Cumhurbaşkanı Erdoğan, “yastık altında tutulan” döviz, para ve altınları bankalara yatırma çağrısı yaptı. Erdoğan, “Evinizde yastık altında tuttuğunuz dövizlerinizi, para ve altınlarınızı bankalara katılım şirketlerine yatırarak sisteme sokun ve ülkemizin büyümesine hep beraber katkıda bulunun” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Ankara Ticaret Odası’nın iftar programına katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin geçtiğimiz 16 yılda, ekonomi performansıyla dünya çapında bir model olduğunu söyledi. Döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalara değinen Erdoğan, “Son günlerde kurlar ve faizler üzerinden oynanan bir oyun ile ekonomimiz bir kez daha sabote edilmeye çalışılıyor. Türkiye’nin ne gelirlerinde ne giderlerinde ne borçlanmasında ne borçlarını ödemesinde en küçük bir sıkıntısı yoktur” dedi.

‘EKONOMİK GÖSTERGELER İYİ DÜZEYDE’

Ekonomik göstergelerin iyi düzeyde olduğunu ifade eden Erdoğan, “Tam tersine makro rakamlar açısından baktığımızda Türkiye, bırakın gelişmekte olan ülkeleri gelişmiş ülkelerin çoğunun ilerisinde bir fotoğrafa sahiptir. Bütçe açığımızdan borç stokumuza döviz varlığımızın borçları karşılama oranından bankacılık sektörünün sermaye yeterlilik oranına büyüme rakamlarına kadar ekonomi ile ilgili ne kadar gösterge varsa hepsi de çok iyi bir düzeydedir” diye konuştu.

‘YUNANİSTAN BATMIŞ, KREDİ NOTUNU YÜKSELTİYORLAR’

Yılın ilk çeyreğine ait büyüme rakamlarının açıklanacağını kaydeden Erdoğan, şöyle devam etti:

“İlk çeyrek büyüme rakamları açıklanacak göreceğiz bakalım Türkiye büyüyor mu küçülüyor mu? Ekonomimize göre değil ülkemiz aleyhinde oluşturulan havayı körüklemek için açıklamalar yapan kredi derecelendirme kuruluşları büyüme rakamlarımızı görünce bakalım mahcup olacaklar mı? Bunların derdi 24 Haziran. Acaba AK Parti’yi Erdoğan çökertebilir miyiz? Ama çökertemeyecekler başaramayacaklar. İhracatımız 36 milyar dolardan 166 milyar dolara rekor kırdı. Bu yıl hedef inşallah 40 milyon turisti ağırlayacağız. Öyle kredi derecelendirme kuruluşlarının verdikleri oranlarla bir yere gidemezler. Komşumuz Yunanistan’da bunlar batmış çökmüşler, sen onun notunu yükseltmekle kurtarıyor musun?”

‘KAYNAĞA İHTİYAÇ VAR’

24 Haziran seçimlerinin ardından ekonominin yükselişe geçeceğini öne süren Erdoğan, “Seçimlerin hemen ardından bu konuda kolları sıvayacak gayret göstereceğiz. Tüm vatandaşlarıma sesleniyorum. Evinizde yastık altında tuttuğunuz dövizlerinizi, para ve altınlarınızı bankalara katılım şirketlerine yatırarak sisteme sokun ve ülkemizin büyümesine hep beraber katkıda bulunun. Biz varlık barışını bunun için çıkardık. Türkiye’nin kayıt dışı ekonomi ile yürütülmediğini ifade ediyoruz. Kaynağa ihtiyacı var. En büyük kaynak milletimizin, işadamlarımızın sanayi tüccarın kendisidir” ifadelerini kullandı. (ANKARA/DHA)