HDP’nin tutuklu milletvekili İdris Baluken’in yazdığı ‘Üç Kırık Dal’ isimli roman 9 Haziran’da okurla buluşacak.

Edirne Cezaevi’nde bulunan HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın cezaevinde yazdığı, ‘Seher’ adlı öykü kitabından sonra Ankara Sincan Cezaevi’nde bulunan HDP’nin Diyarbakır milletvekili İdris Baluken de bir roman yazdı. Dipnot Yyaınları’dan çıkacak kitap için bir yazı kaleme alan Demirtaş, “Bu kitabın en önemli özelliği yazılmış olmasıdır. Kendini toplumsal ve bireysel dertlerin dermanına adayan bir yiğit insanın, sıkıştırılmaya çalışıldığı iki metrekarelik bir zindan hücresine sığmamış olmasıdır” dedi.

Romanı yayımlayan Dipnot yayınlarından yapılan açıklamada, Baluken’in, ‘Üç Kırık Dal’ adlı romanının 9 Haziran’da kitapçılarda olacağı belirtildi. Üniversiteli üç gencin Ankara, İstanbul ve Diyarbakır’da yaşadıklarını, yarına dair umutlarını, bu uğurda verdikleri mücadelenin edebiyatın gücüyle aktarıldığı belirtilen roman için Demirtaş da bir yazı kaleme aldı. ENİ/ 8 Haziran’da kitabevlerinde… “Kitabın ilk sayfasını açın, İdris kolunuza girecek ve sizi Diyarbekir’in surlarında, küçelerinde, sevdalarında ve kavgalarında eşsiz bir yolculuğa çıkaracaktır.”

 

 

 

Yayınevinden yapılan açıklamada, Selahattin Demirtaş’ın Baluken’in romanı için yazdıklarına da yer verildi.

‘BU KİTABIN EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİ YAZILMIŞ OLMASI’

Demirtaş kitap için şunları yazdı:

“İçinde biriktirirsin bazen. Sonra katmer katmer üstüne yığılır biriktirdiklerin. Taşıyamaz hale gelirsin. Hele bir hücrede tek başınaysan, esirsen… Ya seni yer bitirir içindekiler ya da dökersin onları, eyleyerek, söyleyerek. Elinizdeki romanda da böylesi bir iç dökmenin sesi tınlıyor.

Bu kitabın en önemli özelliği yazılmış olmasıdır. Kendini toplumsal ve bireysel dertlerin dermanına adayan bir yiğit insanın, sıkıştırılmaya çalışıldığı iki metrekarelik bir zindan hücresine sığmamış olmasıdır. O hücreden taşanların, bütün engellere rağmen halkıyla buluşmuş olmasıdır. E, daha ne olsun? Kitabın ilk sayfasını açın, İdris kolunuza girecek ve sizi Diyarbekir’in surlarında, küçelerinde, sevdalarında ve kavgalarında eşsiz bir yolculuğa çıkaracaktır.

Gül ve Ciwan’ın aşkları ile Cengo’nun iç alemindeki çatışma gerçek bir savaşın acılı coğrafyasında iç içe geçerken, özlü bir sorgulamayı da ihmal etmeyen bu hikâyeden hepimize mesaj var.

Eline, yüreğine sağlık kardeşim, arkadaşım, yoldaşım.”

‘AKŞAM OLMAZSA OLMAZIDIR BU YAŞAMIN’

Şair Ahmet Telli ise kitap için şunları yazdı:

“Galipler ile mağluplardan bahseden resmi tarih; dipte, derinde filizlenen direnme ve dayanışma gücünü ıskalar. İdris Baluken, bu romanında, üç yoldaşın öyküleri aracılığıyla işte bu direnme ve dayanışmanın bir yaşam tarzı olarak çiçeklendiğini duyuruyor bize. Aşksa olmazsa olmazıdır bu yaşamın. Keje Ana’yı ise hiç unutamayacağım galiba.”