İSTANBUL – “Kadınların oyu hayata” sloganıyla Kadıköy’de bir araya gelen feministler, “Değiştirecek gücümüz var. Oyumuzu kime vermeyeceğimizi biliyoruz. Kahkaha atma diyenlere oy yok” diyerek kadınları sandıklara çağırdı.
Kadıköy İskelesinde “Kadınların oyu hayata” sloganı ile bir araya gelen kadınlar feminist bisiklet eylemi gerçekleştirdi. Bisikletleri ve rengarenk elbiseleriyle iskelede toplanan kadınlar zılgıt çekti. “Dolapta zıkkımın kökü, sokakta isyan var”, “Değiştirecek gücümüz var”, “Jin, jiyan, azadi” ve “Sandıklar bizim, sokaklar bizim” sloganları atan kadınlar, bisikletlerine “Kadın, yaşam, özgürlük”, “Feminist isyan”, “Oyum barışa” ve “Sokakları terk etmiyoruz” dövizleri yapıştırdı.
‘KAHKAHA ATMA DİYENLERE OY YOK’
Eyleme çok sayıda kadın katılırken, kadınlar adına feminist kadınlardan Selin Top açıklama yaptı. “Kadınız, bisikletliyiz. Bu sokaklar, istediğimiz yerde, istediğimiz şekilde ve istediğimiz saatte bizim” diyen Top, kadınların oyunu eşit ve özgür hayata vereceğini söyledi. Top, “Ne giyip giymediğimizden, bisiklete binip binemeyeceğimize, nerede ne kadara çalışabileceğimizden, kaç çocuk doğuracağımıza, ne düşüneceğimizden, kimi arzulayabileceğimize kadar her şeyimize karışmak isteyene, bisiklet binmeye ‘iffetsiz’ diyene oyumuz yok. Sokakta, evde, işte, hayatın her alanında maruz kaldığımız tacizi, erkek şiddetini engellemek yerine ‘eşitsizsiniz’, ‘ya davulcuya ya zurnacıya’, ‘kahkaha atma’ diyenlere oyumuz yok” diye belirtti.
‘CİNSİYETÇİ SÖYLEMLERİ TEŞHİR ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ’
Kadınların değiştirecek güçlerinin olduğunu kaydeden Top, “Bizler ‘artık yeter’ diyoruz. Kadınlar OHAL’e ‘artık yeter’ diyor. KHK istemiyoruz, savaş istemiyoruz. Bizi betonlara gömenlerden kamusal alanlarımızı geri istiyoruz. Köprü değil, bisiklet yolları istiyoruz. Seçime kadar tüm cinsiyetçi söylemleri teşhir etmeye devam edeceğiz. Kadınlar oyunu kime vermeyeceğini çok iyi biliyor” diyerek konuşmasını bitirdi.
Açıklamanın ardından kadınlar pedalları çevirerek bisiklet sürmeye başladı. Yoğurtçu Parkına kadar bisiklet süren kadınlar yol boyu sloganlar attı. Parka gelen kadınlar burada da Ritim Kollektif grubunun şarkıları eşliğinde halaylar çekti.   (MA)