img

İSTANBUL – İSİG Meclisi, Mayıs ayında en az 166 işçinin, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğini açıkladı.
İşçi Sağlığı İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, Mayıs ayı iş cinayetleri raporunu açıkladı. Yüzde 78’ini ulusal ve yerel basından; yüzde 22’sini ise işçilerin mesai arkadaşları, aileleri, iş güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri ve sendikalardan öğrenilen bilgilere dayanılarak hazırlanan raporda, Mayıs ayında en az 166 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Raporda, Mayıs ayında meslek hastalığı nedeniyle gerçekleşen bir çiftçi ölümü olduğuna yer verildi.
BEŞ AYDA 754 İŞÇİ 
Raporda, Ocak ayında en az 144, Şubat ayında en az 128, Mart ayında en az 129, Nisan ayında en az 187 ve Mayıs ayında en az 166 işçi olmak üzere Türkiye’de 2018 yılının ilk beş ayında en az 754 işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğine yer verildi. İş cinayetlerinde yaşamını yitirenlerden 10’unun kadın olduğuna yer verilen raporda, 5’i 14 yaş ve altında olmak üzere 14 çocuğun yaşamını yitirdiğine yer verildi.
TARIM VE İNŞAAT BİRİNCİ SIRADA
6 mülteci/göçmen işçinin yaşamını yitirdiğine yer verilen raporda, ölümlerin en çok tarım, inşaat, taşımacılık, konaklama, metal, belediye ve enerji işkollarında gerçekleştiği vurgulandı. Raporda, OHAL sonrası sanayi işçilerinin ölümünde oransal artışın yaşandığının tespit edildiği görülse de, üçüncü aydır sanayi işçilerinin iş cinayetlerindeki oransal artışında azalma bir azalma görüldüğü kaydedildi.
EN ÇOK İŞ CİNAYETİ İSTANBUL’DA
Bu ay Türkiye’nin 46 kentinde iş cinayeti gerçekleştiği tespit edilen raporda, en çok iş cinayetinin İstanbul, Manisa, Balıkesir, Ankara, Antalya, Bursa, Gaziantep, Kocaeli ve Samsun’da yaşandığı belirtildi.
Mayıs ayında ölen işçilerin yüzde 1.21’nin sendikalı, yüzde 98, 78’inin ise sendikasız olduğuna dikkat çekildi.