İSTANBUL – Kadıköy’de “Karneler sizin gelecek bizim” yazılı pankart açan liseli öğrencilere sert müdahalede bulunan polis, 30’a yakın öğrenciyi gözaltına aldı.

Dev Lis, DLB, LAF, LÖB, Özgür Lise’nin çağrısıyla Kadıköy Süreyya Operası önünde bir araya gelen liseliler, “Karneler sizin gelecek bizim” yazılı pankart açtı. Buradan Boğa heykeline doğru yürüyüşe geçen liselilere polisin müdahalesi çok sert oldu. Öğrencileri yerlerde sürükleyen polisler, ters kelepçe takarak gözaltı aracına bindirdi.
TEPKİ GÖSTERİLDİ
Polisin sert müdahalesine tepki gösteren öğrenciler, gözaltına alınan arkadaşlarının serbest bırakılmasını istedi. Çevredeki insanlar da polise tepki gösterdi. Polis, bu gruba da çok sert bir şekilde müdahale ederek, insanları yerlerde sürükleyip gözaltına aldı. Müdahale sırasında yaralananlar oldu.
Bölgeye takviye polis ekipleri sevk edilirken, öğrencilerin polis aracında darp edilmesi görüntülere yansıdı.
İskele Polis Karakolu’na götürülen öğrencilerin burada da darp edilmeye devam ettiğini aktaran avukatlar, kendilerinin öğrencilerle görüşmesine izin verilmediği bilgisini paylaştı.
‘KULAĞIMI PATLATTILAR’
Hastaneye getirilen öğrencilerin üzerinde kanlar olduğu görülürken öğrencilerdin biri, “Bize saatlerce işkence yapıldı. Saatlerce gözaltında tutulduk. Bakın benim kafamı üç yerinden yardılar. Kulağımı patlattılar” diye bağırdı. Koluna girmiş polisleri gösteren öğrenci “bunların hepsini bu işkenceciler yaptı” derken yanında bulunan polisler ise sürekli öğrenciyi bağırmaması için tehdit etti.