Esra KOÇAK MAYDA

Ankara Üniversitesi, KHK ile ihraç ettiği barış akademisyeni HDP Ankara 2’inci bölge milletvekili adayı Nuray Türkmen’i şimdi de icraya verdi.

Ankara Üniversitesi, KHK ile ihraç edip işsiz bıraktığı barış akademisyeni, HDP Ankara 2’inci bölge milletvekili adayı Nuray Türkmen’i icraya verdi.

Üniversite Yönetimi fazla ödediği 732 liralık yabancı dil tazminatını 64 liralık faizi ile Türkmen’den tahsil etmek için evine icra ilamı gönderdi.

“DEVLET BANA BORÇLUYKEN BORÇ ÇIKARAMAZ”

Ankara Üniversitesi’nin kendisini icraya vermesine ilişkin Artı Gerçek’e anlatan Türkmen ise “ben 15 aydır işsizim, devlet bana borçlu. Dolayısıyla devletin bana borcu varken borç çıkaramaz” dedi.

Bu icraya çok şaşırmadığını dile getiren Türkmen üniversite yönetiminin ihraç edildiklerinin ertesi günü üniversite mail hesaplarını kapattığını, odalarındaki internet bağlantısını kestiğini ifade etti. “Ankara Üniversitesi Rektörlüğü tıpkı iktidar gibi ucuz hesaplar peşinde koşuyor.Bu  beni kamusal alandan çekmeye çalışma, maddi anlamda yoksunluk yaratma çabasıdır” diyen Türkmen, bu borcu ödeyebilmek için çalışması gerektiğini ancak KHK ile ihraç edildiği için çalışamadığını söyledi.

14 yıllık eğitimci olduğunu ve 15 ay önce ihraç edildiğini belirten Türkmen, “Bu tür çabalarla beni haysiyetsiz kılmaya çalışan devletin bana borcu var. Bu borç ortadayken ben bana gelen icrayı elbette ödemeyeceğim. Önce devlet bana borcunu ödesin” diye konuştu.

HDP Ankara 2’inci bölge milletvekili adayı Nuray Türkmen adaylığına ilişkin de “Öncelikli olarak bu aslında gayrı hukuki olan  KHK’larla mücadele edeceğim. İktidar barış isteyen tüm insanlara savaş açmış durumda. Onları haysiyetsiz kılarak yaşam alanlarından çekmeye çalışmakta. İşte benimde mücadele alanım tam da burası. İktidarın yok etmeye çalıştığı barış dilini tekrar inşa etmek” dedi.

(artigercek)