DİYARBAKIR – HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve 6 yazarın katılımıyla HDP cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın Kürtçe ve Türkçe yayınlanan “Seher” adlı kitabı için söyleşi ve imza günü düzenledi. Yüzlerce okuyucu kitabı imzalamak için etkinliğe akın etti.
Diyarbakır’da Morpheus Kitap Evi ve Bezgin Bekir Kültür’ün ortaklığıyla tutuklu HDP Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın Kürtçe ve Türkçe yayınlanan “Seher” adlı kitabı için Kayapınar’ın 75 Caddesi üzerinde bulunan Bezgin Bekir Kültür’de söyleşi ve imza günü etkinliği düzenlendi. Etkinliğe HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder konuşmacı, kitabı Kürtçe’ye çeviren yazar Rêdûr Dîjle ile yazarlar Rênas Jiyan, Hicri İzgören, Özgür Amed, Sîdar Jîr ve Yüksel Genç ise imzacı olarak katıldı. Çok sayıda yurttaş da etkinliğe katılım sağlarken, etkinlik alanında seçim şarkıları ile daha önce Demirtaş’ın çalıp söylediği şarkılar dinletildi. Okurlar “Seher” kitabının en çok Kürtçe çevirisine ilgili olduğu görüldü.
DEMİRTAŞ: DAHA ÇOK ÇABA SARF ETMEM GEREKECEK 
Etkinlikte HDP’li Önder, Demirtaş’ın Edirne Cezaevi’nden yolladığı kısa mesajı okudu. Demirtaş mesajında şunları ifade etti: “Dayanışma için şu anda orada bulunan bütün arkadaşlara, emeği geçen, katılım sağlayan bütün yazar ve edebiyatçı dostlarıma ayrı ayrı teşekkürlerimi ve selamlarımı gönderiyorum. Keşke kitabın orijinalini kendi anadilimde, Kürtçe yazabilmiş olsaydım. Bunun için daha çok çaba sarf etmem gerekecek. Ama yine de güzel çevirisinden dolayı sevgili Rêdûr Dîjle’ye çok teşekkür ediyorum. Yayınevim Aram’a, etkinliği düzenleyen, Morpheus Kitap Evi, Bezgin Bekir Kültür’e ve gelirlerin gideceği çocuklara da teşekkür ve selamlarımı iletiyorum. Bir gün birlikte imza günlerimiz de olacak, görüşmek ve hasret gidermek dileğiyle yürek dolusu selamlar ve sevgiler.”
‘EN YAKIN ZAMANDA SELAHATTİN BAŞKANI GOVEND İLE KARŞILAYACAĞIZ’ 
Mesajı okuduktan sonra kısa bir konuşma yapan Önder, şunları söyledi: “Sevgili Selahattin Başkan ile sadece bir direnişi ve mücadeleyi paylaşmadık. Çokça yaşamı, kültürü, müziği ve edebiyatı da paylaştık ve yaşadık. Beraber balkonda güneşin doğuşunu izleyerek çay içtiğimiz oldu. Çok yakın bir gelecekte bu coşku ve kararlıkla Selahattin başkanı ve tüm tutsakları en coşkulu govend (halay) ile karşılayacağız. Dayanışma faşizme karşı mücadelede icat edilmiş en ektin silahtır.”
Önder konuşmasının ardından yazarlarla beraber “Seher” kitabını imzaladı.   (MA)