‘polis gücü’ne teslim edileceği iddia edilse de bu görev ağırlıkla kıyafet değiştiren ÖSO’culara verilmişti.

AFRİN’DE İNSAN KAÇIRMA, TECAVÜZ VE İŞKENCE ARTTI

Afrin Sivil Meclisi’nin oluşturduğu yerel polis gücünün göreve başladığı günden bu yana da işkence, hırsızlık ve kaçırma haberleri azalmadı, tam aksine artış oldu. Afrin’de sivil halka işkence yapıldığı, kadınların kaçırılarak taciz ve tecavüze maruz kaldığı, aralarında tanınmış akademisyen ve kanaat önderlerinin bulunduğu bazı insanların gözaltına alınarak bilinmeyen yerlerde tutuldukları ve bunlardan bir kısmının ise ailelerinden fidye alınarak serbest bırakıldığı bir çok kez basına yansıdı.

Basına bilgi veren yerel kaynaklar, işkence ve kaçırma olaylarının Türk askerlerinin gözetiminde yaşandığını ve suç işleyenlere karşı hiçbir önlem alınmadığını belirtirken, kaçırılanlar arasında bulunan PYD’ye yakın bazı kişilerin Türkiye’ye teslim edildiği de iddia ediliyor. (DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Afrin’de sivillere işkence görüntülendi

(.artigercek)