KOCAELİ – Hava kirliliği ve kansere yakalanma oranıyla gündemden düşmeyen Dilovası’nda çalışma yürüten Ekoloji ve Sağlık Derneği (EKOSTER) eski Başkanı Ercan Teker, yıllardır geçici çözümlere başvurulması nedeniyle AKP’nin ilçedeki oylarının düşeceğini belirtti.

Kocaeli’nin 48 bin nüfusu bulunan Dilovası ilçesi, ağır sanayi tesislerinin varlığından kaynaklı yaşanan hava kirliliği ve bu durumun yol açtığı kanser vakalarıyla sürekli Türkiye’nin gündeminde. Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, 2004 yılında yaptığı bir araştırma ile Dilovası’nda yaşanan ölümlerin yüzde 34’ünün kanserden kaynaklı olduğunu raporlaştırdı. Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi de, yine Mart 2018’de kamuoyu ile paylaştığı raporunda, Türkiye’de kanserden kaymaklı ölüm oranı yüzde 12.9 iken, bu oranın Dilovası’nda yüzde 33.7’ye kadar çıktığını ortaya koydu.
28 yıldır Dilovası’nda yaşayan Ekoloji ve Sağlık Derneği (EKOSTER) eski Başkanı Ercan Teker, ilçedeki son durumu değerlendirdi. Bir sanayi bölgesi olan Dilovası’ndaki tesislerden çevreye ağır metaller ve kimyasalların yayılmaya devam ettiğini belirten Teker, bu nedenle halk sağlığı konusunda ciddi sıkıntıların yaşanmaya devam ettiğini vurguladı. Onur Hoca’nın, Dilovası kanser raporunu açıkladıktan sonra hemen derneklerini kurmaya karar verdiklerini paylaşan Teker, yürüttükleri çalışmalarla yaşanan sorunu yerel, ulusal ve hatta uluslararası basına yansıttıklarını kaydetti.
‘SÖZLER VERİLDİ AMA’
Sorunun gündeme gelmesiyle beraber 2006 yılında bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulduğunu hatırlatan Teker, bu komisyon sonrasında ile birtakım adımlar atıldığını, ancak bunların geçici çözümler olduğunu ifade etti. Meclis Araştırma Komisyonu’nun Dilovası’ndaki soruna yapısal bir çözüm getirmediğini söyleyen Teker, “Sorun maalesef devam ediyor ve sanayi yoğunluğu gittikçe artmaktadır. Bu yoğunluk arttığı için de beraberinde sorunlar da artarak devam ediyor” dedi.
Dilovası’nın Türkiye’deki birçok sorununun iz düşümü olduğunu belirten Teker, bunu şu sözlerle açıkladı: “Göç ve göçün oluşturmuş olduğu toplumsal sorunlar bunların başlıcası. Çarpık sanayileşmenin ortaya koyduğu çevre kirliliği ve bunun yaratmış olduğu tahribatlar ve halk sağlığı üzerindeki etkileri. Bunların hepsini bu coğrafyada görmek mümkündür. Bu süre zarfında birçok siyasetçi Dilovası’na geldi, bu konuyu gündeme getireceklerine dair, çözüm getireceklerine dair sözler verildi. Ama maalesef geldiğimiz noktada Dilovası’ndaki sorun çözülmek yerine artarak devam etmektedir.”
‘SORUNA YOL AÇAN YERLEŞİMLER DEĞİL, SANAYİ KURULUŞLARI’
Teker, Dilovası halkının ciddi sorunlarla yüz yüze olduğunun yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlandığını da ifade etti. Teker, “Bir yer eğer ki, ağır kimya ve metale dayanıyorsa bu sanayi kuruluşları her ne kadar önlem dahi alsa insan sağlığını etkileyecektir. Ama bu sadece Dilovası sorunu değil, bütün Kocaeli’nin sorunu. Şu anda Gebze ve Körfez’deki oranlar da Dilovası’ndan çok aşağı oranda değiller. Bugün Gebze’de de, Körfez’de de ciddi sorunlar var. Zira çıkan kirlilikler, sadece Dilovası’nda durmuyor. Rüzgar yoluyla diğer ilçelere hatta denizin karşı kıyısı olan Yalova ve Körfez’e taşınması da söz konusudur. Dolayısıyla bir takım sanayicilerin dile getirdiği, ‘Buradaki yerleşimi kaldıralım’ şeklindeki çözümler önerileri, sağlıklı değil. Çünkü bu soruna yol açan yerleşimler değil, sanayi kuruluşlarıdır” diye konuştu.
DÜNYA ÖRNEKLERİNE İŞARET ETTİ
Teker, mevcut sorunun çözümü konusunda ise, Londra ve Los Angeles örneklerini verdi. Sanayi tesislerinin yoğunluğu nedeniyle 1960’lı yıllarda ‘gri kent’ olarak adlandırılan Londra’da, binlerce insanın hava kirliliğinden yaşamını yitirdiğini, yine Los Angeles’ta benzer bir kirlilik söz konusu olduğunu belirten Teker, öyle ki hala “Los Angeles tipi hava kirlenmesi” diye literatürde bir kavram olduğunu paylaştı.
Ancak onların yaşadıkları hava kirliliği sorununu çözdüklerini ifade eden Teker, bu konuda samimi olunması ve ciddi yaklaşılması halinde burada da sorunun çözüme kavuşturulacağını kaydetti.
‘MADDİ GEREKÇELERLE ALDATILMA SÖZ KONUSU’
Yaşanan hava kirliliğine halkın ciddi tepki gösterdiği üzerinde de duran Teker, bunun sandığa yansıması konusunda ise şı yorumda bulundu: “Önümüzdeki seçimlerde kirlilikten dolayı AKP oylarından bir düşüş olacak ama çok yüksek derece bir düşüş olacağını düşünmüyorum. Çünkü maalesef ciddi anlamda maddi gerekçelerle bir aldatılma, kandırma durumu söz konusudur.”
‘DİLOVASI HALKI ONUR HOCA’NIN VERDİĞİ EMEĞİN FARKINDA’
Son olarak Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’nun tutuklu olmasına da değinen Teker, Dilovası halkının bu tutukluluktan memnun olmadığını paylaştı. Teker, “Onur Hoca’nın mücadelesini bilen, onu tanıyan insanlar tutuklu olmasına çok tepkili. Çünkü Onur Hoca burada herkesin bildiği ama anlamak istemediği, baktığı ama görmek istemediği bir durumu insanların gözüne sokarcasına bilimsel verilerle ortaya koyan bir isim. Onur Hoca’nın yaptığı çalışmanın ve verdiği emeğin Dilovası halkı farkındadır” dedi
MA / Bilal Seçkin