İSTANBUL –  HDP Gençlik Meclisleri, seçim bildirisini yaptığı basın toplantısı ile duyurdu. Bildirgeyi açıklayan Gençlik Yürütme Kurulu üyesi Roza Kahya, “Biz HDP’li gençler olarak bu gidişata dur diyeceğiz. Değişsin diyoruz ve değiştirmeye geliyoruz!” dedi.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisleri, 24 Haziran baskın seçimlerine dair seçim bildirgesini İstanbul İl Örgütü’nde basın toplantısı ile açıkladı. HDP’nin İstanbul’daki genç adaylarını katıldığı toplantıda, “Genç başladık, genç bitireceğiz” pankartı asıldı. HDP Gençlik Meclisleri’nin bildirgesi PM ve Gençlik Yürütme Kurulu üyesi Roza Kahya tarafından okundu.
‘GENÇLER İŞSİZLİĞE MAHKUM EDİLİYOR’
AKP iktidarın gençlerin yaşam alanlarına dönük ciddi saldırılar başlattığını ifade eden Kahya, “Gençlerin yaşam alanları iktidarın yeniden üretim sürecine göre dizayn edildi ve hala da devam edilmektedir. Gençler işsizliğe ve geleceksizliğe mahkum ediliyor, iş yerlerinde mobbing ve tacize uğruyor.  Part-time iş sömürüsü, iş alımlarında torpil uygulamaları gün geçtikçe artıyor.  Staj zorunluluğu altında sömürülen gençler, güvencesiz çalıştırılıyor” dedi.
‘GENÇLİK KÜLTÜREL KIYIMDAN GEÇİRİLİYOR’
Bu çözümsüzlük bunalımında gençlerin uyuşturucu ve madde kullanımına sürüklendiğinin altını çizen Kahya, “Gençlik kültürel bir kıyımdan geçiriliyor. Gençlerin kendi dilleri, kimlikleri, yaşam biçimleri üzerinden inşa bulmalarına izin verilmiyor. Tek tip bir zeminde inşa edilmeye çalışılıyor. Sürekli değişen sınav sistemleri ile gençliğin geleceğe olan güveni sarsılıyor” diye ifade etti.
‘ÜNİVERSİTELER SERMAYENİN UĞRUNA BÖLÜNÜYOR’
Üniversitelerin toplum yararına bilim üretmenin alanı değil sermaye için bilim üreten yerlere dönüştürüldüğüne vurgu yapan Kahya, üniversitelerin, kendisini söz ve karar alma süreçlerinden dışlayan başkanlık sistemi ve YÖK tarafından dizayn edildiğini söyledi. Kendisine biat eden rektörler tarafından yönetilen üniversitelerden, onun asıl özneleri olan öğrenciler, akademisyenler ve emekçilerin dışlandığını belirten Kahya, “Üniversiteler sermayenin uğruna bölünüyor.  Nitelikli eğitim, bir avuç insanın ulaşabileceği bir zeminde inşa ediliyor” diye aktardı.
‘DEĞİŞSİN DİYORUZ DEĞİŞTİRMEYE GİDİYORUZ’
Ekonomik koşullarından ve coğrafik düzenlemelerden dolayı eşitsiz eğitimin gün geçtikçe daha da büyüdüğünü, anadilde eğitim hakkının gaspının da bu eşitsizliği perçinlediğine dikkat çeken Kahya, “Cinsiyetçi eğitim anlayışının önüne geçilmediği gibi erkek egemenliği başka başka biçimlerde yeniden üretiliyor. Akademisyenler KHK’lerle üniversiteden uzaklaştırılıyor, itiraz eden öğrenciler disiplin soruşturmasına maruz kalıyor. Askere gitmek istemeyen, antimilitarist gençler savaşın bir parçası haline getiriliyor. Tüm bu tablo içerisinde biz HDP’li gençler olarak bu gidişata dur diyecek ve gençlerin sesini sokakta olduğu gibi mecliste de toplumsal mücadelenin bir parçası haline getireceğiz. Değişsin diyoruz ve değiştirmeye geliyoruz! Genç bir yasamı inşa etmek isteyenlere söz veriyoruz” diye konuştu.
‘ÖZGÜR BİR YAŞAMI KURACAĞIZ’
“Gençler olarak ‘genç’ yaşayacağız ve söz, yetki, karar sahibi olarak özgür bir yaşamı kuracağız” diyen Kahya,  şöyle devam etti: “Kimliklerin, kültürlerin ifade bulduğu, özgürce yaşadığı bir toplum yaratacağız, renklerimizle ve çeşitliliğimizle var olacağız. Parasız, bilimsel, nitelikli, cinsiyet eşitlikçi ve anadilde eğitimi hayata geçireceğiz. Engellilere yönelik sunulan eğitim hizmetlerini, engel gruplarının farklılıklarını göz önünde bulundurarak sağlayacağız. Bir darbe kurumu olan YÖK’ü kaldıracak, üniversitelerin ve tüm yaşam alanlarımızın yönetimlerini doğrudan demokrasiyi hedefleyen meclislerle sağlayacağız. Üniversitelerimizi de kentimizi de biz yöneteceğiz.”
GENÇ BAŞLADIK GENÇ BİTİRECEĞİZ’
 Kahya konuşmasının devamında gençlik bildirgesinde yer alan maddeleri şu şekilde sıraladı:
“* Piyasalaşan ve gençleri işe girmeden borç batağına sürükleyen eğitimi değiştireceğiz, KYK borçlarını silecek ve ücretsiz barınma imkanı sağlayacağız.
*Kapitalizmin üniversiteleri kar merkezleri haline getirmesine karşın, insan toplum ve doğa yararına, halk için bilimsel üretim modelini benimseyeceğiz.
*Üniversitelerde bütün engellenmiş diller için kürsüler açacağız.
*Hayvanların, üniversitelerde, sermaye hırsı için deneylerde kötü muamele, cinsel saldırı, öldürme biçiminde kullanılmasının önüne geçeceğiz.
*Gözaltı, tutuklanma, fişlenme korkusu olmadan kendimizi ifade etme özgürlüğüne sahip olacağız.
*Düşüncelerini ifade ettikleri için hukuksuzca tutuklanan öğrencilerin serbest bırakılmasını için mücadele edeceğiz, gençliğin ifade özgürlüğünün önünde ki tüm engelleri ortadan kaldıracağız.
*Wikipedia, İnstagram, Twitter, Facebook ve diğer tüm sosyal medya yasaklarını sonlandıracağız ve sansüre izin vermeyeceğiz.
*Sosyalleşme mekânlarımızı çoğaltacağız, sadece okul hayatında değil sosyal hayatta da aktif olacağız.
*Askere gitmek istemeyen, militarizme karsı olan gençlerin Vicdani Red hakkının yanında olacağız,
*Erkek egemenliğin tüm biçimleriyle sistematik mücadele edeceğiz.
*Toplumsal cinsiyet eşitliği dersi zorunlu ders olarak müfredatta yer alacak.
*Eğitim müfredatını, ders kitaplarını ve diğer materyalleri cinsiyetçi içeriğinden arındıracağız. Aile, okul, sokak ve diğer kamusal alanları erkek egemenliğin etkisinden çıkartacağız. Özellikle okullarda kız çocuklarını çok yönlü bir biçimde güçlendiren eğitim programını uygulayacağız. Eğitim kurumlarında Kadınların her türlü baskı, şiddet ve dışlanmaya maruz kalmalarını engelleyecek karar ve uygulamaları esas alacağız. Genç kadınlar olarak tacizden, tecavüzden, dışlanmaktan korkmadan güvenle hayata katılacağız.”
Kahya, “Ve son olarak diyoruz ki biz varsak değişir, biz değişecek dersek değişir! Genç başladık, genç başaracağız! Bir oy HDP’ye , Bir oy Demirtaş’a!” diyerek konuşmasını sonlandırdı.   (MA)