HDP’nin Adana Milletvekili Rozerin Tosun, “Üniversite okumak için geldiğim kente milletvekili adayı oldum” dedi.

24 Haziran’da yapılacak erken seçim için partiler milletvekili adaylarını belirleyip, listelerini de Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) sundu. Listelerde ise en dikkat çeken şey genç adaylar. O adaylardan biri de Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili adayı Rozerin Tosun. 21 yaşında olan Rozerin Tosun Adana’da seçim bölgesinde çalışmalarına başladı. “lk olarak üniversiteleri özgür kılacak hedeflerim var” diyen Rozerin Tosun, neden aday olduğunu medyablok’a anlattı.

 

Rozerin Tosun’un SSPE hastalığından dolayı kaybettiği 7 yaşındaki kardeşi

“Köyüm yakıldı, kardeşimi kaybettim”
Çok sayıda hedefi olan Tosun, 1996 yılında Diyarbakır’ın Lice ilçesinde doğdu. Ailesinin, 90’lı yıllarda köylerinin yakılması ile birlikte Lice’den Diyarbakır’a göç etmek zorunda kaldığına dikkat çeken Tosun, “Köy yakılmaları devamında yaşananlar, kayıplarımız benim doğduğum yıllara denk geliyor” diyor. Tosun 7 yaşındaki bir kardeşini de SSPE’den hastalığından kaybediyor: “SSPE, özellikle bölgemizde 90’lı yıllarda doğan çocuklara devlet hastanelerinde yapılan, yapılması zorunlu olan kızamık aşısının eksik veya bayat doz yapılmasından ortaya çıkan ve binlerce Kürt çocuğunun kurban gittiği bir hastalık. Ancak esmer yüzlü çocuklarımızı sokaktan alıp onları yavaş yavaş yatağa bağlayan ve sonra da hayattan alan bu ciddi hastalığa karşı failler meçhul, kör, sağır, dilsiz kaldı.”

 

“Üniversite okumak için geldim ama…”
HDP’ye girme nedenini sorduğumuz Tosun, “Bir genç kadın ve üniversiteli olarak kendimizi iyi ifade etmenin ve temsiliyetimizi doğru yere teslim etmenin bugün çok daha önemli olduğunu ve git gide daha da önem kazanmaya başladığını vurgulamak istiyorum. Bu noktada kendime en yakın bulduğum parti de bir gençlik partisi olan Halkların Demokratik Partisi oldu” cevabını verdi. Tosun devamla şu ifadeleri kullanıyor: “Bir genç olarak HDP’nin gençlere söz hakkı tanımakla kalmayıp, gençleri partinin öncüleri olarak görmesi ve de en önemlisi en genç cumhurbaşkanına sahip olan parti olması, HDP’de bulunma sebeplerimden biridir. Dünyanın yarısını oluşturan biz kadınların eş yaşam, eş temsiliyet hakkını yine HDP’de buldum. Renklerin birbirlerine saygı duyduğuna, her rengin kendine has bir dokusu olduğuna ve her rengin bir seveni olduğuna inandığım için, HDP. Bir cumhurbaşkanı adayının düşünce ve ifadelerinden dolayı hapiste tutulması neden HDP’de yer almamız gerektiğini gösteren en açık gerekçedir. Kadınların, gençlerin, üniversitelilerin umutsuzluğa düşmemesi noktasında, özgür yaşamın mümkün olduğunu göstermek noktasında desteklemekle kalmayıp cesaretli ve cesaretlendirici bir adım atarak bizler ve yarınlarımız için üniversite okumak üzere geldiğim şehirden, milletvekili adayı oldum.”

“Bizler umut edip başaracağız”
Tosun’nun milletvekili olduktan sonra yapacakları da hazır. Dinliyoruz, “İlk olarak üniversiteleri ve üniversitelileri özgür kılacak hedeflerim var. Tamamen ücretsiz eğitim için çalışacağım. Öğrencilerin geçim sıkıntısı çekmekle uğraşıp enerjilerinin sömürülmesine karşı toplu taşımalardan tutun da yemekhanelere, yurtlara, burslara kadar tüm ihtiyaçlarını karşılamak üzere mecliste olacağım. Barınma, ulaşım, yemek gibi temel ihtiyaçlarımızın karşılanması en doğal hakkımız iken durumuna göre öğrenciler arasında yaratılan uçurumlar tamamen ortadan kaldırılmalı. Tabi ki bunları yaparken gerekirse okul okul, fakülte fakülte gezip haklarımızı, ihtiyaçlarımızı onlarla belirleyerek meclise taşımaya gayret edeceğim. Mutsuz, umutsuz genç demek mutsuz, umutsuz gelecek demek. Bizler umut edip başaracağız.”  (medyablok)

FIRAT YEŞİLÇINAR