HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, AKP’nin kadın düşmanı politikalarına dikkat çekerek, “24 Haziran’da seçimlere damgasını vuracak olan kadınlardır” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin İstanbul Sancaktepe’deki Kadın Seçim Bürosu açılışına katıldı.

Buldan, buradaki konuşmasında, “Bizler, toplumun yarısını oluşturan kadınlar olarak, hak, eşitlik mücadelesi veren bir kesim olarak, hep yok sayıldık. Eşitlik mücadelemiz görmezden gelindi. Emeğimiz, kimliğimiz, bedenimiz üzerinde her türlü sömürü yapıldı. Yapılmaya devam ediliyor” dedi.

‘BİZLERİ EVE HAPSETMEYE ÇALIŞTILAR AMA…’

“AKP hükümeti döneminde kadınlar emeklerinin, cinslerinin yok sayıldığı bir yönetimle karşı karşıya kaldılar” vurgusunda bulunan Buldan, “En fazla kadın kıyımı, kadın katliamı bu dönemde yaşandı. Kadınlar en fazla bu dönemde mağdur oldular. Her şeyimizi inkar ettiler. Kıyafetimize, kaç çocuk doğuracağımıza, makyajımıza karıştılar. Bizi evlere hapsetmeye çalıştılar. Ancak biz kimsenin tahakkümü altında olmayacağımızı söyledik. Her alanda, sokakta, iş yerlerinde, meydanlarda mücadele verdik” şeklinde konuştu.

En fazla kadın milletvekilinin HDP’de olduğuna dikkat çeken Buldan, şöyle devam etti: “Çünkü HDP bir kadın partisidir. Biz kadın partisi olduğumuz için, kadın haklarını savunduğumuz için, kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesini verdiğimiz için korkuyorlar. Kadın mücadelesine ortaklık ettiğimiz için bizden korkuyorlar. AKP kadınlardan, AKP HDP’den korkuyor. Bu yüzden Figen Yüksekdağ, Sebahat Tuncel, Gültan Kışanak cezaevindedir. Kadın milletvekilleri cezaevinde, belediye eşbaşkanlarımızın yerine kayyumlar atandı, kadın kurumlarına saldırdılar. Ama söz veriyoruz bu mücadele büyüyecek. Kadınların sokakta, meydanlarda yürüttüğü özgürlük ve eşitlik mücadelesi daha da büyüyecek. Çünkü kadınlar var, özgürlük isteyen, eşitlik isteyen kadınlar var.”

‘ÖZGÜRLÜK KADINLARIN GÜCÜYLE GELECEK’

Buldan, konuşmasında şu mesajları da verdi:

“Cezaevindeki kadın yoldaşlarımıza söz veriyoruz. Gültan Kışanak’a Çağlar Demirel’e, Figen Yüksedağ’a, Sebahat Tuncel’e söz veriyoruz. Sizin özgürlüğünüz 24 Haziran’da kadınların gücüyle gerçekleşecek. Kadınlar 24 Haziran’a hazır. Kadınlar 24 Haziran’da oyunu kullanacak, sandığa sahip çıkacak. 24 Haziran’da seçimlere damgasını vuracak olan kadınlardır, özgürlüğü, eşitliği isteyen kadınlardır.

26 günümüz var, 26 günlük süreçte hepimiz çalışacağız. Ev ev, sokak sokak çalışacağız. Her kesime gideceğiz. Diyeceğiz ki, artık AKP bu ülkeyi yönetmesin, artık Recep Tayip Erdoğan gitsin evinde otursun, torunlarını sevsin.

Bu ülkeyi yönetecek olanlar var. Bu ülkeyi yönetecek olan HDP ve Selahattin Demirtaş’tır. Selahattin Demirtaş, bugün rehin olarak tutuyorlar, çünkü cesaretinden korkuyorlar. Ama kadınlar var olduğu sürece Sevgili Selahattin Demirtaş bu ülkenin Cumhurbaşkanı olacaktır.”