İSTANBUL – HDP’nin üniversite öğrencisi adayları, bütün gençlerin oylarına talip olduklarını söyleyerek, “Gelin birlikte değiştirelim. Gelin birlikte bu mücadeleyi sırtlayalım ve muktedirlere gençliğin gücünü gösterelim” çağrısında bulundu.

Aday listelerinde gençlere yer veren partilerin başında HDP geliyor. “Bizle değişir” diyen HDP’de adayların yüzde 10’una aşkını gençlerden oluşuyor. HDP en çok genç adayı İstanbul’da gösterdi. 8 gencin aday gösterildiği İstanbul’dan tüm gençlere çağrı var. 24 Haziran’da ilk kez oy kullanacak 1.5 milyon gence “Gelin birlikte değiştirelim” çağrısı yapıldı.
HEM ÖĞRENCİ HEM ADAY
İstanbul 1. Bölge adaylarından Marmara Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisi 24 yaşındaki Şehriban Alkış, HDP’de aday olmasını, “Hem gençlerin hem üniversitelilerin hem de üniversiteli genç kadınların taleplerini seçimler aracılığıyla sokaklara, meydanlara taşımak için aday oldum” sözleriyle açıkladı. HDP’nin ülkenin en genç partisi olduğunu dile getiren Alkış, “HDP, gençlerin mücadelesini ve taleplerini sahiplenen, içerisinde bütün farklılıkları barındıran bir partidir. Aynı zamanda taleplerimizin karşılık bulduğu, sözlerimizin yerde kalmadığı bir partidir. Bunun için HDP’den adayım” dedi.
‘SORUNLARA ÇÖZÜM BULACAĞIZ’
Alkış, İstanbul’daki genç nüfusa dikkat çekerek, “İstanbul’daki bütün gençlerin HDP’nin bu süreçte daha fazla güçlenmesi gerektiğinin farkında. Mutlaka diyoruz ki bir oy HDP’ye bir oy Demirtaş’a. Biz gençliğin sorunlarına çözüm bulacağız. Büyük bir genç kitlesi ilk defa bu seçimde oy kullanacak. Onlar da Türkiye’nin gençleri olarak sorunlarla direkt, bizzat temas etmiş olacak. Gençliği yok sayan, kadını yok sayan bu çözümsüz ve baskıcı politikalara karşı bizlere oy vermelerini istiyoruz” diye konuştu.
YÜKSEK LİSANS ÖĞRENCİSİ ADAY 
Bir diğer aday yine üniversite öğrencisi Rıdvan Öztürk. Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü mezunu Öztürk, şimdilerde yüksek lisans yapıyor. Kuruluşundan bu yana Halkların Demokratik Kongresi’nde (HDK) yer alan Öztürk, HDP gençlik meclislerinde siyasi çalışmalarına devam ediyor. Iğdırlı olan Öztürk, “Yaşadığımız coğrafyadan kaynaklı siyasetin içerisinde yaşayan gençleriz” dedi. HDP’nin gençlerin ve kadınların özgürlüğü temelinde mücadele eden tek parti olduğuna işaret eden Öztürk, “Türkiye’de 40 yılı aşan bir savaş durumu var. Bu savaşın ancak HDP’nin programıyla biteceğini düşünüyoruz. Biz gençlerin sömürü sisteminden kurtulması ancak HDP programıyla gerçekleşebilir. Biz kadınların özgürlüğünün HDP ile geleceğini düşünüyoruz. Biz ekoloji üzerindeki bu kadar tahribatın ve yıkımın ancak HDP ile durdurulabileceğini düşünüyoruz” diye konuştu.
‘GENÇLER BU YAŞAMIN SAHİBİDİR’
24 Haziran’da ilk defa oy kullanacak olan genç seçmenlerin AKP iktidarının politikaları ile büyüdüğünü dile getiren Öztürk, “Faşist bir rejimle büyüdüler. Bu gençler zaten bu iktidarı reddediyor. Bugün var olan toplumsal koşulları, sömürü sistemini zaten reddediyorlar. Biz gençlere oy potansiyeli olarak bakmıyoruz. Gençleri bu yaşamın sahibi olarak görüyoruz. Ancak gençlerle birlikte değişebileceğine inanıyoruz. Zaten 7 Haziran sonrası yapılan araştırmalarda gençlerin çoğunluğunun kendisini HDP’de bulduğu görülüyor” ifadelerini kullandı.
‘GELİN BİRLİKTE DEĞİŞTİRELİM’
Öztürk, gençlere şu çağrıda bulundu: “HDP bu ülkenin geleceğidir. Biz sadece siyaset yürütmüyoruz, gelin birlikte değiştirelim diyoruz. Biz yapacağız demiyoruz, ancak birlikte yapabiliriz diyoruz. Karadeniz’den Botan’a, Ege’ye birbirimize dokunursak, birbirimizi tanırsak sistemi değiştirebiliriz. Bu noktada bütün gençlere çağrımızdır. HDP gençlik meclisleri herkesin kendisini eşit temsil ettiği, alan bulduğu bir yerdir. Gelin birlikte bu mücadeleyi sırtlayalım ve muktedirlere gençliğin gücünü gösterelim. Genç başladık genç başaracağız. Kendilerine oy versinler. Gelsinler taleplerini onlarla birlikte Meclis’e götürelim. Onlarla birlikte taleplerini sokakta görünür kılalım. Evet, biz bütün gençlerin oylarına talibiz ama bunu söylerken gençlerle birlikte bir yaşamdan bahsediyoruz.”
MA / Yasin Kobulan – Ferhat Çelik