HABER MERKEZİ – Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı “diktatör” başlığı ile kapağına taşıdıktan sonra taciz edilen Le Point dergisine destek verdi. Macron, “Basın özgürlüğüne paha biçilemez: Onsuzluk diktatörlüktür” dedi.

 Fransa’da, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı “Diktatör” başlığı ile son sayısının kapağına taşıyan Fransız Le Point dergisi konuşuluyor. Derginin gazete bayilerindeki bazı posterlerinin Erdoğan taraftarları tarafından indirilmesi sonrası dergi, “ülkedeki Erdoğan destekçileri tarafından taciz edildiklerini ve korkutulmaya çalışıldıklarını” açıkladı.
Le Point dergisi yaptığı açıklamada, “Bir haftadır sosyal medya üzerinden süren taciz, hakaret, korkutma ve anti-semit iftiralar sonrası AKP taraftarları, ifade özgürlüğünün sembollerine ve basın çeşitliliğine saldırmaya başladı” diye kaydetti.
MACRON: KESİNLİKLE KABUL EDİLEMEZ
Konu ile ilgili Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Twitter’dan açıklama yaptı. Macron, “Le Point dergisinin Fransa ve başka yerlerdeki afişlerinin, özgürlük düşmanlarını rahatsız ettiği gerekçesiyle bayilerden sökülmesi kesinlikle kabul edilemez. Basın özgürlüğüne paha biçilemez: Onsuzluk diktatörlüktür” mesajını paylaştı.   (MA)