HABER MERKEZİ – HDP’nin seçim çalışmaları kapsamındaki maratonu bugün de devam etti. Seçimlere 18 kala adaylar birçok merkezde halkla bir araya geldi.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) seçim maratonuna bugün de başta İstanbul, Ankara olmak üzere yüzlerce merkezde devam etti.
HATAY
HDP Hatay İl Örgütü, seçim çalışmaları kapsamında İskenderun ilçesine bağlı Karaağaç Mahallesi’nde seçim bürosu açtı. Açılış halkın yoğun katılımıyla coşku seline dönüştü. Açılışa HDP milletvekili adayları Barış Atay, Kerem Nalbant, Mithat Miroğlu, Yılmaz Bayram ve Çetin Sakallı ile HDP ve DBP’liler katıldı.
Atay’a sarılmak isteyen gençlerin ilgisi izdihama yol açtı. Tek tek söz alan adaylar, oylara ve sandıklara sahip çıkma çağrısı yaparak, “Bir oy HDP’ye bir oy Demirtaş’a. Biz kazanacağız” dedi.”24 Haziran seçimlerinde HDP ile 16 yıllık AKP iktidarını göndermeyeceğiz, bitireceğiz” diyen Atay, “24 Haziran seçim tarihi değil, özgürlük ve demokrasi tarihi olacaktır. Çevlik’ten buralara kadar ulaşan sevgi seli var bunu görebiliyoruz. Halkın tarımdan hayvancılığa kadar çok sıkıntıları var. Bu sıkıntıları ve sorunları HDP olarak çözüme ulaştıracağız. HDP’nin başarıya ulaşması, sokaktaki mücadelenin meclise taşınması ve ezilen halkların ve sınıfların da tek ses olarak HDP’de buluşması ile mümkün olacaktır. Tüm ezilen halkların ve sınıfların sorunlarını dinlemeye hazırız ve bu anlamda çözüm olmaya devam edeceğiz” diye konuştu. Konuşma ardından seçim bürosu açılışı gerçekleştirildi.
İSTANBUL
HDP milletvekili adayları seçim çalışmaları kapsamında İstanbul’un birçok ilçe ve mahallelerinde esnaf ziyaretleri gerçekleştirdi. Adaylar, ayrıca bildiri dağıtarak, emekçilerin sorunlarını dinledi.
HDP Tuzla İlçe Örgütü tarafından Tuzla Tersaneler ve İçmeler Köprüsünde bildiri dağıtıldı. Bildiri dağıtımına HDP 1’inci bölge milletvekili adayları Musa Piroğlu, Sema Uçar, Sultan Karasu, Melekfer Borak Turgut ve Cansu İrem Kalender katıldı. Musa Piroğlu işçilere seslenerek, “Patronların iktidarına ve güvencesiz çalışmaya son verelim. Mücadelemizi HDP’de birleştirelim” dedi.
HDP Beyoğlu İlçe Örgütü seçim çalışmaları kapsamında ilçe eşbaşkanları ve çalışanlarıyla birlikte ev ev ziyaretler gerçekleştirerek, HDP’nin seçim beyannamesini anlattı. Yine HDP Şişli ilçe örgütü Cevahir AVM önünde stant açarak yurttaşlara bildiri dağıttı. HDP’nin standını MYK üyesi Çilem Öz ve 3’üncü bölge milletvekili adayı Zeynel Özen ziyaret etti.
Avcılar Cihangir Mahallesi,  Bakırköy Zeytinlik Mahallesi ve Arnavutköy’de bulunan Boğazköy ve İmrahor Mahallesinde milletvekili adayları Abdülhakim Daş ve Songül Büyükpınar’ın katılımıyla esnaf ziyareti yapıldı.
KOCAELİ
HDP Kocaeli milletvekili adayı Ömer Faruk Gergerlioğlu, Gebze ilçesinde seçim çalışmaları kapsamında Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze şubesini ziyaret etti. OHAL surecinde sendikaların örgütlenmeleri ve grev yapamama sorunlarını dinleyen Gergerlioğlu, “İşçilerin sıkıntılarını mecliste en yüksek sesle dile getireceğiz ve sendikal hakların ihmal edilmeyeceğine izin vermeyeceğiz.  24 Haziran işçinin ve emekçinin zaferi olarak emek sömürüsü üzerine kendini var eden iktidar gidecek” dedi. Kocaeli milletvekili adaylarından Yasemin Üçer ise Çayırova ilçesinde esnaf ziyareti gerçekleştirdi. İnşaat işçileri ile sohbet eden Üçer, emeğin karşılıksız kalmayacağı sözünü verdi.
HDP Sakarya İl Örgütü de Sapanca İlçesinde yeryüzü sofrası kurarak ilçe sakinleriyle bir araya geldi.
HDP’Lİ KADINLAR ELLERİNDE BALONLARLA SEÇİM ÇALIŞMASI YAPTI
ANKARA
HDP Ankara Kadın Meclisi Çankaya ilçesi Kuğulu Park’ta seçim standı açtı. Onlarca kadının geldiği stant HDP’nin seçim müziği eşliğinde bildiri dağıtımı yapıldı. Kadınlar çadırlarının yanında bulunan ağacı HDP bayrakları ve Demirtaş’ın cezaevinden çekilmiş fotoğraflarıyla süsledi.
Kadınların seçim çalışmaları devam ederken HDP Ankara milletvekili adayı Filiz Kerestecioğlu, Ceren Şimşek ve onlarca kadın tarafından seçim standa geldi. Kadınlar milletvekili adaylarını “Jin, Jiyan Azadi” sloganları ve alkışlarla karşıladı.
Burada kısa bir konuşma yapan Kerestecioğlu, “Erkek egemenliğine, yaşamımıza, bedenimize, emeğimize müdahalelere karşı kadın olarak karşı çıkıyoruz. Erkek kılığına girmiyor, onlar gibi davranmıyoruz. Bizim kendi sözümüz, kendi gücümüz var. Kadınlarla değişir diyoruz” dedi.
ELLERİNDE BALONLAR OLDUĞU İÇİN ÖNLERİ KESİLDİ
Balonlar eşliğinde bildiri dağıtmak isteyen HDP’lilerin önü çevik kuvvet ve sivil polisler tarafından kesildi. Seçim çalışması kapsamında bildiri dağıtılacağı söylenmesine rağmen polisler buna engel olmaya çalıştı. Kerestecioğlu ile emniyet yetkilileri arasında devam eden görüşmede polisin “yapılacak etkinlik için idari amirden izin almanız gerekir. Balonlar seçim bildirisi dağıtamazsınız” demesi dikkat çekti. Kerestecioğlu, “Bizim seçim çalışmaları kapsamında ellerimizde balonlarla bildiri dağıtacağız. Bunun ne gibi zararı olur” diyerek, tepki göstermesi üzerine polis Valilik ile telefon üzerinden görüşme yaptı. Kısa süreli gerginlik ardından onlarca kadın ellerinde balonlar ve HDP’nin seçim bildirgeleriyle Tunalı Hilmi Caddesi üzerinde yürüyüşe geçti.
APARTMANLARDAN ALKIŞLARLA DESTEK
Yürüyüş boyunca kadınlar esnafa ve yolda yürüyen yurttaşlara bildiri dağıtırken, “Dünya yerinden oynar, kadınlar özgür olsa” , “Tayyip kaç kaç kadınlar geliyor”, “Kadınla Değişir”, “Jin, Jiyan Azadi” sloganları attı. HDP’li kadınlar bildiri dağıtırken, yoldan geçen bazı araçlar kornalarla destek verirken, apartmanların pencerelerinden ise bazı yurttaşlar alkışlarla destek oldu.
POLİS: AMACIMIZ BAŞKA
Kadınlarla birlikte çok sayıda sivil polis de yürürken, bir polisin telefonda “Komiserim bunların bildirisini zaten kimse almıyor. Amacımız başka. Bazen bildirilerini de alıyorlar” demesi dikkat çekti.
Yol boyunca yürüyen kadınlar yolun ortasında ellerindeki balonları “Jin, Jiyan Azadi” sloganlarıyla uçurdu. Kuğulu parka yeniden gelen kadınlar burada HDP seçim müzikleriyle Horon ve halay çekti.
DİYARBAKIR
HDP Diyarbakır milletvekili adayı Ferda Fahrioğlu Akın, Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde HDP İlçe örgütü DBP ve DTK seçim çalışmaları kapsamında Bismil Bedensel Engeliler Başkanlığı, Eğitim -Sen Bismil Temsilciliği, SES Bismil temsilciliğine ziyaretlerde bulundu.
İlçede bulunan kurumları ziyaret eden Akın, milletvekili seçilmesi durumunda şehirdeki bütün kurum ve kuruluşlarla ortak hareket ederek istişare kültürüne önem vereceğini, Bismil’in sosyoekonomik açıdan önemli bir şehir olduğunu dikkat çekti.
Bismil Eğitim-Sen Temsilciliğini ziyaret eden Akın, ilçe temsilcisi Eşref Karagöz ve Eğitim Sen’li öğretmenler tarafından coşkuyla karşılandı.
‘ADAYLARDAN BİRİNİ ENGELLİ OLMASINDAN MEMNUNUZ’
Daha sonra Bismil Bedensel Engelliler Derneğinde ziyaret eden Akın, engelli vatandaşların sorunlarını dinleyerek 24 Haziran’da her şeyin daha iyi olacağını söyledi. Akın’a taleplerini dile getiren Bedensel Engeliler Derneği Başkanı Atila Yanisoy, “HDP’nin adaylarından birinin engelli olması bizi çok memnun etti. Yaşamın her alanında zorluklarla karşılaşıyoruz.  Engellilerin yaşam koşullarının daha iyiye gitmesi için toplum bilincinin gelişmesi ve Eğittim sisteminin değişmesi gerekiyor biz bu konun meclis yoluyla düzeltilmesini istiyoruz” diye konuştu.    (MA)